PočetnaSoftverMust HaveLinux Kernel je upravo dobio svoje značajno ovogodišnje ažuriranje – štoviše, moglo...

Linux Kernel je upravo dobio svoje značajno ovogodišnje ažuriranje – štoviše, moglo bi vas veoma razveseliti jer je za gamersku populaciju ovo vrhunska stvar!


Linus Torvalds najavio je dostupnost Linux kernela 5.16 tamo gdje ju i uvijek najavljuje: mailing lista Linux kernela. Izdanje Linuxa 5.16 odgođeno je za otprilike tjedan dana zbog bradonje u crvenom odijelu (🎅), što Torvalds ističe u svojoj objavi gdje šaljivo dobacuje: “Imali smo taj dodatni tjedan zbog praznika, a nije baš da smo imali puno stvari koje bi u posljednjem trenutku trebalo riješiti”. Dakle, što je novo? Linux 5.16 uvodi novi sustav kernela koji se zove FUTEX2 ili futex[1]_waitv().

Linux kernela 5.16

Zahvaljujući doprinosu partnera kao što je Collabora[2] ova bi značajka mogla pomoći u poboljšanju iskustva igranja na postojećim Linux portovima, ali još važnije, to vrijedi i za Windows igre koje se pokreću putem Winea. To svojstvo omogućuje igrama da čekaju više ‘futexa’ s jednim pozivom sustava, što bi trebalo pomoći u smanjenju iskorištenosti resursa CPU-a i povećanju FPS-a za mnoge igre.

Dodatno, izvješćivanje o zdravstvenom stanju datotečnog sustava dobiva pojačanje zahvaljujući novom API-ju baziranom na fanotify[3], iako je u ovom trenutku podržan samo EXT4 datotečni sustav. Ovo podešavanje poboljšava daemone[4] za praćenje ‘zdravlja’ sustava tako što im javlja samo prvu pogrešku koja se dogodila od posljednje obavijesti o pogrešci, a zatim vodi broj dodatnih pogrešaka.

Svako ažuriranje kernela poboljšava grafičku podršku, a verzija 5.16 nije iznimka budući da nudi DisplayPort 2.0 za AMD GPU upravljački program za kartice sljedeće generacije koje ga reklamiraju. Daljnja podloga za DG2/Alchemist grafiku i, s tim u vezi, stabilnu podršku za Intel Alder Lake S grafiku (tj. DG1).

 

Ostale značajne promjene uključuju:

  • Podršku za Intel AMX upute
  • Planer zadataka za CPU ‘clustere[5]‘ koji dijele L2/L3 predmemoriju
  • Značajku upravljanja memorijom ‘Memory Folio’
  • Proaktivno obnavljanje memorije temeljeno na DAEMONu[6]
  • Poboljšano upravljanje zagušenošću pisanja

Na drugim mjestima Linux 5.16 predstavlja podršku za Nintendo Joy-Con i Nintendo Pro kontrolere. Nadalje, napravljena je revizija Apple Magic tipkovnice iz 2021. te novi upravljački program Realtek 802.11ax. Također je i poboljšana podrška za Microsoftov Surface Pro 8, Surface Laptop Studio i (navodno) Surface Go 3.

Bočne tipke Xiaomi Mi bežičnog miša sada bi trebale raditi kako je predviđeno, kao i DualSense LED na Playstation 5 kontrolerima (potpuni upravljački program dodan je u Linux 5.12). Wacomovi tableti Intuos dobivaju nova poboljšanja, a nisu ni zakinuti Nitrokeyji koji također dobivaju poboljšani najnoviji FIDO U2F[7]. Ima još puno drugih ažuriranja datotečnog sustava, podešavanja kernela, dodavanja upravljačkih programa i poboljšanja mreže.

Linux 5.16 besplatan je softver otvorenog koda (Open – source software). Distribucije s novim izdanjima (kao i one s bržim programima za izdavanje kernela – poput Pop!_OS-a) izdat će ovo ažuriranje u narednim danima. Distribucije stabilnog izdanja (Stable Branches) će se razlikovati, iako većina nudi načine za jednostavnu instalaciju glavnih kernela, iako bez ikakve službene podrške ili osiguranja stabilnosti.

kako instalirati Linux kernela 5.16

Preuzimanje Linuxa 5.16

Kao što je već navedeno, Linux 5.16 besplatan je softver otvorenog koda. Najnovije izdanje možete preuzeti sa službene web stranice kernel.org. Distribucije s novim izdanjima (kao i one s bržim programima za izdavanje kernela, poput Pop!_OS-a) objavit će Linux 5.16 kao ažuriranje u nadolazećim danima. Distribucije s fiksnim izdanjima poput Ubuntua se razlikuju. Obično ne pakiraju svako izdanje kernela. Većina nudi način za jednostavnu instalaciju kernela glavne linije, ali to je bez ikakve službene podrške ili osiguranja stabilnosti – tj. ne preporučuje se.

[1]     U računalstvu, futex (skraćenica od “brzi mutex korisničkog prostora”) je poziv sustava kernela koji programeri mogu koristiti za implementaciju osnovnog zaključavanja ili kao građevni blok za apstrakcije zaključavanja više razine kao što su semafori i POSIX mutexi ili uvjetne varijable.

[2]     Collabora Online je uredski paket otvorenog koda koji se može integrirati u bilo koju web aplikaciju,  a razvijen je od strane Collabora Productivity ‒ odjel Collabora.

[3]     Fanotify je sustav obavijesti o pristupu datotekama ugrađen u mnoge uobičajene Linux kernele. Ova značajka kernela omogućuje Sophos Anti-Virus skeniranje datoteka pri pristupu i, ako je potrebno, blokira pristup prijetnjama.

[4]     Pozadinski proces koji obrađuje zahtjeve za usluge kao što su spooliranje ispisa (slanje podataka koji su namijenjeni za ispis ili obradu na perifernom uređaju) i prijenos datoteka i miruje kada nije potreban.

[5]     Računalni cluster je skup usko povezanih računala koja rade zajedno tako da se mogu gledati kao jedno računalo.

[6]     Daemon (ili servis) je program čija je svrha raditi nešto u pozadini, bio korisnik prijavljen na računalo ili ne.

[7]     Universal 2nd Factor otvoreni je standard koji jača i pojednostavljuje dvofaktorsku provjeru autentičnosti pomoću specijalizirane Universal Serial Bus ili bliskih komunikacijskih uređaja temeljenih na sličnoj sigurnosnoj tehnologiji koja se nalazi u pametnim karticama.

 

Piše: David Rabuzin


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular