PočetnaSoftverMust HaveWindows 10 Technical preview

Windows 10 Technical preview


Microsoft je predstavio novi operativni sustav – Windowse 10. I dok čekamo da dotični Windowsi ugledaju svjetlo dana, probali smo Technical preview. To nije prava verzija Windowsa nego “probni” OS u kojem možete vidjeti u kojem smjeru novi OS ide i što bi sve trebao donijeti

Microsoft najavio novu generaciju Windowsa, odnosno novu verziju svojeg operativnog sustava, a jedino što je zapravo odmah u početku iznenadilo većinu je naziv – umjesto Windowsa 9 koji bi logično bili nasljednik Windowsa 8 (odnosno 8.1) Microsoft je odlučio da se novi OS nazove „Windows 10“. Zašto? Ne znamo, no to nije zapravo ni previše bitno. Puno je bitnije ono što će Microsoft ponudi svojim korisnicima.
Kada će novi operativni sustav doći i koliko će koštati ne znamo, no znamo da je Microsoft naumio napraviti „prave“ Windowse nakon lošeg iskustva sa Windowsima 8.

Ne možemo reći da je spomenuta osmica loša – dapače, u nekim segmentima je mnogo bolja od sedmice – no, nije ni nešto spektakularno. Čak mnogi korisnici i dan danas koriste sedmicu i ne namjeravaju uopće instalirati i probati osmicu. Najveći problem je zapravo metro sučelje koje korisnici nisu najbolje prihvatili. Zašto je uopće metro sučelje napravljeno? Kako bi se stvorili Windowsi koji će odgovarati i korisnicima koji imaju stolna (ili prijenosna) računala, te korisnicima koji koriste tablete i pametne telefone sa Windowsima, a za upravljanje istima koriste prste. No, to se nije pokazalo kao dobro rješenje. Da li se ‘desetka’ odrekla metro sučelja i što nam donosi, pročitajte u nastavku teksta.

Piše: Boris Plavljanić

Što znači „Technical preview“?

Microsoft je na svojim web stranicama omogućio korisnicima da skinu i probaju Windowse 10, ali verziju Technical preview. Što to točno znači? To znači da se ne radi o pravoj verziji operativnog sustava (nije još ni rana alpha verzija), nego o verziji koja vam pokazuje u kojem smjeru će dotični operativni sustav ići i što će donijeti. Točnije, možete vidjeti dio mogućnosti koje će Microsoft implementirati u finalnoj verziji, ali će i dio mogućnosti ostati nepoznanica do onog dana kada OS zaživi i bude u prodaji. Mi smo, naravno, probali Technical preview i možemo reći da mnogo toga možete zapravo vidjeti iz ove verzije. Ili barem mislimo je mnogo ono što smo vidjeli. Ukratko, Windows Technical Preview (WTP) vam mogu dati sliku novog OS-a i ako ste imalo znatiželjni, preporučamo vam da ih skinete sa stranice http://windows.microsoft.com/en-us/windows/preview-iso. Tu možete skinuti 32 ili 64 bitnu verziju na engleskom, kineskom i portugalskom jeziku, a potom skinuti ISO instalirati u virtualnoj mašini ili na nekom disku kojeg ćete kasnije formatirati. Ne preporučamo da radite dual boot sa vašim OS-om ili da ga instalirate na računalo koje vam je primarno u svakodnevnom radu.

.
w459

Poslovni korisnici vs. tablet korisnici

Kada su došli maloprije spomenuti Windowsi 8, bilo je mnogo polemika zašto je Microsoft uopće radio „univerzalne“ Windowse za sve korisnike njihovih proizvoda. Često se moglo čuti pitanje „Zar nisu mogli napraviti dvije verzije operativnog sustava – jedan za tablete i mobitele, a drugi za „obična“ računala?“. To pitanje smo si i mi postavili mnogo puta, ali nismo mogli odgovoriti na isti. Možda se moglo, možda nije, no u svakom slučaju mnogo toga bismo promijenili na Windowsima 8 ili 8.1 Windowsi 10 također moraju balansirati između dvije grupe korisnika – poslovnih (i „običnih“) korisnika, te onih koji žele Windowse koristiti na touch uređajima. Imamo osjećaj kao da Microsoft želi spojiti sve ono što je napravio u prijašnjih 20 godina sa novom touch tehnologijom koja uzima sve više maha te koja je sve prisutnija u našim životima.

Tako možemo vidjeti da se nisu posve odrekli metro sučelja koje se pojavljuje i u novim Windowsima, ali na jedan malo drugačiji način. Također, tu su razno razne mogućnosti za jednu i drugu grupu spomenutih korisnika, no o tome kasnije u tekstu. Poanta ovog odlomka je – Microsoft i dalje misli raditi jednu verziju Windowsa za sve korisnike, no ipak bi se trebalo ići na ruku onim korisnicima koji za upravljanje Windowsima koriste tipkovnicu i miš, a ne prste. U ovoj verziji (op.a. Technical preview) nije ni moguće vidjeti kako će desetka funkcionirati na tabletima.

Iskustvo korištenja

Nakon predstavljanja Windowsa 10, odnosno ovog uvodnog dijela u novi operativni sustav, svima je bilo jasno na što će biti najveći fokus korisnika, odnosno testera a to je iskustvo korištenja OS-a. To i ne čudi previše nakon spomenutih Windowsa 8 koji su pokušali promijeniti ono iskustvo koje su korisnici imali tokom godina i godina korištenja Windowsa. Zato se desetka vraća na poznati teritorij. Naravno da su se svi pribojavali sličnog scenarija – dva „ekrana“ sa aplikacijama. Jedna standardna radna površina, a drugo metro sučelje. Microsoft nije odbacio niti jedno od toga, nego ih je spojio u jedno. Da, dobro ste pročitali. Sada ćete na jednom mjestu imati „klasične“ menije kao što ste ih imali i do sada u Windowsima 7, a kraj njih će biti poznate pločice (engl. Tiles) iz Windowsa 8. Najbolji primjer je start meni koji se ponovno vraća.

Kada ga otvorite vidjeti ćete poznati meni iz sedmice, a kraj toga pločice sa aplikacijama koje često koristite, odnosno koje Microsoft misli da ćete koristiti. Naravno, možete ih promijeniti (ukloniti ili zamijeniti drugima), no cijeli Windowsi će vrlo vjerojatno biti takvi – mješavina jednog i drugog stila. No, to vrijedi za stolna i prijenosna računala, odnosno računala generalno. Dok god upravljate istim tipkovnicom i mišem imati ćete „klasičan“ Windows 10. No što je sa korisnicima koji koriste uređaj poput Surfacea? Naravno, i oni mogu ukopčati tipkovnicu i miš i koristiti Windowse 10 kao i svi drugi korisnici i tu nema nikakvih problema. No što kada se ukloni tipkovnica i miš i kada korisnik želi upravljati radnjama prstom? Onda se pokreće novi UI, odnosno korisničko sučelje „Continuum“.

Prvo vam se pojavljuje poruka „Enter tablet mode“ na koju možete odgovoriti sa „Da“ ili „Ne“. Ako odgovorite „Da“, otvara vam se Continuum UI koji je prilagođen tabletima i koji je zapravo metro sučelje sa pločicama koje predstavljaju određenu aplikaciju. Također, cijeli ekran se malo skalira, točnije povećaju se ikonice i određeni meniji kako biste prstom lakše upravljali istima. Pojednostavljeno – Windowsi 10 bi trebali imati dva sučelja – jedno kojim se upravlja mišem i tipkovnicom, a drugim putem dodira i više niti jedna skupina korisnika neće „ispaštati“ zbog one druge. Iskreno rečeno, voljeli bismo da su takvi bili i Windowsi 8, no što je tu je.

Windows Store App

Ako niste probali Windowse 8, onda vrlo vjerojatno niste upoznati sa Store App aplikacijom. Riječ je o aplikaciji putem koje možete instalirati druge aplikacije i to jednim klikom. Doslovno sve što trebate napraviti je naći aplikaciju koja vam treba, stisnuti gumb instaliraj i to je to. Vrlo sličan princip instaliranju aplikacija kao i na mobilnim uređajima. No, što smo htjeli reći? Htjeli smo reći da će se Store App pojaviti i u novoj verziji Windowsa, samo što će sada to biti klasična aplikacija u svome prozoru (op.a. prozor u kojem se otvori aplikacija ćete moći spustiti u alatnu traku, smanjivati i povećavati i raditi sve ono što možete kod klasičnih aplikacija), a ne kao u osmici kada je to bilo nešto sasvim drugo. Aplikacije koje ćete naći unutra će biti šarolike i svrstane po kategorijama. Naravno, neke aplikacije će biti besplatne, neke će se naplaćivati, no prilično je praktično imati jednu ovakvu aplikaciju ugrađenu u sam operativni sustav.

.
w856

Start menu

Kada pokrenete Windows 10 TP, vrlo vjerojatno ćete prvo pritisnuti start meni. Microsoft je nakon brojnih kritika vratio ovu tipku u operativni sustav i ona radi ono što bi i trebala raditi – otvara meni putem kojeg možete vrlo brzo doći do onog što želite – bio to My computer, Control panel ili nešto treće. Na Windowsima 8 vas je Start meni (gumb) prebacivao na Metro sučelje, a najbezbolnije rješenje za to je bilo instaliranje „Classic start“ aplikacije koja je zamijenila funkciju start tipke. No, vratimo se na start meni novog OS-a. Kao što smo rekli, sastoji se od dva dijela – tekstualnog dijela i metro dijela. Moramo reći da smo nepotrebno bili skeptični prema ovome u početku, no ovakav start meni ima jako veliki potencijal, a sada ćemo vam reći zašto to mislimo. Tekstualni dio nije potrebno objašnjavati.

Metro dio je trenutačno zanimljiviji iz nekoliko razloga – osim što ovdje mogu stajati pločice sa vašim omiljenim aplikacijama, tu bi se trebale pojavljivati informacije u realnom vremenu koje bi vam mogle biti od koristi. Recimo, mogli biste u svakom trenutku vidjeti temperaturu i vrijeme lokacije na kojoj se nalazite. Mogli biste vidjeti da li ste dobili kakav email. Mogli biste vidjeti poruke na Skypeu ili nekoj drugoj IM aplikaciji. Za sada ove funkcionalnosti nisu implementirane, no postoji velika šansa da budu i tu vidimo ogroman potencijal metro dijela start menija. Možda čak i mogućnost da nam RSS čitač ispisuje aktualne vijesti unutar jedne od pločica. U svakom slučaju, nadamo se da shvaćate koliko bi start meni mogao biti „zabavniji“ u odnosu na stare.

Također, ne smijemo zaboraviti spomenuti da sami možete odrediti veličinu menija – doslovno dođete mišem na rub start menija i proširite ga koliko mislite da bi trebao biti velik. Vrlo zanimljiva mogućnost, posebno kada imate jako puno aplikacija, a želite da su vam sve brzo dostupne kroz start meni. Jedino ostaje nepoznanica kako će tablet korisnici proširiti start meni, ali to ćemo vidjeti tek onda kada ovi Windowsi zažive. U svakom slučaju, drago nam je da je Microsoft shvatio koliko je korisnicima važan start meni.

Snap mode & Charms

Od Windowsa 7 u operativnom sustavu imate ugrađen snap mode. Ako imate malo veći ekran, te visoku rezoluciju, sigurno ste mnogo puta na jednu stranu ekrana stavili jednu aplikaciju (tj. prozor), a na drugu stranu drugu aplikaciju. Snap mode vam pomaže u tome. Ako prozor povučete u jednu stranu, snap mode će vam automatski prilagoditi prozor tako da zauzme točno pola ekrana. Ako to napravite i sa drugom aplikacijom ali na drugu stranu ekrana, svaka od te dvije aplikacije (prozora) će dobiti točno 50 posto ekrana. Ako niste probali, svakako probajte.

To je super funkcioniralo, no što kada želite malo više aplikacija tako rasporediti? Onda ih morate sami prilagoditi ekranu. Windowsi 10 će imati novi snap mode koji će ekran podijeliti na 4 dijela. Možete ih zamisliti kao kvadrante u klasičnom koordinatnom sustavu. To znači da će Windowsi sami moći automatski rasporediti aplikacije u 4 prozora kako bi vam olakšali rad. Naravno, što je veća rezolucija to je lakše raditi na ovakav način, a pošto dolaze ekrani sa rezolucijama većim od 1920 x 1080p, vjerujemo da će mnogi korisnici pozdraviti ovu novinu. Ono što nas zbunjuje je bug koji ne dozvoljava da se Windows Store App „stisne“ u jedan od tih kvadranata i površina koju Store App dobiva je 50% ekrana (dva kvadranta sa lijeve ili desne strane). Da li je to bug ili je Microsoft to namjerno napravio, ne znamo, no bez obzira na to, sviđa nam se podjela ekrana u veći broj regija.

Druga stvar vezana uz prozore su „Charms“. To su meniji koji se pojavljuju kada mišem dođete u određeni dio ekrana ili pritisnete isti. Na Windowsima 8, ako mišem dođete u donji desni kut, otvoriti će vam se jedan takav meni bez da išta stisnete. Prozori u Windowsima 10 će imati novi charm meni u gornjem lijevom kutu. Kada tamo kliknete mišem ili prstom na tabletu, otvoriti će vam se meni sa standardnim opcijama kao što su: Search, Share, Play, Print, Project, Settings … Za sada ne vidimo preveliku praktičnu primjenu toga jer svaka aplikacija ima svoje interne menije sa tim istim mogućnostima, no dobro je vidjeti da Microsoft planira nešto novo s time i tek ćemo vidjeti zašto će se charm meniji koristiti.

.
dr45t

Virtualne radne površine

Ako ste power user, odnosno napredniji korisnik računala, onda vam jedna radna površina nije dovoljna. Ljudi u Microsoftu su to prepoznali i odlučili promijeniti. Linux i OS X korisnici već godinama imaju mogućnost kreiranja više virtualnih radnih površina, dok su Windows korisnici bili pomalo zakinuti za isti. Sa dolaskom novog operativnog sustava imati ćete mogućnost kreiranja više virtualnih radnih površina i na Windowsima. Što to znači? To znači da ćete moći stvoriti virtualne radne površine na koje ćete moći postaviti aplikacije kako vam ne bi smetale na jednom ekranu.

Prije ste, u slučaju da ste imali više otvorenih aplikacija, sa kombinacijom tipki Alt + Tab se prebacivali sa jedne aplikacije na drugu. Sada ćete se sličnom kombinacijom moći prebacivati sa jednog ekrana na drugi, te stvarati dodatne nove virtualne površine ukoliko vam trebaju. Kada stvorite radnu površinu, na nju prebacite aplikaciju i to je to. Ono što će svim virtualnim radnim površinama biti zajedničko je wallpaper, te Start gumb. Primjer upotrebe virtualnih radnih površina – nešto pišete na jednom ekranu, no u pozadini imate otvorene aplikacije za dopisivanje i recimo email klijenta. Dolazak novih poruka ili e-pošte vas može omesti u radu. Ovako te aplikacije prebacite na novi virtualni ekran, odnosno radnu površinu i one vam ne smetaju.

Vi radite svoje, a kada poželite pogledati da li imate kakvih novih poruka, samo ćete se prebaciti na dotični ekran. Vjerujemo da će mnogim korisnicima ovo biti od velike pomoći pri korištenju računala, posebice ako imate samo jedan fizički ekran, odnosno monitor. Napokon ćete imati kontrolu nad aplikacijama koje se nalaze na ekranu i nećete imati problema oko konstantnog mijenjanja i traženja aplikacija. Pritiskom određenih tipki ćete dobiti pregled svih ekrana i moći ćete se u trenu prebaciti na isti. Ili ići sa jednog ekrana na drugi dok ne nađete onaj koji vam treba. Izbor je na vama.

Treba samo napomenuti da se virtualne radne površine brišu kada ugasite ili resetirate računalo. Da li je to dobro ili loše, procijenite sami, no nećete biti u mogućnosti si poslagati sve aplikacije na više ekrana i očekivati da će one tako biti posložene i kada upalite računalo. Ne, postoji samo jedna „originalna“ radna površina koja se prikazuje kod pokretanja OS-a, a ostale ćete morati raditi po potrebi, odnosno svaki put kada vam trebaju.

Poboljšana pretraga i Command prompt

Windowsi 10 bi, kao i Windowsi 8, trebali imati mogućnost naprednije pretrage, odnosno mogućnost da korisnik vrlo brzo nađe ono što traži po zadanim kriterijima. Nama se jako sviđa pretraga u Windowsima 8 – imate jedan search bar za sve. Tražite aplikaciju? Možete ju naći preko tražilice. Tražite dokument? Ista stvar. Univerzalna tražilica je super, posebice ako je brza i ako uz pomoć nje možete naći točno ono što tražite. Windowsi 10 bi trebali imati Search integriran u taskbar – prva ikonica do start menija. Putem nje ćete otvoriti prozor za pretragu i upisati ono što želite naći. Osim tražilice, Microsoft će vam prikazivati i aplikacije i mape koje ste zadnje koristili tako da nećete morati koristiti direktno tražilicu nego ćete preko „zadnjih mjesta koja ste posjetili“ moći brzo dohvatiti traženu informaciju ili nešto drugo. Kako će to funkcionirati, vidjeti ćemo ipak tek slijedeće godine.

Drugo poboljšanje koje moramo spomenuti je Command prompt, odnosno Command shell. Korisnici će sada napokon moći direktno u CMD kopirati određenu naredbu sa poznatom kombinacijom tipki CTRL + V. Ovo možda i nije prevelika vijest za „obične“ korisnike, no naprednijim korisnicima će svakako biti od pomoći. Nažalost, mnoge stvari u komandnoj liniji ne rade kako bismo htjeli, no drago nam je vidjeti da sve ide u pravom smjeru i da se radi na tome.

Da li će se isplatiti prijeći na Windowse 10?

Većina korisnika će si postaviti vrlo brzo ovo pitanje. Možda ne još, no za koji mjesec, kada Windowsi 10 budu vrlo blizu izlaska, trebati će se odlučiti da li prijeći na novu verziju OS-a ili ne. Vjerujemo da će najviše nedoumica imati Windows 7 korisnici. Mi mislimo da će se isplatiti jer ovo što smo vidjeli u ovoj varijanti nam se jako sviđa i mislimo da Windowsi 10 imaju jako puno potencijala. Kao prvo ispraviti će sve ono loše što se korisnicima ne sviđa kod osmice (op.a. nemojte nas krivo shvatiti – vjerojatno postoji jako veliki broj ljudi kojima su Windowsi 8 i 8.1 odlični, no ima i puno onih koji radije koriste sedmicu) te će donijeti hrpu korisnih stvari za sve korisnike. Neke od tih pogodnosti smo spomenuli u tekstu, neke nismo, a za mnoge niti ne znamo jer će ih Microsoft tek implementirati.

Drugi veliki razlog zašto će se isplatiti prijeći na desetku je brzina. Ne možemo ne zamijetiti kako brzo radi i kako sve glatko ide. Neki će reći – to je tek technical preview i to nisu „pravi Windowsi“. Ta tvrdnja je na mjestu, no uvjereni smo da će i finalna verzija Windowsa biti izuzetno brza i da će boot time biti izuzetno kratak. Sve u svemu, jedva čekamo slijedeću godinu kada bi Windowsi 10 trebali ugledati svijetlo dana (barem se nadamo da će tako biti), te kada ćemo moći instalirati finalnu verziju ovog operativnog sustava. Do tada – probajte Technical preview, pogledajte što nudi, te što vas očekuje u bližoj budućnosti


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular