Što je toliko posebno kod novog Apple prijenosnog računala? Ako niste pratili novosti prošlih nekoliko tjedana, Apple je objavio nove Macbook Air, Macbook Pro i Mac Mini verzije s potpuno novim procesorom, Apple M1.
M1 procesor je nasljednik A12 i A14 Bionic procesora koji se koriste u iPhoneima i iPadima, a kombinira bateriju i toplinsku učinkovitost ultra mobilnog dizajna s visokim performansama koje su potrebne za snažnu konkurenciju u svijetu prijenosnih i stolnih računala.
U nedavnoj objavi na Real World Technologies forumu, jednom od rijetkih javnih internetskih mjesta koje je poznato po tome da osnivač Linuxa Linus Torvalds posjećuje. Korisnik po imenu Paul je pitao Linusa: „Što mislite o novom Appleovom prijenosnom računalu?“
„Apsolutno bih volio imati jedan, ako pokreće Linux“, odgovorio je Torvalds. „Već dugo čekam ARM prijenosno računalo koje može pokretati Linux.“ Novi Macbook Air je gotovo savršen, osim operacijskog sustava. Linus Torvalds, naravno, već može imati Linux prijenosno računalo temeljeno na ARM-u ako to želi, na primjer, Pinebook Pro.
Neizrečeni dio je taj da bi on htio prijenosno računalo s vrhunskim performansama zasnovano na ARM-u, a ne budget-friendly i izuzetno ograničen dizajn kakav se može naći u Pinebook Pro-u, Raspberry Pi-u ili slično.
Appleov M1 je upravo to, sustav visokih performansi koji je orijentiran na stolna i prijenosna računala koja će pružati performanse svjetske klase, a zadržava snagu i toplinske karakteristike potrebne u svijetu telefona i tableta. Na papiru bi Macbook Air s M1 stvorio fantastično prijenosno računalo za korisnike Linuxa ili čak Windowsa, no čini se malo vjerojatnim da će ga Apple podijeliti.
U intervjuu za ZDNet, Linus Torvalds je iznio svoje mišljenje o problemu:
„Glavni problem s M1 za mene je grafika i drugi uređaji oko njega zbog toga što bi me to vjerojatno spriječilo da ga koristim jer ne bi imao podršku za Linux ako se Apple ne složi s time. Vjerojatnost toga je jako mala, ali hej, uvijek se možeš nadati.“
Torvalds je gotovo siguran da Apple neće objaviti dovoljno detalja o M1 sustavu (SoC) za programere Linux jezgara za izgradnju prvoklasne podrške. Čak i u puno bolje razumljivom Intelovom svijetu, Macovi već nekoliko godina nisu dobar izbor za entuzijaste Linuxa i to iz istog razloga.
Kako Apple sve više i više donosi vlastiti hardverski stog, programeri dobivaju sve manje podataka za priključivanje operacijskih sustava i pisanje hardverskih upravljačkih programa za platformu.
Sumnjamo da bi do trenutka kada bi entuzijasti mogli iščitati M1 SoC dovoljno za prvoklasnu podršku Linuxa, drugi dobavljači vidjeli vrijednost u dovođenju ARM sustava visokih performansi na tržište prijenosnih računala i bit će znatno lakše raditi s prilagodljivijim dizajnom kojega će se više koristiti.
Do sada su prijenosna i minijaturna računala temeljena na ARM-u pokušavala poremetiti tržište pucajući na niski proračun, a ne na visoke performanse. Primjeri uključuju, ali nisu ograničeni na Pinebook Pro za 200 USD, Raspberry Pi Model 400 za 100 USD i Nvidia Jetson za 99 USD.
Sad kad je Apple dokazao ARM-ovu vrijednost u performansama, kao i u proračunskom prostoru, očekujemo da konkurentski sustavi koji koriste vrhunski Snapdragon i slične procesore uđu na tržište u sljedećih nekoliko godina. Takvi sustavi ne bi nadmašiti, ili čak podudarati, izvanredne M1 performanse. Jednostavno bi se trebali snažno natjecati s tradicionalnijim x86-64 sustavima po performansama i cijeni dok bi dominirali u potrošnji energije i toplinskoj učinkovitosti.
Također je vrijedno napomenuti da, iako je M1 besprijekorno sjajan, to nije zadnja riječ o SoC sustavu stolnih ili prijenosnih računala o dizajnu čipova. Torvalds spominje da bi više volio veći broj i snažnije jezgre, što je zasigurno moguće i čini se vjerojatnim zahtjevom za uskoro odobrenje.
Piše: A. M.