PočetnaSoftverMust HaveAndroid O: Slijedeći Google-ov operativni sustav za mobilnost

Android O: Slijedeći Google-ov operativni sustav za mobilnost


Nedavno nakon što je je postala dostupna i druga beta verzija Android Nougata 7.1.2 i to prvo za Pixel i Nexus uređaje, Google je za sve korisnike Android uređaja najavio još jedno iznenađenje, a to je novi OS, Android O.

Tvrtka je najavila svoj idući operativni sustav, za koji se za sada zna samo da će se zvati – Android O. Naravno, ovo nikako nije ‘finalna verzija’ imena, vjerojatno će se ono u narednom vremenu promijeniti još barem nekoliko puta, no zasad je poznato da će se najnoviji Android zvati – O. No kako god se zvao, nakon nougata niti nutella više nebi bila čudno ime, ali gledajuči po redosljedu to bi trebala bit Android 8 verzija.

Slično kao što je bio slučaj i sa prošlogodišnjim pregledom i najavama vezanim uz Android N, tako je i kod Android O-a: Google nam svojim najavama nije dao ni približno informacija što će sve novi operativni sustav sadržavati i što od njega možemo očekivati.

No, s obzirom da imamo neke informacije (više o nadolazećem Androidu O ćemo saznati u idućim mjesecima, što je nesumnjivo), recimo nešto o njima.

Jedna od najvećih promjena kod Androida O je promjena u pozadinama. Radi se o ograničenjima u vezi rada pozadina uz pomoć kojih bi se na Android uređajima trebalo još i više uštedjeti na radu baterije.

Ono u čemu se u osnovi radi jest do da će Google na novom OS-u implementirati neka nova ograničenja u vezi toga što sve aplikacije mogu, a što ne mogu raditi u pozadini i to u domenama: izravno odašiljanje, pozadinski servisi i usluge te nadogradnje baze podataka u vezi lokacija.

S obzirom da će ove promjene u vezi pozadinskog rada u stvari značiti i evoluciju samog rada Androida, ono što bi developeri već sada trebali početi raditi jest polako se informirati o tome kako će sve to funkcionirati na novom operativnom sustavu i kako bi se oni mogli u svemu tome snaći.

Što se tiče vizualnih promjena, Android O uvodi isto tako jednu novinu: kanali obavijesti. Radi se o kategorijama koje su definirane ovisno o aplikacijama, a koje se odnose na sadržaj obavijesti.

Putem ovih kanala developeri će dopuštati korisnicima potpunu i jednostavniju kontrolu nad različitim vrstama obavijesti. Nadalje, korisnici će moći blokirati ili na bilo koji drugi način promijeniti kako će svaki kanal djelovati i izgledati. Osim toga, Android O će isto tako uvesti i neke nove promjene u vezi vizualizacija i grupiranja ovih obavijesti.

Još jedna novost je i novi Autofill API, pomoću kojega će se postavljanje aplikacije kao i obavljanje transakcija raditi puno jednostavnije i brže. Korisnicima će sada biti dostupna opcija za automatsko popunjavanje (”auto-fill”), nešto slično što se može vidjeti i kod odabira aplikacije za tipkovnicu.

Aplikacija za automatsko popunjavanje će služiti za pohranjivanje i osiguravanje korisničkih podataka, kao što su adrese, imena, lozinke, itd.

Android O bi u potpunosti trebao implementirati novinu koja je zasad bila dostupna samo na Android TV-ima – radi se o ”slikom-u-slici” modu (ili ”Picture-in-Picture”).

Uključivanjem ovog moda korisnici će moći u isto vrijeme gledati TV sadržaj i pregledavati aplikacije te raditi s njima. Ova mogućnost će biti super-korisna i vjerujem da će velik broj korisnika pozdraviti ovo nakon što bude dostupno na novom OS-u.

Ikone za prilagodljive pokretače su isto tako novost kod Androida O. Radi se o ikonama koje će prikazivati drugačije oblike preko drugačijih uređaja. Na primjer, ikona za pokretač će na jednom uređaju biti prikazana kao krug, dok će na drugom uređaju biti prikazana kao kvadrat ili neki drugi sličan gometrijski lik (neka mi matematičari ne zamjere ako se nisam dobro izrazio op.a.).

Svaki pametni telefon će imati masku koju se operativni sustav prepoznavati i koristiti za renderiranje ikona u obliku te maske. Ovisno o proizvođaču, svaki pametni telefon će imati drugačiji oblik kojeg će onda operativni sustav prepoznati i uobičiti u isti onaj geometrijski lik. Nove ikone će nakon toga biti isto tako korištene u prečacima, aplikaciji za postavke, dijeljene dijaloge i zaslon za pregled.

Kada govorimo o novostima u vezi zvučnih poboljšanja, treba reći da će svi ‘audiofili’ barem malo više doći na svoje, jer Android O podržava (barem prema onome što smo saznali) codece (male programčiće koji su ključni za rad video i audio formata) za Bluetooth visoke kvalitete, kao što je LDAC.

Kao dodatak, tu će biti i novi AAudio API koji će biti osmišljen posebno za aplikacije koje zahtjevaju kvalitetu zvuka visoke kvalitete i niske latencije.

Novi WiFi Aware je također nešto što ćemo navodno moći isto tako vidjeti na novom OS-u. U osnovi WiFi Aware će nam omogućavati otkrivanje i međusobno komuniciranje svih aplikacija i uređaja koji su u dosegu putem WiFi konekcije, ali bez potrebe internet pristupne točke.

Android O bi isto tako trebao uvesti neke novosti i poboljšanja u vezi korištenja tipkovnice, posebice kada se radi o aplikacijama na Chrome OS-u. Google se usredotočio na izradu i programiranje puno pouzdanijeg modela za ”strelice” i Tab” tipku, koji bi navodno trebao pomoći i korisnicima i developerima.

To bi bilo to u vezi novog Googleovog OS-a – Androida O. Što točno slovo ”o” simbolizira još uvijek ne znamo, no budite sigurni da, nakon što Google u javnost pusti malo više informacija, mi ćemo biti tu da vas obavijestimo.

Iz tog razloga vas pozivamo da nas čitate i pratite naš portal, jer PC Chip je pravo mjesto gdje možete saznati sve najnovije informacije iz Android svijeta.

Koja su vaša mišljenja u vezi novog Androida O? Slobodno nam ih napišite u svojim komentarima ispod članka.

Piše: I.H.

 


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Isuse, koliko nepismenosti u ovom članku :/
    Samo u naslovu tri greške. Nije “Slijedeći Google-ov operativni sustav za mobilnost” nego “Sljedeći Googleov operacijski sustav za mobilnost”. Stao sam s čitanjem nakon prvog pasusa i “…gledajuči po redosljedu…” umjesto “…gledajući po redslijedu”. Novinar, a nepismen do bola => sramota!

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular