Sve su češće glasine kako je Microsoft počeo raditi na Windowsima 12. Mnogo informacija kruži po raznim portalima i ništa od toga još nije potvrđeno, ali vjerujemo da se nešto događa.
U isto vrijeme, Microsoft je također izdao nekoliko nadogradnji za Windowse 11 koje su usmjerene prema stvaranju hibridnog načina rada, a jedan od fokusa je povećana mobilnost i naglasak na promicanju Windows 365 servisa.
Nove značajke Windowsa 11 usmjerene na hibridni rad i mobilnost u potpunosti mijenjaju način na koji shvaćamo aktivnosti na računalu i komunikaciju, a logično je za očekivati kako će se u nekom trenutku perspektiva još intenzivnije preoblikovati. Možda je upravo zbog toga usluga Windows 365 dobar pokazatelj smjera kojim Microsoft planira ići jer omogućuje streamanje Windows radne površine (desktopa) na bilo koji uređaj.
Nalazi li se budućnost Windowsa u oblaku?
U svijetu gdje povezivost postaje sveprisutna, ideja o stvaranju operativnog sustava u oblaku ne zvuči toliko nemoguće. Windowsi 12 mogli bi postati Microsoftov prvi operativni sustav iz oblaka koji bi u pretplatu uključio i dodatne pogodnosti poput prostora za pohranu, sigurnosnih značajki itd.
Sustav bi u mnogočemu bio sličan tradicionalnim postavkama virtualnog desktopa koje su već godinama praksa u poslovnim okruženjima.
Microsoft je iznimno zainteresiran za pomicanje granica hibridnosti, a dokaz za tu tvrdnju su riječi koje je na nedavnom eventu rekao Microsoftov CEO Satya Nadella. Njegovo tumačenje kako „granice između PC-ja i oblaka nestaju“ izvrstan je opis vremena u kojem živimo te što je budućnost računala.
U ovom trenutku za Microsoft postoji vrlo važna ideja da se ubrza tranzicija lokalnih radnih površina računala i Windows 365 radnih površina prema kojoj bi sami korisnici došli do statusa da ne bi mogli odrediti ako aplikacije, postavke i prostor za pohranu njihovog računala dolaze iz oblaka ili iz samog uređaja.
Ono što bi sljedeći logični korak za Microsoft trebao biti je preusmjeravanje većine sastavnica Windowsa u oblak, nešto slično Chrome OS-u.
Microsoft je prethodno objavio da će dopustiti korisnicima Windows 365 usluge direktno bootanje na njihov desktop u oblaku. S time će zaobići svoj lokalni operativni sustav i ovo je situacija u kojoj su korisnici vrlo blizu postojećoj viziji operativnog sustava iz oblaka koja sve mijenja. Windows 365 se reklamira kao servis koji profesionalcima pruža fleksibilnost u kontekstu lokacije i uređaja s kojeg obavljaju rad.
U poslovnom okruženju bi operativni sustavi u oblaku dali IT administratorima mogućnost kvalitetnijeg uređivanja postavki sigurnosne konfiguracije, kontrole korisnika te cjelokupni pregled na koji se način koriste uređaji. Prijelaz na operativni sustav u oblaku nudi, u nekom širem kontekstu, omogućavanje novih modela korištenja računala i upravljanja postavkama.
Još jedna pretpostavka je da bi Microsoft mogao koristiti novi operativni sustav temeljen na oblaku u domeni gejminga. Na taj način bi se svaki PC mogao pretvoriti u uređaj s naprednim konfiguracijama koje će omogućiti pokretanje najnovijih igara. Postoji opcija da bi korisnici mogli ovu uslugu plaćati na mjesečnoj bazi, uz još neke usluge poput prostora za pohranu ili sigurnosnih značajki, na isti način kao što danas postoje modeli kupnje pametnih telefona.
Tranzicija na operativni sustav u oblaku donijela bi promjenu paradigme kad je hardver u pitanju. Kada bi se postavke sustava ili ostali procesi odvijali u oblaku, proizvođači bi možda maknuli fokus s izrade snažnih hardverskih konfiguracija i usmjerili bi svoj rad na unaprjeđivanje povezivosti uređaja s čim manje latencije.
U nedavnom su intervju Aidan Marcuss i Wangui McKelvey, jedni od čelnih ljudi u Microsoftu, raspravljali o viziji Windowsa u oblaku.
Upućeno im je bilo pitanje vezano uz Windowse 11 i hoće li taj operativni sustav postati odvojen od uređaja. Odgovor je bio kako to u ovom trenutku nije opcija za Microsoft. Ambicije Microsofta ne idu nužno u smjeru stvaranja operativnog sustava koji je u cijelosti temeljen na oblaku, već se želi poboljšati iskustvo podrške za operativni sustav i proširiti ga na veći broj korisnika.
Aidan Marcuss naveo je kako se ovdje ne radi o redukciji na pojedinačno i lokalno rješenje ili ono koje je temeljeno na oblaku. Smisao je da se oboje dobije na izbor i da su dostupne dodatne mogućnosti i fleksibilnost kad je u pitanju podrška korisnicima, no Microsoft je uvijek otvoren i za drugačije modele ako analize pokažu potrebu za tranzicijom.
Marcuss u nastavku navodi kako bi operativni sustav u potpunosti temeljen na oblaku bio vrlo izazovan. Na primjer, povezivost nije na jednak način distribuirana diljem svijeta, što znači da bi kvaliteta usluge bila isključivo vezana uz lokaciju gdje se korisnik nalazi.
Sljedeći problem može biti pitanje latencije i održivosti kvalitete usluge, što opet ovisi o brzini interneta i povezivosti tj. o lokaciji korisnika.
Veliko je pitanje i kako bi na sve to reagirali proizvođači računalnih komponenti te na koji bi se način tranzicija reflektirala na cijene uređaja.
Microsoft, prema viđenom, ozbiljno razmišlja o ideji pomicanja operativnog sustava na oblak, ali to sigurno nije tako jednostavno i tvrtka je svjesna kako postoje određeni izazovi koji mogu utjecati na kvalitetu usluge.
U naredno vrijeme sigurno nas očekuje pomak prema aspektu „PC-ja kao usluge“ gdje će veliki broj poslovnih korisnika odabrati ovaj model zbog podrške hibridnom radu i u tom kontekstu djelatnici neće više raditi s jedne lokacije te jednog uređaja.
Usluga Windows 365 također bi se mogla proširiti u budućnosti i postati poželjna za veći broj korisnika.
Za nešto više vjerojatno je potrebno pričekati nekoliko godina da Windowsi 11 steknu više popularnosti i da se poveća broj njihovih korisnika. Također će dolazak kraja podrške za Windowse 10 dodatno intenzivirati rad na novom operativnom sustavu, a ne smijemo zaboraviti da se dolazak 6G tehnologije predviđa oko 2025. godine, što bi mogao biti okidač za premještanje sve više komponenti operativnog sustava na oblak.
Računamo li na dodatnu implementaciju AI značajki u Windowse te potencijalnu konkurenciju Chrome OS-a koji rapidno napreduje, možemo se nadati potpuno novom korisničkom iskustvu koje će, nadamo se, od računala s Windowsima napraviti pouzdan uređaj s velikim brojem mogućnosti.
Piše: Ervin Mičetić