Jesmo li na pragu nove ere softverskih rješenja? Može li novi Microsoftov Windows 11 postati softversko rješenje budućnosti koje će slijediti i svi ostali proizvođači softvera? Kakvu drastičnu poslovnu promjenu priprema Microsoft i koje će sve prednosti to donijeti korisnicima novih Windows 11 sustava?
Sve su glasnije najave kako će Microsoft u prvoj polovici listopada predstaviti svoj novi operativni sustav. No, taj bi sustav trebao paralelno otvoriti i jedno sasvim novo poglavlje u svijetu softvera jer će donijeti neke novosti koje će sasvim sigurno “uzdrmati” mnogobrojne proizvođače softverskih rješenja.
Ne treba dodatno naglašavati kako će predstavljanje novih Windows 11 sustava biti jedan od vodećih događaja u listopadu i kako će sve oči javnosti biti uprte u novosti koje donosi Microsoft. Prema sadašnjim saznanjima, tih bi novosti trebalo biti poprilično puno – a glavna karakteristika koja je privukla pažnju definitivno je otvorenost Microsofta ka drugim platformama i softverskim rješenjima. O svemu više saznajte u nastavku.
Veliki zaokret u politici poslovanja Microsofta
Microsoft je nekoliko desetljeća težio ka razvoju platformi koje će biti zatvoreni sustavi u koje se druge kompanije neće moći uključivati velikom mjerom. No, pojava pametnih telefona čitavo je softversko tržište preokrenula naopačke. Nekada neprikosnoveni Microsoft koji je svojim Windowsom dominirao na tržištu računala, sada je dobio opake konkurente u vidu operativnih sustava za pametne telefone. Kako je popularnost pametnih telefona rasla tako je Microsoft imao sve više brige oko toga kako ugrabiti dio kolača tog tržišta. Činjenica jest da je danas najdominantniji operativni sustav na svijetu Android i to s udjelom nekoliko puta većim od Microsoftovog Windowsa.
Razvoj situacije na tržištu primorao je čelništvo Microsofta da počne razmišljati u jednom novom smjeru – suradnje. Danas je i više nego jasno da Microsoft svojim Windowsom ne može biti začahurena platforma sama za sebe jer korisnici teže sinkronizaciji raznih uređaja i sustava. Samim time, stvorila se potreba za povezivanje Windowsa s drugim platformama što je Microsoft postepeno počeo uvoditi i omogućavati. Dakako, sve u minimalnoj mjeri kako ne bi naškodio popularnosti Windows sustava.
No, novi Windows 11 trebao bi donijeti jedan novi potpuni zaokret u politici poslovanja Microsofta. Prema novim informacijama, jedna od glavnih prednosti novog Windows sustava biti će njegova otvorenost ka Android platformi. Konkretno, Microsoft će korisnicima omogućiti da na Windows sustavima koriste Android sustav kako bi se lakše mogli povezivati između računala, tableta i pametnih telefona. Ovaj “prijelomni” trenutak za Microsoft ne samo da će donijeti veliki zaokret poslovanja samom Microsoftu, nego će u značajnoj mjeri poremetiti i zbivanja na cjelokupnoj softverskoj sceni. Korisnici dakako mogu biti oduševljeni ovim potezom jer dobivaju mnoge nove mogućnosti, a čelništvo Microsofta tek će saznati koje benefite (ili nedostatke) donosi ovakav pristup razvoju softverskih rješenja.
Neslavni pokušaj s Windows Phone sustavom
Tržište pametnih telefona danas je ogromno i ova vrsta uređaja zapravo je postala najdominantnija na tehnološkom tržištu. Kada je Apple predstavio svoj prvi pametni telefon svi su s nestrpljenjem iščekivali kakve će biti reakcije publike. Vrlo brzo se pokazalo kako je pametni telefon trend koji će očarati široke mase, što su godine nakon prvog predstavljanja samo dokazale. Velike kompanije pažljivo su pratile zbivanja na tržištu pametnih telefona i koraka po korak razvijale svoja rješenja za takve uređaje. Među njima je dakako bi i dominantni Microsoft koji je tada bio alfa i omega među operativnim sustavima na računalima. No, pametni telefoni donijeli su neke nove izazove – koje je Microsoft pokušao riješiti na svoj način.
U laganom zalasku 2010. godine Microsoft je svijetu predstavio vlastiti operativni sustav za pametne telefona koji je tada nazvan Windows Phone. S obzirom da su ljudi imali povjerenja u Windows sustave prodaja je u startu krenula sasvim dobro, no vrlo brzo pokazali su se neki problemi. Točnije, pokazalo se kako konkurenti imaju barem mrvicu kvalitetnija rješenja za pametne telefone pa su iOS i Android nastavili značajno rasti, dok je Windows Phone sve više stagnirao. Svega nešto više od 5 godina kasnije, čelnici Microsofta odlučili su kako je vrijeme da zatvore vrata operativnog sustava za pametne telefone pa je tako sredinom 2015. godine objavljenja posljednja nadogradnja Windows Phone sustava. Tim je potezom ovaj pomalo neslavni pokušaj Microsofta zauvijek otišao u povijest i jednostavno u svega nekoliko mjeseci nestao sa scene.
No, Microsoft je itekako svjestan koliko je sektor pametnih telefona danas važan pa bi bilo suludo razmišljati o tome da se taj segment poslovanja zapostavi. Ipak, umjesto da Microsoft gradi svoje rješenje za pametne telefone, odlučili su prigrliti lidere na tržištu te s njima krenuti u razvoj novih rješenja. Dakako, službena verzija teško da će ikada uključivati prisnu suradnju Microsofta i Google-a, no činjenica je da su kompanije barem malo trebale surađivati kako bi se realizirala opcija korištenja Androida na Windowsima. Dakle, Microsoftov prvi pokušaj razvoja vlastitog sustava za pametne telefone je pomalo neslavno propao, no sada su odlučili krenuti drugim putem – i omogućiti sebi priliku broj dva u vidu suradnje s najpopularnijim igračima na tržištu.
Mogućnost korištenja Android aplikacija na Windows sustavu
Prije nekoliko godina pojavile su se priče kako je Windows 10 posljednja verzija Windows sustava ikad lansirana jer je Microsoft napravio sve što je trebao napraviti u svojem sustavu. Ipak, danas smo svjesni kako mjesta za napredak još ima – posebno u segmentu sinkronizacije rada raznih uređaja na raznim platformama. Mnogi su vjerojatno bili skeptični da će se Microsoft ikada odlučiti na takav potez, no činjenica jest da je to nekakav prirodni slijed događaja koji moderni korisnici željeno iščekuju. Novi Windows 11 sasvim sigurno će donijeti mnoge nove nadogradnje, no najviše pažnje pripasti će mogućnosti korištenja Android aplikacija na Windows sustavima.
Android je u ovome trenutku najpopularniji operativni sustav na svijetu s više od 2.5 milijardi aktivnih korisnika u više od 190 zemalja svijeta. Ogromna je to baza korisnika, koja krije veliki potencijal – koji Microsoft sada želi iskoristiti. Umjesto da krene u borbu protiv Androida, Microsoft je odlučio objeručke prigrliti taj sustav i praktički ga ugnijezditi u svoje operativno okruženje. Korisnici takvim potezom mogu biti itekako zadovoljni jer to znači da će uskoro na novom Windows 11 sustavu moći koristiti sve blagodati koje koriste na pametnim telefonima, tj. na Android sustavu. Valja naglasiti kako se Android i Windows značajno razlikuju u svojoj strukturi, što znači da je iza programera vrlo mukotrpan posao u kojem su nastojali posložiti sve segmente sustava kako bi Android aplikacije mogle funkcionirati na Windows 11 sustavu.
Prema trenutno dostupnim informacijama Microsoft će kao posredno rješenje za korištenje Android aplikacija koristiti sustav Bridge. Da pojasnimo, Bridge je run-time compiler koji prevodi programe koji nisu u x86 u x86 upute. Dakle, Android nije baziran na x86 uputama pa Microsoft sada koristiti taj Bridge kompajler koji prevodi programski kod u “jezik” koji je poznat Microsoft sustavu – kako bi ga isti mogao koristiti. Zanimljivo je kako je Bridge zapravo rješenje Intela, što znači da je i ta kompanija imala itekako veliki utjecaj u razvoju ove nove mogućnosti Windowsa. Valja još naglasiti kako unatoč tome što iza Bridge rješenja stoji Intel, nove funkcionalnosti Windows 11 sustava trebale bi bez problema raditi i na AMD procesorima.
Višestruke prednosti za korisnike novog sustava
Novi Windows 11 donijeti će mnoge nadogradnje korisnicima, kako bi korištenje stolnih i prijenosnih računala bilo što sigurnije, kvalitetnije i zabavnije. Novi sustav nastaviti će praksu jednostavnog minimalističkog dizajna u kojem je sve dostupno na nekoliko klikova, a biti će poprilično zanimljivo vidjeti kako će se Android sustav uklapati u Microsoftovo okruženje. Iako će razlike u korištenju Windows i Android aplikacija zasigurno biti, vjerujemo kako će se korisnici vrlo brzo prilagoditi na novo nastalu situaciju.
Korisnici novog operativnog sustava iz Microsofta sasvim sigurno će biti oduševljeni nadogradnjama koje dolaze u vidu sinkronizacije s Android sustavom. Sama sinkronizacija koja će teći putem Bridge platforme za korisnike bi trebala biti neprimjetna pa vjerujemo da će se aplikacije s Androida na Windowsima koristiti na sličan način kao na pametnim telefonima ili tabletima. Moderan sustav omogućiti će korisnicima spajanje više uređaja na zajedničko računalo čime bi korisnik kvalitetnije i sigurnije mogao upravljati svim podacima na svim uređajima. Za samog korisnika to bi moglo predstavljati veliki odmak u odnosu na dosadašnje korištenje jer bi primjerice uz svega nekoliko klikova mogao završiti zadatke na računalu (koji su započeti na pametnom telefonu), mogao bi brže i bolje prebacivati važne podatke i datoteke, a isto tako mogao bi konzumirati sadržaj na raznim uređajima bez puno uloženog truda.
Danas nije nimalo neuobičajeno da korisnici koriste više uređaja u svojem radu i zabavi pa bi spajanjem u jednu platformu produktivnost definitivno porasla. Iako je trenutno teško zamisliti koje će sve mogućnost otvoriti novi Windows 11 sustav, nimalo ne sumnjamo u to da će veliki dio korisnika biti oduševljen. Ipak, preostaje za vidjeti kako će čitavi sustavi funkcionirati i hoće li dolaziti do kakvih problema ili kašnjenja u procesuiranju. Mada uz današnje moderne sustave i nadogradnje svi se problemi mogu otkloniti u vrlo kratkom roku. Mogućnost korištenja Android aplikacija na Windows sustavima mnogi s nestrpljenjem iščekuju, a vrijeme će pokazati koliko je to kvalitetno odrađeno od strane Microsofta, Intela i Googlea.
Nove pogodnosti za programere
Windows 11 mogao bi donijeti jednu novu veliku prekretnicu na softversko tržište. Naime, bliska sinkronizacija različitih uređaja i platformi trebala bi osigurati kvalitetniji rad korisnicima – pa bi se mogao roditi jedan novi trend. Vjerujemo kako u ovome novom scenariju zadovoljstvo ne vide samo krajnji korisnici, već i mnogobrojni programeri i softverske kuće koje će pokušati iskoristiti novi potencijal multifunkcionalne platforme.
Vjerojatno će trebati neko vrijeme da se pohvataju osnovni principi sinkronizacije i rada, no kada se to desi – programeri će na raspolaganju imati jedan sustav koji je moguće sinkronizirati kroz više platformi. Vjerujemo kako će im to uvelike olakšati, ali i poboljšati mogućnosti rada – te otvoriti vrata novim softverskim rješenjima.
Sve se glasnije spominje kako će instaliranje Android aplikacija biti omogućeno preko Amazon Appstorea, što znači kako je Microsoft u cijelu priču uključio još jednu ogromnu tehnološku kompaniju. Što više grupiranih kompanija imamo na jednom mjestu, to su mogućnost za brži, bolji i prosperitetniji napredak veće. Baza korisnika mogla bi značajno narasti, a samim time programeri aplikacija za Android mogli bi imati više šansi za plasiranje svojih aplikacija na Amazon Appstore. Prema trenutnim informacijama, Microsoft je odlučio kako neće naplaćivati nikakvu proviziju za lansiranje aplikacija – pa bi i zarada programera mogla značajno narasti u budućnosti.
Kada sve zajedno agregiramo, možemo vidjeti kako je Microsoft novim sustavom i funkcionalnostima odlučio obuhvatiti širok krug “konkurenata” čime zapravo idu ka tome da stvore jednu veliku platformu koju će obožavati i korisnici i vlasnici. Novčani potencijal kompanija uključenih u razvoj ovog sustava je gotovo neograničen što vjerojatno znači da ćemo zaista dobiti kvalitetnu platformu koja će funkcionirati besprijekorno. Dakako, ovo je samo jedan segment poboljšanja koje donosi novi Windows 11 sustav, a biti će toga još puno. No bilo kako bilo, trebamo se itekako veseliti činjenici da nam uskoro na Windows 11 stiže mogućnost korištenja Android aplikacija. Veliki je to potez za Microsoft i Android, ali i za čitavo tržište. Stiže li nam novi trend omniprisutnih aplikacija i može li sve to skupa uopće kvalitetno funkcionirati? Vrijeme će pokazati.
Piše: Marko Županić