Chrome OS Flex je već izašao u cjelovitoj verziji, a Microsoft bi mogao izdati Windowse 12 već tijekom 2024. godine!
Tržišno nadmetanje Googlea i Microsofta uvijek je zanimljivo promatrati, a posebno otkad je Google započeo s radom na Chrome OS Flex operativnom sustavu. Nakon gotovo pet mjeseci mogućnosti korištenja Chrome OS Flexa u njegovoj beta verziji, ovih je dana Google konačno potvrdio kako je sada stabilan sustav i da je namijenjen za široku upotrebu.
Microsoft također nije mirovao u srpnju jer se na mnogim portalima proširila vijest kako se ponovno mijenja politika razvoja Windowsa. Radi se o tome da se Microsoft ponovno vraća na trogodišnje cikluse izlaska glavnih verzija Windows operativnog sustava.
O svemu više pročitajte u nastavku.
Chrome OS Flex pretvorit će vaš stari PC ili Mac u Chromebook
Google je službeno objavio kako je sada Chrome OS Flex (verzija 103) stabilan operativni sustav i korisnici ga mogu slobodno početi preuzimati. Najvažniji podatak je kako se Chrome OS Flex može potpuno besplatno preuzeti, a Googleov snažni adut u rukavu je što minimalne specifikacije njegovog operativnog sustava zaista omogućuju da svoje staro računalo korisnici pretvore u praktički funkcionalni Chromebook.
To je zato što Chrome OS Flex s Chromebook računalima dijeli istu bazu koda, pozadinske sustave ažuriranja, funkciju Chrome preglednika, korisničko sučelje, integraciju s Androidom na drugim uređajima, sinkronizaciju u oblaku, Google Assistanta i podršku za još mnoge ostale značajke (Family Link, Smart Lock, Instant Tethering, i Nearby Sharing).
Ono što Chrome OS Flexu svakako najviše nedostaje su Android aplikacije i Google Play Store pa je za korisnike važno znati ovu činjenicu kako ne bi očekivali presliku svih funkcija i značajki s Chromebooka.
Chrome OS Flex može se instalirati putem mreže ili preko USB uređaja, što omogućuje direktno bootanje i testiranje operativnog sustava.
Hardverske specifikacije za preuzimanje Chrome OS Flexa su sljedeće:
- Arhitektura: Intel ili AMD x86-64-bitni kompatibilni uređaj
- RAM: 4 GB
- Unutarnja memorija: 16 GB
- Mogućnost bootanja s USB-a
- BIOS: cjeloviti administratorski pristup – Morat ćete pokrenuti bootanje s USB drivea i napraviti prilagodbe u BIOS-u ako naiđete na neke poteškoće
- Procesor i grafička kartica: komponente napravljene prije 2010. godine mogle bi kao rezultat imati loš rad operativnog sustava
- Napomena: Intel GMA 500, 600, 3600, i 3650 grafički hardveri nemaju potrebne standarde izvedbe za Chrome OS Flex.
Google je dosad certificirao gotovo 400 uređaja na kojima Chrome OS Flex radi. Certifikacija znači da audio izlaz/ulaz, zaslon, mreža, USB, kamera i ostale osnovne komponente rade. Popis uređaja možete naći na sljedećoj poveznici.
Upute za instalaciju Chrome OS Flexa možete naći na sljedećoj poveznici.
Windowsi 12 mogli bi izaći 2024. godine
Kod Microsofta se, za razliku od Googlea, radi o nešto drugačijim promjenama kad je operativni sustav u pitanju.
Ovih se dana pojavila vijest kako Microsoft planira prelazak na trogodišnji ciklus izlazaka glavnih verzija Windowsa. Pošto su Windowsi 11 izašli u listopadu 2021. godine, sljedeći izlazak nove inačice Windows operativnog sustava trebao bi biti tijekom 2024. godine.
Windowsi 12 bi prema tome trebali izaći upravo 2024. godine.
Kod Windowsa 10 Microsoft je imao drugačiji poslovni plan. Taj operativni sustav bio je izašao 2015. godine i tadašnji prioritet je bila ideja “Windowsa kao servisa”. Umjesto nekog velikog izlaska nove edicije (koja je mogla biti 2018. godine), Windowsi 10 su godišnje dobivali dva velika ažuriranja s novim značajkama. Mnogi su mislili kako će se takav plan plasiranja novih ažuriranja i značajki nastaviti, no Microsoft se očito ponovno vraća tradicionalnom pristupu ciklusa od tri godine.
Promjena razvojnog ciklusa također znači da će se odustati od planiranog ažuriranja pod nazivom Sun Valley 3 koje je trebalo biti tijekom 2023. godine.
Microsoft je s Windowsima 11 na određeni način promijenio brendiranje, a sada se to mijenja i kod svih budućih edicija operativnog sustava. Gotovo smo sigurni da kod Windowsa 11 nema u planu nadopunjenih izdanja poput Windowsa 11.1 ili 11.2 jer se uopće ne spominju. To jedino može ukazivati na činjenicu da se Windowsi 12 planiraju kao sljedeće cjelovito izdanje, a ono bi nam moglo stići na tržište prije nego što smo se nadali.
Microsoft nije zbog toga zaboravio na Windowse 11. Njih u sljedećim mjesecima čekaju velika ažuriranja. Sljedeće koje dolazi je 22H2 i možemo ga očekivati u rujnu ili listopadu ove godine.
Zbog očitog otkazivanja Sun Valley 3 ažuriranja, tijekom 2023. godine možemo očekivati izdavanje nekoliko ažuriranja s novim značajkama za Windowse 11, no i kod tog zaključka je potrebno biti oprezan.
Dobro se samo sjetiti kako je Microsoft planirao izdavanje Windowsa 10x za dual-screen uređaje pa je na kraju iz rada na njima došlo do stvaranja Windowsa 11. Tek trebamo vidjeti kako će funkcionirati rad na Windowsima 12 i koliko će novih značajki možda biti rezervirano isključivo za njih.
Microsoftova promjena razvojnog ciklusa svakako je zanimljiva u trenutku kad Google počinje s plasiranjem Chrome OS Flexa.
Može li Chrome OS Flex ugroziti Microsoftov udio na tržištu? To ćemo tek vidjeti, no mogućnost transformacije starog računala i njegovo “oživljavanje” s Chrome OS Flexom na prvi pogled izgleda jako primamljivo. Takve najave će sigurno zaokupiti pažnju brojnih korisnika, no prva radna iskustva tek trebaju pokazati ako se radi o stabilnom operativnom sustavu.
S druge strane kod Microsofta gledamo promjenu politike razvojnog ciklusa koja napušta prethodni uspješni model Windowsa 10 koji su postali sinonim za kvalitetan i stabilan sustav koji kontinuirano dobiva nove značajke. Sukladno novim saznanjima, očito ćemo sada svake tri godine dobivati nove edicije Windowsa koje će ubrzati njihov dolazak kao novog proizvoda na tržište, no možda će istodobno otvoriti pitanje racionalno i ravnopravno raspoređenih ažuriranja na stare i nove sustave.
Piše Ervin Mičetić