Što ćete napraviti sa svojim starim računalom? Govorimo o onom računalu što vam stoji kraj ormara, skuplja prašinu i ničemu ne služi. Nažalost, to je vjerojatno jednom bilo računalo s dobrim komponentama i velikim potencijalom, a danas je to samo još jedno staro računalo.
Ali ne brinite – možete ga iskoristiti umjesto da ga bacite. Zašto ga ne biste pokušali “oživjeti” s nekom “lightweight” Linux distribucijom koja ne treba previše računalnih resursa?
Mi ćemo vam u ovom tekstu pokazati neke od laganih distribucija koje možete isprobati i koje bismo mi instalirali na svoja stara računala. Pa krenimo redom.
Slax
Podrška za 32 bitni sustav: DA
Slax je, u punom smislu te riječi, portabilna lightweight Linux distribucija bazirana na Debianu. Što znači da ju možete staviti na USB i pokrenuti na računalu sa spomenutog USB-a. Čak ju ne trebate ni instalirati ako ne želite.
ISO datoteka je nešto manja od 300 MB što ju čini odličnim odabirom za starija računala s malo prostora na disku. Sučelje ove distribucije je jako jednostavno i vrlo brzo ćete se snaći u njemu, a sama distribucija dolazi s dosta preinstaliranih paketa za prosječnog korisnika. Svakako dajte priliku ovoj distribuciji!
Minimalni hardverski zahtjevi:
- RAM: 128 MB (za offline upotrebu) / 512 MB (za online upotrebu lakše surfanje Internetom, te korištenje web preglednika)
- CPU: i686 ili noviji
Ubuntu MATE
Podrška za 32 bitni sustav: DA
Ubuntu MATE je impresivna lightweight Linux distribucija koja radi začuđujuće brzo na starijim računalima. Ona ima u sebi MATE desktop okruženje koje se nama sviđa. Vjerujemo da ćete se kroz dan ili dva naviknuti na njega jer je malo drugačije od ostalih.
Minimalni hardverski zahtjevi:
- RAM: 1 GB
- CPU: Pentium M 1.0 GHz
- Mjesto na disku: 9 GB
- Rezolucija ekrana: 1024 x 768
Zorin OS Lite
Podrška za 32 bitni sustav: DA
Zorin je distribucija bazirana na Ubuntuu. Ona nudi “normalnu” verziju OS-a, ali i Lite za starija računala. Ta distribucija ima Xfce desktop okruženje koje je dosta lagano za vrtjet.
Ako imate računalo par godina staro, a ne 7-8 ili više, možete probati i spomenutu “normalnu” verziju Zorin OS-a.
Minimalni hardverski zahtjevi:
- RAM: 512 MB
- CPU: 700 MHz Single Core
- Mjesto na disku: 8 GB
- Rezolucija ekrana: 640 x 480
Xubuntu
Podrška za 32 bitni sustav: DA
Xubuntu je jedan od službenih varijanti Ubuntua, samo što je mnogo lakši od “standardnog” Ubuntua i koristi Xfce kao primarno desktop okruženje. Ako probate instalirati Xubuntu na starije računalo, vjerujemo da će vam to proći bez ikakvih problema. Samo odite na službenu web stranicu i skinite 32 ili 64 bitnu varijantu. To je sve što vam treba.
Minimalni hardverski zahtjevi:
- RAM: 512 MB / 1 GB (preporučeno)
- CPU: Pentium Pro ili AMD Athlon
Linux Mint Xfce
Podrška za 32 bitni sustav: DA
Ako imate solidnu hardversku konfiguraciju (u odnosu na ovu dolje napisanu), tada vam je Linux Mint Xfce odlična opcija. Iako je Mint baziran na Ubuntuu, nama je mnogo draži. Osim što je “sličniji” Windowsima od Ubuntua, mnogo je intuitivniji, te nudi – kao i Ubuntu – Xfce desktop okruženje. Ako imate novije računalo, a želite probati Linux, tada preporučujemo Mint Cinnamon.
Minimalni hardverski zahtjevi:
- RAM: 1 GB / 2 GB (preporučeno)
- Mjesto na disku: 15-20 GB
- Rezolucija ekrana: 1024 x 768
Peppermint
Podrška za 32 bitni sustav: DA
Peppermint je Linux distribucija koja je jako fokusirana na cloud. Što znači da ne treba prejak hardver da bi radila. S druge strane, treba dobru Internet konekciju.
Peppermint se bazira na Ubuntuu I koristi LXDE desktop okruženje što daje jedan prilično dobar dojam pri korištenju. Nadalje, Peppermint dolazi s uključenom Ice aplikacijom (https://peppermintos.com/guide/ice/) s kojom možete svaku web stranicu ili web aplikaciju “napraviti” kao da je standalone desktop aplikacija. Pročitajte dokumentaciju za više detalja.
Minimalni hardverski zahtjevi:
- RAM: 1 GB / 2 GB (preporučeno)
- CPU: Procesor baziran na x86 arhitekturi
- Mjesto na disku: 4-5 GB
Linux Lite
Podrška za 32 bitni sustav: DA
Kao što i samo ime govori, Linux Lite je zapravo “lightweight” Linux distribucija koja ne treba hardverski jako računalo. Čak će i početnik moći instalirati i koristiti ovu distribuciju koliko je jednostavna u svim svojim aspektima. Linux Lite se bazira na Ubuntu LTS verzijama što znači da ima podršku par godina.
Sama distribucija dolazi s hrpom korisnog softvera kao što su: Firefox, Thunderbird, Dropbox, VLC Media Player, LibreOffice, GIMP …
Minimalni hardverski zahtjevi:
- RAM: 768 MB / 1 GB
- CPU: 1 GHz procesor
- Rezolucija ekrana: 1024 x 768
- Mjesto na disku: 8-9 GB
LXLE
Podrška za 32 bitni sustav: DA
LXLE je neka vrsta Lubuntu LTS verzije, samo s malom izmjenom. Sada, Lubuntu dolazi po defaultu s LXQT desktop okruženjem, dok je LXLE odličan odabir za one koji preferiraju LXDE okruženje.
Usprkos tome što je ovo lightweight Linux distribucija, LXLE se trudi korisnicima dati lijepo i intuitivno sučelje. Također, cijeli sustav je jako lijepo optimiziran da radi na slabom hardveru i daje najbolje moguće performanse, te dolazi s hrpom laganih aplikacija koje će vam dobro doći.
Minimalni hardverski zahtjevi:
- RAM: 512 MB
- CPU: Pentium 3
- Mjesto na disku: 8 GB
SparkyLinux
SparkyLinux je još jedna lagana distribucija, ali u isto vrijeme je namijenjena nešto modernijim računalima. Zapravo, ovisi što trebate od operativnog sustava. SparkyLinux dolazi u dvije varijante. Jedna je bazirana na Debianu i izuzetno je stabilna, dok je druga bazirana na eksperimentalnoj grani Debiana što znači nesigurnost i potencijalne bugove.
Osim toga, naći ćete i različite ISO datoteke za skinuti. Na primjer, imate LXQT desktop ediciju, GameOver ediciju s hrpom pre-instaliranog softvera i tako dalje. Samo odite na njihovu web stranicu i sekciju za skidanje OS-a, te pogledajte one koji su “Stable” i one koji su “(Semi-)Rolling”, te si nađite onu koja vam odgovara.
Minimalni hardverski zahtjevi:
- RAM: 512 MB
- CPU: Pentium 4 ili AMD Athlon
- Mjesto na disku: 2 GB (CLI edition) … 20 GB (GameOver edition)
Puppy Linux
Podrška za 32 bitni sustav: DA (starije verzije Puppy Linuxa)
Puppy Linux možete bootati s CD-a, DVD-a ili USB-a. On koristi JWM i Openbox window managere po defaultu i izuzetno slab hardver ga može upogoniti.
Pošto je ovaj OS napravljen da bude brz, ne dolazi s hrpom pre-instaliranih aplikacija. Iako, ima neke osnovne aplikacije, ali ne sumnjamo da ćete morati dodati i neke svoje. U svakom slučaju, jako lagan OS za dosta stara računala.
Minimalni hardverski zahtjevi:
- RAM: 256 MB
- CPU: Procesor takta minimalno 600 Hz
Tiny Core
Vjerojatno tehnički “najlakša” distribucija je upravo ova. No, ovo nije cjelovita Linux distribucija namijenjena prosječnom korisniku.
Tiny Core je zapravo samo fundamentalna jezgra koja uključuje zapravo Linux kernel, odnosno jezgru, te root filesystem. Drugim riječima, daje temelje na kojima se Linux distribucija gradi.
Ako želite nešto više od ovoga, to ćete morati sami instalirati i nadograditi postojeći sustav. Ovo će vam dati onaj najosnovniji, najmanji dio koji vam Linux može dati. Uz to, možete Tiny Core povezati na Internet i to je to.
Rekli bismo da je ovo odlična distribucija za one koji žele naučiti više o Linuxu i sami skužiti (naučiti) kako nadograditi i izgraditi Linux distribuciju.
Minimalni hardverski zahtjevi:
- RAM: 64 MB (128 MB preporučeno)
- CPU: i486DX
Piše: B.P.