PočetnaSoftverMust HaveMicrosoft Defender vs. Windows Security: u čemu je razlika?

Microsoft Defender vs. Windows Security: u čemu je razlika?


Neki korisnici smatraju da je Windows Security, sam po sebi dovoljan za pružanje adekvatne zaštite od različitih internetskih prijetnji. No je li to zaista tako?

Što je sa Microsoft Defender zaštitom? U nastavku ovog članka reći ćemo nešto više o razlikama između ove dvije vrste zaštite te treba li ih koristiti zajedno i ako ne, zašto ne.

Windows Security
Windows Security

Microsoft Defender vs. Windows Security: na prvi pogled

Microsoft Defender i Windows Security služe kako bi zaštitili vaše računalo od kibernetičkih napada i drugih, različitih oblika izvanmrežnih prijetnji. I Windows Security i Microsoft Defender vrlo su različita sigurnosna rješenja, koja imaju malo toga zajedničkog. Oba proizvoda imaju vlastite mogućnosti, cijene, oba propisuju različite zahtjeve u pogledu resursa, oba imaju različite podržane uređaje, itd. U tablici koja slijedi moći ćemo vidjeti glavne razlike između ova dva sigurnosna alata.

Windows Security Microsoft Defender
Dostupnost Windows Security ključna je komponenta sustava slična Game Baru ili Microsoft Trgovini. Dolazi unaprijed instaliran u računalu s operativnim sustavom Windows. Opcionalna aplikacija koja se može koristiti između različitih platformi, koja se može preuzeti sa Windows, Mac i mobilne platforme.
Mogućnosti Osnovni antivirusni program, vatrozid, mogućnosti zaštite za Wi-Fi mreže, Windows aplikacije i internetske preglednike. Odvojeni skup sigurnosnih alata, koji sadrži vlastiti skup mogućnosti.
Cijena Besplatan. Dostupan samo kao dio plaćene pretplate, koja počinje sa 70 USD godišnje, uz Microsoft 365 Personal ili Family planom.
Podrška za operativne sustave Samo Windows. Windows, Android, iOS, Mac, za internetske preglednike.
Sučelje Unutar Windows nadzorne ploče. Više različitih sučelja, Windows, Mac sučelja, mrežno sučelje, sučelje za Android i iOS.

 

 

 

Windows Security

Što je Windows Security?

Windows Security je predefinirano ili zadano besplatno sigurnosno rješenje, koje štiti vaše Windows računalo od mrežnih i izvanmrežnih prijetnji. To je ključni dio operativnog sustava Windows, ali ga možete onemogućiti ako je potrebno. Nudi veliku zbirku korisnih mogućnosti, koje rade sinkronizirano za zaštitu u stvarnom vremenu. Sigurnost sustava Windows prvi je zaštitni sloj za osobna i prijenosna računala sa sustavom Windows.

Njegova osnovna sigurnost počinje vatrozidom Windows Defendera, koji sam po sebi pruža dosta solidan sloj zaštite od različitih oblika  napada na vašu Wi-Fi mrežu. Izolacija jezgre, sigurno pokretanje i ”Trusted Platform Module” pomažu zaštititi vaš uređaj od prijetnji zlonamjernim softverom na razini kernela.

Zaštita od zlonamjernog softvera temeljena na skeniranju još je jedna ključna mogućnost Windows Security sučelja. Ova je mogućnost omogućena putem zaštite od virusa i prijetnji ili ”Virus & Threat Protection”. Osobno vrlo često koristim mogućnost potpunog skeniranja. Moja najveća zamjerka odnosi se na nepostojanje mogućnosti selektivnog skeniranja, ali to možete pokrenuti kroz Task Scheduler.

Još jedna mogućnost koja bi vam se mogla jako svidjeti, je postavka kontroliranog pristupa direktorijima. Ovo možete uključiti i tako dodatno zaštititi sve važne direktorije od potencijalnih napada ransomwarea, koji su u posljednje vrijeme postali vrlo česti. Zajedno s OneDrive sigurnosnom kopijom, pametne kontrole direktorija pomažu vam u oporavku datoteka u slučaju napada.

Ono što isto tako treba navesti jest da Windows Security koristi vrlo potentan sustav zaštite, koji se temelji na reputaciji i sposobnosti Windows Defender SmartScreen. Ovaj alat zaustavlja opasne napade i štetne aplikacije prije nego što uopće dođu u priliku zaraziti vaše računalo. Uz Edge, SmartScreen je dostupan i na Chromeu, Brave pregledniku i za Operu.

U kombinaciji s antivirusnim programom, Windows Security sve u svemu je jedan jako dobar sustav zaštite. Integrirana aplikacija automatski se ažurira sa svakom novom verzijom operativnog sustava. No sam po sebi Windows Security ipak nije dovoljan za pružanje maksimalne zaštite od različitih internetskih prijetnji.

 

Microsoft Security Essentials

Što je to Microsoft Defender?

Microsoft Defender usluga za zaštitu, koja je u stvari izravan izdanak Microsoft Security Essentials, to jest ukinutog Microsoftovog proizvoda. Njegov primarni cilj je pružanje zaštite na sve alate na koje se korisnik Microsoft Defendera preplatio. Osim toga, Microsoft Defender može raditi i na drugim platformama, kao što su Android, iOS i Mac.

Jedna od velikih prednosti Microsoft Defendera odnosi se na njegovu mogućnost skeniranja mračnog weba, što znači da alat dodatno štiti sigurnost i identitet korisnika. Dolazi sa standardnim mogućnostima skeniranja mračnog weba, uz osiguranje od milijun dolara.

Bez obzira na to koristite li Windows računalo, Mac ili pametni telefon, Defender pretplata pruža dodatni sloj zaštite. Za sve prijetnje koje dolaze od zaražene aplikacije ili neuspješnog ažuriranja, alati zaštite neprestano skeniraju uređaje u potrazi za eventualnim pokušajima proboja.

Slično kao što je slučaj kod drugih pružatelja zaštite virtualne privatne mreže, kao što su ExpressVPN ili NordVPN, Microsoft Defender pruža sigurnost za vaše Wi-Fi mreže i koristi vlastitu virtualnu privatnu mrežu, kao dodatni sloj zaštite.

anti malwer

Je li dobro koristiti ”anti-malware” program treće strane, uz Windows Security?

Iz Microsofta tvrde da je svaki sustav, koji je  zaštićen njihovim programima, jako dobro osiguran. No iako je to tako u teoriji, u stvarnosti je situacija nešto drugačija.

Windows Security jest dobar kao alat zaštite, to svakako. No jednostavno nije dovoljno koristiti samo ovaj alat. Dobro bi bili da osim njega, na svom računalu imate instaliran ili još neki antivirusni program ili neki ”anti-malware” program, kao što je Malwarebytes. Razlog za to je jasan: dodatan sloj zaštite, koji nikada ne škodi.

malwarebytes

Internetska bespuća su danas jako nesigurna. Ovdje ne govorim čak ni o ”mračnom webu”, nego o ovom prvom sloju interneta, kojeg svi možemo pretraživati. S obzirom na nove prijetnje koje vrlo često iskaču, bilo bi dobro koristiti što je moguće više alata za zaštitu.

Microsoft Defender sam po sebi je jako dobar alat, ali uz jedan veliki minus: nije besplatan, dok je Windows Security sasvim besplatan i dolazi ”po defaultu” instaliran na vaše Windows računalo. Bez obzira na to za koji se alat odlučite, ne bi bilo na odmet na računalu imati instaliran i jedan program koji će vas dodatno štititi od štetnih programa, kao što je Malwarebytes.

Osim toga, ako često pregledavate internetski sadržaj na nekonvencionalan način, ne bi bilo loše ni uložiti malo novca u neku dobru virtualnu privatnu mrežu. No sve u svemu i Microsoft Defender i Windows Security su kvalitetni alati, koji će odraditi dobar posao u pogledu zaštite vas kao korisnika, kako od mrežnih tako i od izvanmrežnih prijetnji.

 

Alan Milić


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Defender je sve donedavno bio FREE. Ali je isto tako gomila napada prolazila pored njega.
    Sada su u njega ugnjezdili sva čuda i fino naplaćuju.
    Po meni to je preeeeskupo naspram konkurencije. Osobno korisnit
    Avast Premium i prezadovoljan sam.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular