Kao odgovor na američke sankcije i zabrane izvoza, Huawei je vodio kampanju kako bi se riješio ovisnosti o Googleovom mobilnom operativnom sustavu ili barem njegovim vlasničkim dijelovima. Iako zvuči kao vrlo teška misija zamjene Androida, Huaweijev OS Harmony definitivno ima velike ambicije biti prisutan na gotovo svim tržištima pametnih telefona. Tako nam sada dolaze glasine da Huawei želi proširiti svoju novu platformu i na druge brendove telefone, uključujući i one svojih konkurenata i sunarodnjaka u Kini.
Iako novi Harmony OS 2.0 Beta ima dosta sličnosti u izgledu s Android OS-om, Huawei tvrdi da će novi OS donijeti velike razlike i potpuno novo iskustvo korištenja. Ali ostaje još mnogo posla, tako je jedno od trenutnih ograničenja, barem što se tiče telefona, to što je Harmony OS navodno razvijan da radi prvenstveno na Huawei-ovim vlastitim HiSilicon Kirin procesorima. Podsjetimo da i Android ima dijelove koji su razvijeni posebno za određene čipsete, poput Qualcomma i MediaTeka, između ostalog, zbog čega je i omogućeno pokretanje na većini svjetskih telefona.
Sada postoji izvještaj da će se Harmony OS podvrgnuti razvoju kako bi mogao raditi na Qualcommovoj i MediaTekovoj platformi, što znači da će moći raditi na telefonima izvan Huaweijevih perjanica. Još je zanimljivija glasina da su kineski proizvođači pametnih telefona zapravo zainteresirani da ih koriste za svoje telefone. Toj informaciji ide u prilog da tvrtke poput Xiaomia, OPPO-a i Vivo-a već koriste verzije Androida bez Googlea u Kini.
Tako da bi Harmony OS mogao zaista biti redoviti operativni sustav na mnogim kineskim telefonima. Ako će biti sličan Android OS-u, onda takva promjena i neće imati previše smisla, ali ako će s druge strane, to biti uistinu novi mobilni OS od temelja, Google će izgubiti dio korisnika koje ima u Kini putem Androida, čak i ako tamo službeno ne bude prisutan putem Google Play trgovine.
Piše: Z.K.