Google je nedavno dopustio korištenje posebne developerske verzije iduće iteracije Android operacijskog sustava čije ime počinje sa slovom P. Postoji puno novih stvari kod nove beta verzije i u pogledu grafike i u pogledu dodatnih funkcija koje dosad nismo imali prilike vidjeti. Stoga pogledajmo što nam je trenutno Google pripremio sa svojom novom verzijom operacijskog sustava.
Sada dostupan i na uređajima koji nisu Google
Po prvi puta u povijesti Android operacijskih sustava developerski pregled iliti beta verzija novog Androida dostupna je i na nekim pametnim telefonima koji nisu Google. Znamo da su u prošlosti testne verzije novih Androida bile rezervirane isključivo za pametne telefone koji su ”plovili” pod Googleovom zastavom. Sada se to promijenilo tako da možemo reći kako je ovo prva promjena u vezi novog Androida P.
U programu testiranja beta verzije Androida P je uključeno čak sedam tvrtki-partnera. Tu su: Sony, Oppo, Vivo, OnePlus, Essential, Xiaomi i Nokia. Svih ovih sedam tvrtki-proizvođača pametnih telefona dobile su priliku testirati beta verziju Androida P. Jedan od razloga zbog čega je ovoga puta za test beta verzije dobilo čak sedam ”ne-Google” tvrtki jest i postojanje Projekta Treble.
Novosti u vezi Androida P
Još jedna od novosti koje je Google uveo i koji je zasad prisutan na Androidu P jest mogućnost korištenja posebne kontrolne ploče. Namjena postojanja kontrolne ploče jest radi smanjivanja ovisnosti o pametnim telefonima kod korisnika. Nadalje, kontrolna ploča bi, nakon što kliknemo na nju, trebala pokazivati koliko smo točno vremena proveli koristeći svaku aplikaciju, koliko smo puta u određenom vremenskom periodu otključali svoj pametni telefon i druge korisne stvari.
Na primjer, developeri će navodno moći koristiti kontrolnu ploču kako bi preko nje mogli prikazati podatke koji su specifični za njihovu aplikaciju (recimo, YouTube će moći prikazati koliko minuta nekog videa je korisnik gledao).
Poseban ”tajmer” za svaku aplikaciju
Preko kontrolne ploče korisnici će moći postaviti maksimalno vremensko ograničenje za korištenje određene aplikacije. Nakon što je ta aplikacija ”potrošila” vrijeme koje je korisnik odredio za nju, ikona te aplikacije će biti ”posivljena” i onemogućena na neko vrijeme zbog čega bi korisnik trebao biti u nemogućnosti da ju koristi određeni vremenski period (što bi trebalo dovesti do ”odvikavanja” od prekomjernog korištenja pametnih telefona, odnosno pojedinih aplikacija).
Ova mogućnost će moći biti onemogućena iz kontrolne ploče u bilo kojem trenutku. Ipak, s obzirom da je ova mogućnost osmišljena kako bi korisnicima pomogla u ovisnosti o aplikacijama (ova mogućnost će posebno dobro doći do izražaja kod aplikacija za chat) preporučuje se neka bude uključena cijelo vrijeme.
”Gašenje svjetala” prije odlaska na spavanje
Jedna od svakako najprivlačnijih mogućnosti koje bi u sebi trebao imati novi Android P je mogućnost pod nazivom ”Wind down” iliti ”gašenje svjetala”. O čemu se ovdje radi? Radi se o tome da ćete jednostavnom naredbom moći reći Google pomoćniku kada je vrijeme za spavanje. Kada to vrijeme dođe, cijelo korisničko sučelje uređaja pretvoriti će se u sivoliko, što bi korisnike trebalo lakše uspavati.
S obzirom na to da će sivoliko sučelje biti dosadnije, monotonije i u svakom slučaju nezanimljivije od sučelja u boji, korisniku bi to trebao biti znak da je vrijeme za ostavljanje uređaja i odlazak na spavanje. ”Wind down” je po svemu sudeći poboljšana inačica filtera za plavo svjetlo, koja je još malo dorađena. Jedva čekamo vidjeti ovu mogućnost ”u praksi”.
Nova mogućnost pod nazivom ”App Action”
Unutar ladice s aplikacijama na uređajima koji će u sebi imati Android P postojati će mogućnost pristupa jednoj dodatnoj stvari koja će se zvati ”App Action”. Ova mogućnost funkcionira na način da korisniku predloži ono što bi on iduće mogao učiniti (kao što je recimo mogućnost zvanja pojedinog kontakta, slanje poruke i sl.).
Navigacija i sustav multitaskinga
Najočitija vijest i nešto što se svakako često spominjalo kod beta verzije Androida P jest prisutnost novog sustava za navigaciju (koji je trenutno opcionalan, ali bi trebao biti obavezan nakon što Android P i zaista ”zaživi”). Ako korisnik ode pod Postavke – System – Geste moći će aktivirati novi sustav navigacija.
Ovim novim sustavom navigacija moći ćete praktično reći zauvijek zbogom tipki koja sada postoji, a koja služi za otvaranje nedavno korištenih aplikacija i multitasking. Ako želite otvoriti popis otvorenih aplikacija, samo listajte prema gore od Home tipke. Ako tipku pritisnete i počnete listati prema desno moći ćete listati preko mnoštva različitih otvorenih aplikacija bez da ćete trebati podignuti prst sa zaslona vašeg uređaja. Tipka za natrag više neće biti bijela. Umjesto toga biti će prozirna.
Zaslon nedavno otvorenih aplikacija će u Androidu P biti organiziran horizontalno za još jednostavnije korištenje. Na vrhu svake aplikacije unutar ovog zaslona korisnik će imati mogućnost vidjeti ikone te će na taj način moći izbjeći potencijalnu zbunjenost. Izravno sa zaslona nedavno otvorenih aplikacija korisnik će moći listati vertikalno kako bi ostvario pristup cjelokupnom popisu aplikacija iz ladice aplikacija.
Prilagodljiva baterija i svjetlina
Google je već pokazao kako su pametni telefoni sposobni učiti preko toga kako i na koji način ih mi kao korisnici koristimo. Android P nas upoznaje sa još jednom novinom koja bi trebala dodatno razraditi proces preko kojeg vaš Android pametni telefon ”uči” o vama.
Ova novina se zove ”prilagodljiva baterija”, a radi se o tome da će operacijski sustav sam namjestiti potrošnju baterije ovisno o tome kako je vaš uređaj troši i koliko. Nadalje, što duže vremena ostavite ovu mogućnost aktivnom to će ona biti učinkovitija iz razloga što će aplikacija, a onda samim time i operacijski sustav s vremenom bolje učiti vaše navike korištenja uređaja.
Ono što možemo reći trenutno za ovu mogućnost jest to da se radi o napretku Doze sustava kojeg smo po prvi puta vidjeli na Androidu Lollipop. Zahvaljujući sustavu ”pametne uštede energije” operacijski sustav će se sada moći sam prilagoditi, ovisno o uporabi korisnika, čime bi se vrijeme pokretanja procesora trebalo smanjiti za oko 30%.
Koji uređaji su trenutno kompatibilni sa beta verzijom Androida P?
Trenutno kompatibilni uređaji koji na sebi mogu imati beta verziju novog Androida P su: Google Pixel, Google Pixel XL, Google Pixel 2, Google Pixel 2 XL, Nokia 7 Plusm Oppo R15 Pro, Xiaomi Mi Mix 2S, Sony Xperia XZ2, Vivo X21, OnePlus 6 i Essential PH-1. Kao što možete vidjeti radi se o perjanicama brandova, što je i logično.
Zasad su prvi dojmovi Androida P i više nego dobri. Nove mogućnosti su oduvijek privlačile korisnike, a s obzirom na to da je Android P u svojoj beta verziji pokazao već nekoliko vrlo intrigantnih novina, vjerujemo da će ”prava” verzija novog Googleovog OS-a (za koju se nadamo da će imati još poneku novost) biti pun pogodak!
Piše: Z.K.