Android ili iPhone? Ovo je pitanje koje si neki korisnici postavljaju već duži niz godina.
Iako svaki od ova dva ekosustava donosi određene prednosti, svaki od njih isto tako i dolazi s određenim nedostacima. Koji je bolji ili je možda bolje postaviti pitanje, je li jedan bolji od drugoga? Počnimo s pregledom onoga za što osobno smatram da su plusevi i minusi oba ekosustava.
Android
Plus: Android kao ekosustav može se pohvaliti visokim stupnjem različitosti i ”podvrsta”
Ako volite različitost i slobodu, onda ćete sigurno odabrati Android. Ovisno o robnoj marki, iskusit ćete različito iskustvo korištenja Androida kao operativnih sustava. Ovdje ne mislim samo na podvrste Androida, nego i na korisnička sučelja ili ”skinove” za različite robne marke.
Na primjer, Samsung svoje Galaxy pametne telefone ”odijeva” u svoj One UI, dok na primjer, tvrtka Xiaomi u svoje pametne telefone stavlja MIUI, koji je zamjenjen najnovijim HyperOS-om. Ovisno o tome koji Android pametni telefon ili tablet kupite, dobit ćete uvijek malo drugačije iskustvo korištenja. Kod iPhonea to nije slučaj.
Ondje imate isto korisničko sučelje neovisno o tome jeste li kupili iPhone 15 ili iPhone 16 Pro Max. Ovo za neke nije problem, no ako volite različitost i ako želite vidjeti kako koje od korisničkih sučelja funkcionira i koje su razlike između njih, bacit ćete pogled na neki od pametnih telefona iz Android tabora.
Plus: Android pametni telefoni su cjenovno pristupačniji u odnosu na iPhone
Ovo je segment u kojem Android pametni telefoni definitivno pobjeđuju iPhone. Ako želite vrlo dobar pametni telefon iz Android tabora, za njega ne morate izdvojiti tisuću i više eura. Točnije za između 600 i 700 eura danas na tržištu možete pronaći jako dobar i moderan pametni telefon s Androidom.
Nažalost, to isto se ne može reći za Appleove pametne telefone. Bez obzira na to što je Apple malo snizio cijene svojih pametnih telefona, oni su i dalje daleko cjenovno nepristupačniji u odnosu na ono što nudi Android.
Plus: Android kao operativni sustav nudi daleko veće mogućnosti u odnosu na iOS
Jedan od segmenata po kojem je Android oduvijek poznat, odnosi se na mogućnosti prilagodbe. Ako želite što je moguće veći stupanj slobode, odabrat ćete Android. Jer osim što možete puno više toga prilagoditi prema svojim željama i potrebama, možete se bez problema spojiti s računalom i prebaciti podatke sa Android uređaja na računalo i obrnuto.
Sve u svemu, ako želite maksimalni stupanj personalizacije i ako želite pametni telefon koji će u sebi imati operativni sustav kojeg ćete moći do u detalje prilagoditi sebi i svojim željama, odabrat ćete neki od pametnih telefona koji na sebi ima Android. Ovo je segment u kojem iOS vjerojatno nikada neće nadmašiti Android.
Minus Android platforme: ažuriranja nisu dosljedna, to jest ovise od proizvođača do proizvođača
Ovo je zasigurno jedan od najvećih minusa Androida kao platforme: fragmentarnost. S obzirom na to da postoji ogroman broj proizvođača pametnih telefona koji u sebi imaju Android operativni sustav i s obzirom na to da Google ne izbacuje u isto vrijeme svoja ažuriranja, ovisno o tome koji uređaj imate i koliko je on nov ili star, ovisit će kada ćete i hoćete li dobiti najnovije ažuriranje.
Ako na primjer, posjedujete neki uređaj od renomiranog proizvođača, kao što je Samsung ili Xiaomi, postoji veća vjerojatnost da ćete dobiti neko sigurnosno ažuriranje, kao i ažuriranje za operativni sustav. Ovo pogotovo vrijedi ako posjedujete neki od pametnih telefona visokog razreda, kao što je Samsung Galaxy S24. No ako posjedujete neki Android ne baš poznate robne marke, kojeg ste kupili za 200-injak eura, teško da ćete dobiti bilo kakvo novo ažuriranje.
S druge strane, iOS je daleko dosljedniji po pitanju ažuriranja i ovo je iOS-u jedan od najvećih aduta. Budući da sve iPhone pametne telefone proizvodi jedan proizvođač, politika ažuriranja je daleko dosljednija. Ako imate neki iPhone iz 2019. godine, sigurno ćete imati pravo na preuzimanje najnovije verzije iOS-a. S druge strane, ako posjedujete Samsung Galaxy S9, nemate pravo na službeno preuzimanje Androida 15.
Plus iOS platforme: iPhone pametni telefoni su brži u odnosu na Android uređaje
Jednostavno rečeno, iPhone pametni telefoni su brži od Androida. Čak i kada se stavi ”čelom uz čelo” Androidi iz najvišeg razreda i iPhone 16 Pro Max, iPhone je brži. To je činjenica. Postoje i uzroci zašto je to tako, naravno. Operativni sustav iOS radi na drugačiji način u odnosu na Android.
Drugačije koristi resurse. A i sam operativni sustav je osmišljen na način da ga korisnik drugačije koristi, tako da je cjelokupno iskustvo brže, čak bez obzira na činjenicu da većina iPhonea danas i dalje koristi razinu osvježavanja od 60 Hz.
Tu je naravno i Appleov Bionic sustav na čipu.
Bez obzira na to koliko Appleovi sustavi na čipu bili stari ili novi, rade jako brzo. Prijateljica i dalje koristi iPhone 8. Iako je pametni telefon iz 2017. godine, što znači da je 7 godina star i dalje radi jednako brzo kao što je radio i kada je kupljen. Jedini znakovi korištenja su ogrebotine na zaslonu, no za to je zaslužno njezino ne baš oprezno korištenje i padovi. Izuzev toga, uređaj radi besprijekorno.
S druge strane, Samsung Galaxy A5 iz iste godine ne radi baš najbolje, a i nije baš u najboljem stanju. O ažuriranjima da ne govorim. Spor je, dosta zapinje i velika većina aplikacija koje su na njemu instalirane jednostavno ili ne rade dobro, što znači da se ”ruše” ih ne možete instalirati. Apple je definitivno napravio odličan posao sa svojim Bionic sustavima na čipu.
Apsolutni plus iPhonea: dosljedna, višegodišnja ažuriranja
Za razliku od robnih marki, koji svoje pametne telefone proizvode za Android platformu, Apple za sve svoje iPhone pametne telefone nudi dosljednu politiku ažuriranja, u trajanju između 5 i 6 godina.
To znači da, čak i ako koristite recimo iPhone SE 2020, imate pravo na preuzimanje najnovije verzije iOS-a. Iako se mora priznati da su određene robne marke iz Android tabora poboljšale svoje politike ažuriranja, ovo je i dalje jedan od segmenata u kojem Apple vodi.
Minusi iPhonea: daleko su skuplji u odnosu na ono što nudi Android tabor
Ovo je jasno kao dan: ako želite novi iPhone, čak i onaj ”standardni”, što znači cjenovno pristupačniji, teško da ćete proći za manje od tisuću eura. S druge strane, danas na tržištu možete naći Android pametne telefone i za 300-injak eura, koji u sebi imaju neke bolje specifikacije u odnosu na isti taj iPhone od 1.000 eura.
Na primjer, Samsungov Galaxy A16 5G dolazi sa zaslonom koji ima razinu osvježavanja od 90 Hz, dok Appleov iPhone 16, koji košta 1.050 eura i dalje ima razinu osvježavanja zaslona od 60 Hz. Neki će reći da to nije važno, ali ako se radi o uređaju koji košta više od 1.000 eura i koji slovi kao uređaj koji donosi najmodernija obilježja, onda je logično za očekivati da će jedan takav uređaj biti po svim segmentima bolji od jednog ”entry-level” Androida koji košta 300-injak eura.
No kada se sve zbroji i oduzme, sve ovisi o osobnim preferencijama korisnika. Neki vole iPhone, neki vole Androide. Svaka skupina korisnika ima svoje razloge. Za kakav ćete se vi pametni telefon odlučiti ovisi prvenstveno o onome što vi kao korisnik tražite od jednog pametnog uređaja.
Ivan Hečimović