Microsoftovo licenciranje Windowsa i njihova aktivacija kompleksni su procesi koji su nužni kako bi korisnik mogao dobiti mogućnost korištenja operativnog sustava. Mnoge od nas često bune cijene i ponuda kad su Windowsi u pitanju.
Znamo da su u službenim trgovinama s informatičkom opremom ili na autoriziranim web trgovinama cijene Windows operativnog sustava visoke i uvijek se kreću od 150 eura na više pošto se radi o originalnim proizvodima. S druge strane, imamo veliki broj web trgovina ili portala na kojima se Windows licence mogu kupiti za male novce čija je cijena nekoliko eura.
Svima je jasno da bi ovakve razlike u cijeni trebale imati ishodište u garanciji kako se radi o legalnom Microsoftovom proizvodu. Microsoft već godinama kod svojih proizvoda dodaje slojeve zaštite protiv piratstva i u pravnom smislu postoje mnoge debate na ovu temu, no i dalje se dobiva dojam kako korisnike zbunjuje što je od svega na tržištu legalno, a što nije.
Može se reći kako su većinu vremena Windows licence striktno formalnost koja se može ignorirati, no zapravo one mogu biti vrlo važne. Neke od situacija kada se vidi važnost korištenja ispravne i legalne Windows licence je prilikom nadogradnje svog PC-ja, nadogradnje na novu ediciju Windowsa ili kad se rade kupovine u poslovne svrhe koje obuhvaćaju veći broj računala.
U objašnjenju dilema moglo bi se krenuti s davanjem odgovora na nekoliko pitanja koja ćemo navesti u nastavku teksta.
Što je Windows licenca?
Za pružanje odgovora na ovo pitanje mogli bi krenuti od navođenja što nije Windows licenca. Windows licenca nije tzv. „product key“ ili ključ proizvoda od 25 znakova koji se unosi prilikom instalacije i aktivacije Windowsa. Windows licencom se također ne mogu smatrati naljepnice s logom Windowsa na računalu, Windows DVD koji smo dobili u paketu ili poruka Windowsa koja nas obavještava kako su Windowsi aktivirani.
Sve nabrojane stvari su potencijalno dokaz da imamo u posjedu legalnu Windows licencu, no ona je zapravo nešto nematerijalno, stvar koja je uređena pravnim sporazumom između korisnika i Microsofta ili korisnika i dobavljača (ili Microsoftovog partnera) koji je prodao paket Windows operativnog sustava.
Imaju li vaši Windows legalnu licencu?
Gotovo sa sigurnošću možete reći da imate legalnu Windows licencu ako ste paket Windows operativnog sustava stekli na neke od sljedećih načina:
- Kupili ste novo računalo s unaprijed instaliranim Windowsima od originalnog proizvođača
- Kupili ste u maloprodaji kopiju Windows operativnog sustava (u fizičkoj kutiji ili kao digitalnu verziju za preuzimanje) izravno od Microsofta ili od poznate i pouzdane trgovine koja prodaje softver
- Kupili ste rabljeno računalo koje je došlo s unaprijed instaliranim Windowsima
- Kupili ste ili dobili licencu za nadogradnju na određenu ediciju Windowsa izravno od Microsofta ili od poznate i pouzdane trgovine koja prodaje softver.
Ono što bi iz iznijetog trebalo biti vrlo jasno može postati siva zona ako se uđe dublje u samu problematiku. U svim navedenim situacijama u kojima možete reći da posjedujete legalnu Windows licencu može se potvrditi da je operativni sustav na odgovarajući način aktiviran, može se potvrditi i status licence, no bez pogleda na račune za računalo i softvere koji su na njemu instalirani nikad nećete znati ako je sve zaista tako.
Logično pitanje u nastavku bilo bi koji su načini da korisnik ima u posjedu licencu koja nije legalna. Možemo navesti sljedeće:
- Instalirali ste proizvod na previše računala – Kada u maloprodaji kupite kopiju Windows operativnog sustava, ona uključuje licencu za instalaciju na samo jednom uređaju. Ako vam pođe za rukom da zavarate Microsoftove servere za aktivaciju tako da istu kopiju Windowsa instalirate na još nekim uređajima, dodatne instalirane kopije neće biti legalne.
- Za instalaciju je iskorišteno izdanje Windowsa namijenjeno za evaluaciju – Microsoft ima u ponudi nekoliko programa pretplate koji su dizajnirani za developere i IT stručnjake kako bi se omogućile njihove evaluacije i testiranja. U slučaju da se ovakva verzija operativnog sustava nalazi na vašem računalu, ona nije legalna kao proizvod za krajnje korisnike.
- Instalirana je nadogradnja Windowsa za tvrtke bez da je izvorna licenca legalna – Windows LTSC edicije su namijenjene institucijama i tvrtkama koje ne žele promjenu funkcionalnosti i značajki tijekom proteka vremena. Jedini način za njihovo dobivanje je putem tzv. Windows Volume License ugovora te se ovakve Windows Enterprise edicije najčešće neovlašteno kopiraju i predstavljaju kao proizvodi s legalnom licencom.
- Kupili ste Windows ključ proizvoda od nepoznatog prodavatelja na internetu – Čak i legitimne web stranice znaju upasti u zamku preprodavača edicija Windowsa koji nude cijenu koja je previše dobra da bi bila istinita. Najčešće verzije Windowsa koje se na ovaj način prodaju su Windows Enterprise licence, Windows paketi s jednokratnom uplatom i Microsoft pretplate. Prodavatelji ovakvih licenci najčešće nestaju nakon što su prodali dovoljan broj kopija, a Microsoft naknadno može blokirati i zabraniti njihovo korištenje ili isto ne primijetiti.
U sljedećem nastavku ovog teksta pročitajte koji je smisao aktivacija Windows proizvoda, treba li vam zaista ključ proizvoda te brine li Microsoft ako imate legalnu licencu.
Piše: Ervin Mičetić