PočetnaSoftverMust Have Što je novo u Androidu “Q”?

[Review] Što je novo u Androidu “Q”?


Napokon smo dočekali dan kada možemo probati Android Q, iako je ovaj operativni sustav još u beta fazi. Nakon što smo igrali igru “uoči razliku”, našli smo neke stvari koje su različite nego u prethodnim verzijama i zato vam donosimo ovaj tekst.

Oni koji očekuju velike promjene, nažalost, bit će razočarani. Android Q je “skup manjih promjena” za korisnike, te novog API-ja za programere. Nadalje, neke stvari su napola dovršene, odnosno donose poboljšanje, ali ne onakvo kakvo smo očekivali, ali se još uvijek nadamo da će se popraviti dok ne dođe “prava” verzija OS-a.

Prije nego počnemo s novitetima, znate li što znači “Q”? Iako će i ovaj OS dobiti ime po hrani (op.a. Kao i svi do sada – “P” je za “Pie”), Q znači 10. Krug je 0, dok je ovaj “repić” jedinica. Prijašnji je bio Android 9 Pie, dok će ova verzija biti Android 10 Q(nešto). No, pogledajmo što nam donosi nova Android verzija.

Notifikacijski panel

Jedna od nama najdražih stvari u Androidu Q je novi indikator baterije koji se pojavljuje u notifikacijskom panelu. Kao i inače, tu je postotak baterije u status baru, ali kada prstom povučete notifikacijski panel, vidjet ćete u njemu indikator koji vam kaže koliko je baterije ostalo. Npr. “1 day, 3 hours left” ili “Until 8:00PM”. Naravno, to nije baš najpreciznije, jer će baterija s vremenom brže opadati, ali je zgodan dodatak. Bilo kakve dodatne informacije o bateriji su plus.

“Velika izmjena” u pogledu funkcionalnosti kod notifikacijskog panela je dismissanje (hrv. uklanjanje) notifikacija. Ako dođete do pola swipea, odnosno notifikaciju povučete do pola (s desna na lijevo), vidjet ćete gumb za snooze-anje (odgodu) notifikacije. Uz to, sada ćete notifikaciju morati dismissati s lijeva na desno, a ne u bilo koju stranu, kao što je to bilo u Androidu 9.

Vjerojatno će vam trebati neko vrijeme da se na to naviknete. Osim toga, izmjena je i u dizajnu. Prije je Android koristio dva fonta – Roboto i Google Sans. U ovoj verziji se još uvijek koriste dva fonta, ali se postotak ekrana na kojima se koristio Roboto smanjuje i nadamo se da će ga se Google/Android zauvijek riješiti u idućoj verziji OS-a.

Nekoliko puta kada smo koristili Android Q, dogodilo nam se da pokrenemo “pametnu akciju” (smart action) unutar notifikacije. Ako vam netko u poruci pošalje neki URL, on će se na notifikaciji “izvući” iznad uobičajenog gumba “Reply” pa ćete moći direktno kliknuti na link, bez da otvorite notifikaciju što je vrlo korisno.

No, onda je to odjednom prestalo raditi. To je ono o čemu smo govorili – poboljšanja napravljena do pola. Malo rade, malo ne i ponekad imaju čudno ponašanje. Zašto nekada pametne akcije rade, a nekada ne, ne znamo. Ali se nadamo da će proraditi dok Android 10 dođe na tržište i izađe iz beta testiranja.

Postavke

Prvo, Android Q sada automatski stavlja masku na vaše screenshotove u ovisnosti o vašem ekranu. Ako vaš uređaj ima zaobljene rubove i screenshot će imati zaobljene rubove s crnim pikselima u kutovima. Ista stvar je i ako mobitel ima “notch”. Ružno izgleda, ali što je tu je. No, vratimo se u postavke.

Što se tiče WiFi postavki, tu je nova QR opcija kraj tipke “Add Network”. To možete sami izgenerirati i dati prijateljima da ju skeniraju kako bi i oni imali tu mrežu u svom mobitelu. Dosta dobar način za dijeljenje svoje mreže drugima.

Nadalje, tu su nove “Privacy” i “Location” sekcije u postavkama, ali u njima se nalaze iste postavke kao i na starijim OS-ovima. Zanimljivo, u prijašnjoj verziji Android Q-a je u postavkama bio i Privacy Dashboard, kojeg sada nema u ovoj verziji. Vjerojatno Google to želi još malo popraviti i nadograditi prije nego “ugleda svjetlo dana”.

Ono što je novo u Android Q-u je “Settings Panel” koji aplikacije mogu izbaciti. One ne mogu same promijeniti postavke telefona pa će vam izbaciti ekran i “zamoliti” vas da promijenite određenu opciju. Prije su vam aplikacije rekle da nešto morate promijeniti, pa biste vi to morali tražiti u postavkama. Ovako ćete to moći napraviti na brzinu. Recimo da su to pojednostavljene postavke s kojima možete upravljati Internetom, NFC-om, glasnoćom …

Što se tiče “App Info” sekcije i ona je redizajnirana. Prijašnje verzije Androida su imale razliku između onih aplikacija koje ste mogli deinstalirati (aplikacije koje ste sami skinuli s Google Playa), te onih sistemskih koje ste smo mogli onesposobiti.

To je značilo da se aplikacija ne bi više mogla pokretati. Q “ispod haube” radi jednako, samo što su riječ “disable” zamijenili s riječi “uninstall”. Nova riječ nije dobra jer ne možete i dalje ukloniti sistemsku aplikaciju, što bi moglo zbunjivati korisnike.

Teme

Ako osposobite “Developers” opciju i scrollate skroz do dna, vidjet ćete novu opciju “Theme”. Tu možete sistemske boje promijeniti u neku drugu. Recimo, crnu s plavom, ljubičastom ili zelenom. Također, sistemske fontove Roboto/Google Sans možete zamijeniti s drugima. Google ide čak do toga da možete promijeniti i oblik nekih ikonica. Zgodno, ali se nadamo da će taj mehanizam biti još malo više fleksibilan.

Što se tiče Dark modea, Google već neko vrijeme s time eksperimentira i nastavio je to raditi i u ovoj verziji Androida. Dobar dio OS-a je prilagođen za dark mode, a sve više aplikacija nudi istu opciju. Čudno je da Google taj dio nigdje ne spominje, odnosno “ne hvali” se time.

Android 9 Pie je imao polu-automatsko mijenjanje light/dark moda, dok toga više nema u Q-u. Ali kada promijenite na dark mode, promijenit će se postavke, notifikacije, mnogi pop-up prozori i slično. Uz to, crna je sada stvarno crna, a ne “dark gray”.
Zanimljivo da je dark mode vezan i uz štednju baterije. Kada uključite “battery saving” mode, OS će se sam prebaciti na dark mode.

“Permissions” i “Privacy” su još u razvoju

Google je mnogo pričao o povećanoj privatnosti na Android Q-u, ali mnoge implementacije onoga što su rekli još nisu gotove. Recimo, kada vam aplikacija pristupaosjetljivim podacima” odmah biste dobili notifikaciju za to. Sada toga još nema. Ista stvar je s lokacijom. Ako bi vam aplikacija upalila “location tracking” vidjeli biste ikonicu u status baru. Sada toga nema. Ponavljamo, te stvari su postojale u prvoj verziji Android Q-a, a u ovoj verziji koja je beta, toga nema.

Spomenuli smo i “Privacy Dashboard” koji je postojao. U njemu biste mogli upravljati postavkama privatnosti, ali još uvijek nije implementiran. Ili je samo skriven od očiju javnosti. U svakom slučaju, ne možete mijenjati te postavke. Pošto smo optimistični, nadamo se da će do završne verzije, to ponovno biti vidljivo i dostupno.

Što se tiče restrikcija za aplikacije, one više neće moći pokretati aktivnosti u backgroundu, odnosno onda kada aplikacija nije u fokusu i nije otvorena. Prije su se aplikacije mogle “aktivirati” i otvoriti se, no sada to nije moguće. To će, recimo, utjecati na “clock” i “phone” aplikacije. Naravno, spriječit će i određene malwaree da vam naprave štetu, ali ipak…

Sada ćete imati i veću kontrolu nad sadržajem koji se sprema na mobitel. Moći ćete dati dopuštenje samo za slike ili glazbu, nego da se bilo što sprema na interni storage. Google je malo to izmijenio, te ugradio “role” za aplikacije. Većina toga radi kao i prije, ali možete i mijenjati određene dijelove. Uz to, moći ćete reći da određene URL-ove samo određeni browser može otvarati jer će on imati tu specijalnu rolu za linkove.

Novi “Share menu”

Androidov meni za dijeljenje je bio poprilično loš prije. Kada ste “povukli prema gore” meni za dijeljenje, recimo slike, Android je “pingao” svaku aplikaciju da vidi da li može primiti sliku. Tako ste mogli dobiti desetke različitih aplikacija pa biste morali tražiti onu koju želite i to bi bilo dinamički pa bi morali čekati neko vrijeme.

To je mogla biti aplikacija za uređivanje slika, aplikacija koja može poslati sliku ili nešto treće. Android Q je to malo poboljšao iako situacija i dalje nije idealna.

Programeri koji će raditi aplikacije će moći napraviti “Sharing Shortcuts” za ovu listu, pa će se ona “kompajlirati” unaprijed. To znači da bi se lista trebala pojaviti instant što je veliki napredak u odnosu na stari mehanizam koji je bio relativno spor. Nadamo se da neće stati na ovom i da će još malo bolje profiltrirati aplikacije koje će se pojavljivati na ovom meniju.

Ima još vremena …

Google je izbacio vremensku liniju koja se tiče Android Q-a, a nakon ove verzije trebalo bi još doći 6 beta verzija. Finalna verzija Android Q-a bi trebala doći negdje u trećem kvartalu ove godine.

Točnije, tamo negdje u osmom ili devetom mjesecu ove godine.
To je još dosta vremena da Google popravi stvari koje ne valjaju, još unaprijedi postojeće stvari i doda nove mogućnosti. No, dok to ne bude finalno, ne možemo ništa više reći. Nadamo se samo da će nas Google “iznenaditi” s još nečim novim i korisnim.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Samo da vrate podijeljen zaslon kao na Androidu 7, gdje smo podijelili već otvorene aplikacije, na osmici je podijeljen zaslon bezveze.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular