Nadogradnja s Windowsa 10 na Windowse 11 razlikuje se kad govorimo o privatnim i poslovnim korisnicima.
Kod poslovnih korisnika taj proces je mnogo složeniji jer je potrebna optimizacija velikog broja komponenti, a krajnji rezultat mora biti uspješnost provedene promjene te nastavak rada.
Nedavno se pojavilo zanimljivo istraživanje tvrtke ControlUp prema kojem postoji veliki postotak poslovnih korisnika koji imaju mogućnosti prelaska na Windowse 11, no još se uvijek ne odlučuju na to.
Postoje uvjeti, ali…
Tvrtka ControlUp u svom se radu često bavi istraživanjima koja su vezana uz produktivnost rada te je nedavno provela jedno čiji su rezultati bili jako zanimljivi.
U spomenutom istraživanju u kojem je sudjelovalo više od 750.000 Windows računala (endpoint uređaja) pokazalo se da 82 posto njih još uvijek nije napravilo nadogradnju na Windowse 11. Pomalo su porazni rezultati da se kod samo 18 posto uređaja odlučilo na prelazak na novi operativni sustav.
Još jedna stavka pokazuje da 88 posto uređaja ima mogućnost prelaska na Windowse 11, 1 posto se može nadograditi kako bi steklo mogućnost prelaska, a 11 posto bi se trebalo u potpunosti promijeniti.
Zašto se čeka?
Iz dobivenih rezultata ne mogu se iščitati konkretni razlozi zašto tako velika brojka od 82 posto uređaja još čeka s prelaskom na Windowse 11, no vjerujemo da je osnovni problem u pozadini samo jedan – stabilnost.
Poslovni korisnici još se uvijek ne mogu u potpunosti pouzdati u Windowse 11 i očito imaju stav kako novi operativni sustav i dalje nema potrebnu razinu stabilnosti.
Kod poslovnih korisnika je mnogo drugačija situacija u odnosu na privatne korisnike jer potencijalni problemi u operativnom sustavu te njegovoj optimizaciji kod tvrtki mogu samo ugroziti poslovanje te uzrokovati dodatne troškove.
Iako sljedeće godine Windowsi 10 dolaze svom kraju, zabrinjavajuće zvuči činjenica da poslovni korisnici i dalje ne planiraju prelaske na Windowse 11.
Vrijeme je za nadogradnju?
Microsoft nakon 14. listopada 2025. više ne pruža podršku za Windowse 10 što uključuje sigurnosna ažuriranja, tehničku podršku i popravke bugova. Jedino poslovni korisnici koji koriste Windowse 10 LTSC verziju (Long-Term Servicing Channel) moći će nastaviti s dobivanjem ažuriranja nakon listopada 2025., ali to će morati platiti.
Poznato je da će poslovni korisnici moći izabrati produženu podršku za Windowse 10 koja će imati cijenu od 61 dolara za prvu godinu korištenja, a za drugu i treću godinu se ona udvostručuje. Vjerojatno će poslovnim korisnicima biti teško odlučiti ako će nastaviti s Windowsima 10 ili će se odlučiti na nadogradnju koja može biti besplatna, ali s brojnim potencijalnim problemima.
U ovom trenutku Windowsi 10 imaju gotovo 65 posto udjela na tržištu dok su Windowsi 11 jedva stigli do 30 posto.
S druge strane, istraživanje čije smo rezultate prikazali govori nam da kod poslovnih korisnika stvari ipak stoje drugačije i da se oni čvrsto drže Windowsa 10 do daljnjeg.
Ervin Mičetić