Da, istina je. Samsung Galaxy S7 (i S7 Edge) napokon dobiva mogućnost nadogradnje na Android Nougat. Ono što je meni kao korisniku Galaxy mobitela pomalo čudno u vezi samog proizvođača jest činjenica kako Samsung sa svojim uređajima kao da ‘kasni’ u pogledu nadogradnji i samog ”up-to-date” (ili hodanja ukorak) u vezi operativnih sustava.
No, ono što će sigurno razveseliti velik broj korisnika Galaxy S7 i S7 Edge uređaja jest da je još uvijek najnovija verzija Android operativnog sustava sada dostupna i za njihove uređaje.
Nakon nekoliko mjeseci čekanja otkako je Android Nougat i službeno postao dostupan za Android uređaje (odnosno za one koji imaju podršku za instalaciju istog), sada već ‘stari’ Galaxy S7, jer svi znamo da se i kod nas pojavio Galaxy S8, napokon dobiva čast mogućnosti instalacije OTA (on-the air, ili automatskog nadograđivanja o čemu ćemo nešto detaljnije reći kasnije) nadogradnje na Nougat.
Zašto Samsung ”kasni” sa nadogradnjama?
Iako ova vijest sigurno veseli, stvar je u tome da ona i pomalo razočarava. Stvar je u tome da je flagship koji je stariji od godinu dana (što je u svijetu mobilne tehnologije jako puno) zaista ”odavno” trebao dobiti mogućnost nadogradnje na Android Nougat, pogotovo ako uzmemo u obzir da i najnovija verzija nadogradnje za Googleov OS i nije baš- tako ‘nova’.
Zašto je Android Nougat postao dostupan za S7 i S7 Edge tek od nedavno je pitanje na koje nećemo tako lako pronaći odgovor. No, bilo kako bilo, zadovoljni smo i sretni što je najnoviji update napokon dostupan i za ova dva uređaja.
OTA verzija nadogradnje oko 1.2 GB
Prije nego što se odlučite na OTA skidanje, imajte na umu da je veličina datoteke oko 1.2 gigabajta. To znači da ćete prije nego što se odlučite na skidanje nadogradnje trebati pobrinuti da na svojim Galaxy S7 i/ili S7 Edge uređajima imate toliko slobodnog prostora.
Što se tiče same OTA nadogradnje, za sve one koji nisu dovoljno upućeni, treba reći da se radi o načinu nadogradnje koji se punim imenom naziva još i ”on-the-air”. Radi se o tome da se uređaj ‘sam’ spaja na server i sam skida nadogradnju, pod uvjetom da je ona dostupna i da je kompatibilna s vašim uređajem.
Ako vaš uređaj otkrije dostupnu nadogradnju i ako otkrije da je nadogradnja kompatibilna s vašim uređajem, odmah će započeti sa skidanjem. Ovisno o brzini internet konekcije i o veličini datoteke koju treba skinuti, preporučeno je da se za vrijeme skidanja OTA nadogradnje i prilikom samog procesa instalacije nadogradnje uređaj neko vrijeme ”ostavi na miru”.
Ne samo da na taj način omogućavamo da se datoteka skine brže i bez eventualnih bugova, već će i sam proces instalacije trajati osjetno kraće. OTA mogućnost skidanja je suprotna od skidanja gotove verzije nadogradnje i sam proces je drugačiji, pogotovo kod instalacije.
Kod OTA nadogradnje uređaj sam, odmah nakon što je skinuo nadogradnju, je i instalira, dok kod skidanja odvojene datoteke nadogradnje korisnik sam odlučuje kada će datoteku instalirati. Ipak, treba reći da se OTA nadogradnje pojavljuju puno ranije te da iz razloga što ih uređaji sami nađu, su bolje i češće se preporučuju.
Jedino u vezi čega ćete se definitvno trebati pobrinuti prilikom skidanja i instalacije OTA nadogradnje jest da vam je uređaj spojen na punjač (ne želite da vam se uređaj tijekom bilo kojeg od ova dva procesa isključi i da sve morate ispočetka i da ste spojeni na stabilnu WiFi internetsku vezu (što stabilnija i brža tim bolje).
Za sve one koje zanima više informacija u vezi još uvijek najnovijeg Googleovog operativnog sustava kao i novine koje je donio Android Nougat, pročitajte ovdje.
Piše: I.H.