PočetnaSoftverMust HaveKoliko zapravo RAM-a koriste Windowsi 11?

Koliko zapravo RAM-a koriste Windowsi 11?


Nadogradnja na Windowse 11 dolazi s određenim zahtjevima, a jedan od njih je vezan uz radnu memoriju.

Kako Windowsi 10 dolaze svom kraju, tako korisnici koji razmatraju nadogradnju na novi operativni sustav imaju nedoumice u vezi potrošnje RAM-a.

Windowsi 11 svakako traže potrošnju nešto više RAM-a te ćemo u nastavku teksta pokušati dati odgovor na pitanje koliko je to te kako istu potrošnju pokušati smanjiti.

Windows 11 AI PC

Windowsi 11 i potrošnja RAM-a

Operativni sustav u pravilu može trošiti između 2 i 8 GB RAM-a ili čak više. Ovo naravno ne znači da vrijednost RAM-a koje troši operativni sustav nije dovoljna za istodobno pokretanje drugih softvera.

U pravilu će potrošnja radne memorije kod Windowsa 11 ići do pola vrijednosti RAM-a, no to nije univerzalno pravilo.

Ono što se može reći je da će potrošnja RAM-a biti veća što ih je više dostupno. Kod računala s 8 GB RAM-a često ćete naći situaciju da Windows procesi troše od 2 do 4 GB, no kod računala s 32 GB RAM-a ta potrošnja će ići do 8 ili 10 GB.

RAM MEMORIJA

Koliko je RAM-a potrebno za Windowse 11?

Microsoftove službene hardverske specifikacije navode kako je za Windowse 11 minimum radne memorije 4 GB RAM-a. Uvijek postoji mogućnost da se ignoriraju navedeni tehnički zahtjevi te se Windowsi 11 instaliraju na računalu koje ima manje od 4 GB RAM-a, no to nikako ne preporučujemo jer će se u tom slučaju sustav boriti s najjednostavnijim zadacima i ovdje jedino možete očekivati nestabilnost i lošu izvedbu.

Iako su 4 GB RAM-a minimalni zahtjev za Windowse 11, ne radi se o optimalnoj vrijednosti radne memorije koja bi osigurala normalan rad. 4 GB RAM-a možda će biti dovoljno za bazično pretraživanje weba i ostale jednostavne aktivnosti, ali pri samom pokušaju multitaskinga, rada na zahtjevnijim zadacima ili gejminga vaše računalo neće dobro funkcionirati.

Za Windowse 11 je, stoga, minimalna vrijednost RAM-a koja može osigurati  normalan rad na računalu 8 GB.

Vrijednosti od 16 ili 32 GB RAM-a već predstavljaju solidan temelj za gejming, multitasking i napredne radne zadatke.

windows 10

Troše li Windowsi 11 više RAM-a od Windowsa 10?

Microsoft je za Windowse 11 povećao minimalne hardverske zahtjeve kod radne memorije s razlogom.

Novi operativni sustav zaista troši više radne memorije u odnosu na Windowse 10. Microsoft je kod 32-bitne verzije Windowsa 10 tražio samo 1 GB RAM-a, a kod 64-bitne verzije 2 GB RAM-a.

Ne postoji scenarij u kojem bi rad na Windowsima 11 prošao s tako malo radne memorije.

Windowsi 11 imaju cijeli niz novih značajki koje troše više RAM-a. Ovdje se radi o naprednijem korisničkom sučelju, novim animacijama i ažuriranjima trake zadataka, redizajniranom Start izborniku te značajkama kao što su Widgets panel, Snap Layouts ili Snap Groups i još mnogo toga. Uzmemo li u obzir i nove AI alate, više je nego jasno da Windowsi 11 troše mnogo više radne memorije od Windowsa 10.

Windows-Task-Manager-Network-Usage

Kako provjeriti potrošnju RAM-a na Windowsima 11?

Za provjeru potrošnje RAM-a na Windowsima 11 potrebno je otvoriti Task Manager. Najlakši pristup podatku o potrošnji je da se otvori „Performance“ tab s lijeve strane te da se odabere „Memory“.

Ovdje ćete dobiti kompletni pregled RAM-a, njihove brzine te koliko ih je trenutno u upotrebi.

Za dobivanje uvida u to koliko radne memorije troše Windows procesi, prije pregleda u Task Manageru pogasite sve aplikacije trećih strana te zatvorite čim više procesa u pozadini.

Lenovo IdeaCentre AIO 3 24ALC6

Kako smanjiti potrošnju RAM-a na Windowsima 11?

Postoji jedna provjera koju možete učiniti za smanjivanje potrošnje RAM-a na Windowsima 11.

Najprije morate dobiti uvid u to koji procesi u pozadini troše mnogo radne memorije. Primjerice, procesi u pozadini koji dolaze od aplikacija kao što su Phone Link, Steam, Epic Games ili hardverskih aplikacija poput SteelSeries Sonara znaju trošiti mnogo radne memorije, a njihov rad zapravo nije potreban osim kad baš koristite iste aplikacije.

U Task Manageru pogledajte popis pozadinskih procesa, pronađite one koji su nepotrebni te ih unutar „Settings“ aplikacije onemogućite ako ih možete povezati s konkretnim aplikacijama. To se radi na sljedeći način: Settings>Apps>Startup

Unutar „Startup“ sekcije vidjet ćete oznake kod popisa aplikacija koje govore koliko njihov rad utječe na brzinu rada računala. Oznake su „High“, „Medium“, „Low“ ili „No impact“. Ovdje možete ukloniti aplikacije čiji rad troši mnogo resursa.

Na kraju se može reći da nešto intenzivnija upotreba radne memorije u Windowsima 11 nije nužno loša stvar dok ne utječe na izvedbu vašeg računala. Čak i ako izgleda da vaše računalo koristi polovicu dostupne memorije za Windows procese, sva upotreba se optimizira kad započinjete korištenje drugih aplikacija.

Ako vaše računalo sporije radi i niste zadovoljni zbog toga, a intenzivno korištenje resursa radne memorije je stalno prisutno, možda se radi o nekom dubljem problemu koji bi se trebao provjeriti.

U svakom slučaju, Windowsi 11 definitivno koriste više resursa radne memorije od Windowsa 11 pa je samim time i podignuta minimalna granica RAM-a koji se preporučuju.

U slučaju da razmatrate nadogradnju na Windowse 11, naš je savjet da morate imati minimalno 8 GB RAM-a kako bi imali dostojno radno iskustvo koje neće biti usporeno i gdje ćete moći obavljati različite vrste zadataka na računalu.

 

Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular