PočetnaSoftverKorisniZasviraj mi, Clementine

Zasviraj mi, Clementine


Programi za reprodukciju glazbe odavno su “prerasli” svoju primarnu namjenu. Iz dana u dan sve više je alata koji jednostavno moraju ponuditi nešto više od konkurencije. Aplikacija koju smo izdvojili, Clementine, predstavlja povratak u vrijeme kada je slušanje glazbe bilo samo to – slušanje glazbe.

clementine za slušanje glazbeTvorci ovoga programa svjesni su uloge koju playeri imaju na računalu i zasad su uspjeli napraviti dobar omjer jednostavnosti i integracije s novijim tehnologijama.
Clementine je tzv. cross-platform aplikacija, što znači da navike slušanja glazbe tim playerom ne morate mijenjati bez obzira na to koji operacijski sustav trenutno koristite, a intuitivno sučelje jamči da će program na svim sustavima izgledati jednako dobro.

Clementine se integrira s native notifikacijama radne površine operacijskog sustava, pa ne razbija osjećaj unificiranog sučelja i svugdje izgleda kao “kod kuće”. Službena stranica playera je www.clementine-player.org, a aktualna verzija u trenutku pisanja ovoga teksta je 1.3.1. Upravo ta verzija donijela je mnogo poboljšanja i ispravila neke nezgodnije bugove. Naravno, pod Linuxom je dostupna i mogućnost dodavanja repozitorija na popis izvora, pa tako uvijek možete imati najnoviju verziju bez “ručnog” provjeravanja.

clementine hrvatski

 

Clementine: Upoznavanje

Sučelje programa vrlo je pregledno i intuitivno. S lijeve strane postavljen je maleni izbornik s lokacijama, preko kojega možete pretraživati svoju kolekciju glazbe, ali i sadržaj diskova u slučaju da neke zapise još niste uveli u bazu. Sljedeća opcija na izborniku nazvana je Internet, a omogućuje pregled glazbenih servisa.

Ondje ćete na popisu pronaći i Last.fm korisnički račun preko kojega možete pristupiti popisu svojih Last.fm prijatelja i slušati njihove radijske stanice izravno iz Clementinea. Uz Last.fm na popisu se nalazi i izvrsni servis Jamendo s nevjerojatnim izborom besplatne glazbe izdane pod Creative Commons licencom, a više o tome pročitajte na, alternativne stranice za slušanje glazbe.

Na istom popisu nalazi se i Magnatune, servis sličan Jamendu, ali više orijentiran na prodaju glazbe; u besplatnom modu slušanja na kraju pjesama ubacivat će vlastite poruke i reklame. Pod sljedećom karticom, Devices, smješten je popis playera spojenih na računalo i omogućen uvoz/izvoz glazbe.

Posljednje dvije kartice, Song info i Artist info, odnose se na pjesmu koja se trenutno reproducira i ponudit će vam riječi pjesme, podatke o vašim navikama slušanja te pjesme i benda na Last.fmu, kratku biografiju benda sakupljenu iz više izvora, nekoliko slika i popis sličnih izvođača.

clementine
Show in Various Artists opcija je koja će usrećiti mnoge kolekcionare glazbe

 

Uza sve ovo, Clementine je izuzetno štedljiv na resursima, pa tako rijetko prelazi 50 MB radne memorije, što je za današnje pojmove uistinu malo. Izbornik s karticama na lijevoj strani možete smjestiti na nekoliko lokacija: kliknite na njega desnom tipkom miša i odaberite jednu od ponuđenih opcija.

Iza pozornice

U gornjem dijelu prozora smješten je izbornik koji nudi opcije poput dodavanja glazbe na listu izvođenja, preskakanja na iduću pjesmu, zaustavljanja reprodukcije, spremanja trenutne liste itd. Putem izbornika Tools možete podesiti kvalitetu zvuka (Equalizer), odabrati vizualizacijski efekt (Visualisations), ali i upravljač naslovnicama albuma s opcijom preuzimanja onih koje nedostaju (Cover Manager), opciju osvježavanja kolekcije glazbe ako ste dodali nešto novo (Update Library) te Preferences.

Izbornik Preferences donosi upravo ono što biste i očekivali od aplikacije takve vrste. Uz uobičajene opcije vezane uz reprodukciju, ponašanje programa i notifikacija, lokaciju glazbene kolekcije i podatke o vašem Last.fm korisničkom računu ondje se nalazi i nekoliko zanimljivosti. Prva je opcija Background streams.

clementine recenzija
Podešavanje Last.fm korisničkog računa donosi još neke zanimljive opcije, kao npr. Song Info koji rijetko ne uspije pronaći riječi pjesama jer ih traži u preko 20 izvora

 

Sama ideja vrlo je jednostavna i zarazna: riječ je o reprodukciji pozadinskog zvuka radi postizanja posebne atmosfere pri slušanju glazbe. Trenutno su dostupne samo dvije opcije od kojih je jedna svrstana više zbog komičnog efekta (riječ je o zvuku žabe Hypnotoad iz crtanog filma Futurama), dok je druga audiozapis padanja kiše uz ponešto grmljavine.

Iako se na prvi pogled možda čini beskorisnim, nevjerojatno je koliko opuštajuće i atmosferično može biti slušanje kiše i grmljavine u pozadini. Želite li sličan efekt, ali bez instalacije Clementinea, na www.rainymood.com jednim klikom možete isprobati kako vam se sviđa.

Ako ipak instalirate Clementine, nije nužno ići u Preferences da biste aktivirali Background streamove – dovoljno je u glavnom izborniku pod Extras odabrati koji želite. Druga opcija koju možda ne biste očekivali u nekom playeru za sada postoji samo pod Linuxom.

Riječ je o povezivanju Wiijeva kontrolera s Clementineom, što je za sada samo u eksperimentalnoj fazi razvoja, a zahtijeva instalaciju wiimotedev-daemona, Bluetooth na vašem računalu te, naravno, Wii kontroler. Za više informacija preporučujemo da pročitate wiki članak do kojega možete doći i preko kartice Wiimotedev unutar izbornika Preferences.

Razni izvođači

Korisnici koji vole strogo strukturiranu i dobro organiziranu glazbenu kolekciju često se susreću s problemom da im pojedine kompilacije i albumi koji sadrže više od jednog izvođača ne budu ispravno prikazani na popisu glazbe. Primjerice, u Winampu je gotovo nezaobilazno da na popisu izvođača naiđete i na instance izvođača od kojih imate samo jednu jedinu pjesmu.

Smeta li vam to, Clementine nudi izvrsno rješenje – desnim klikom na bilo koji album u kolekciji ugledat ćete opciju (Don’t) Show in Various Artists, pa kompilacije možete prebaciti u taj poseban popis i tako izbjeći neuredan popis izvođača.

Clementine značajke:

  •     Pretraživajte i svirajte vašu lokalnu fonoteku.
  •     Slušajte internet radio sa Spotify, Grooveshark, SomaFM, Magnatune, Jamendo, SKY.fm, Digitally Imported, JAZZRADIO.com, Soundcloud, Icecast i Subsonic servers.
  •     Pretraživajte i svirajte pjesme koje ste spremili na vaš Box, Dropbox, Google Drive, i OneDrive
  •     Izradite pametne popise izvođenja i dinamične popise izvođenja.
  •     Otvaranje popisa izvođenja u karticama, izvezite i uvezite M3U, XSPF, PLS i ASX.
  •     Podrška CUE popisa.
  •     Svira glazbene CD-e.
  •     Vizualizacija iz projectM.
  •     Tekstovi pjesama, životopisi izvođača i fotografije.
  •     Enkôdirajte glazbu u MP3, Ogg Vorbis, Ogg Speex, FLAC ili AAC.
  •     Uredite oznake u MP3 i OGG datotekama, organizirajte svoju glazbu.
  •     Preuzmite oznake koje nedostaju sa MusicBrainza.
  •     Otkrijte i preuzmite Podcaste.
  •     Preuzmite omote albuma koji nedostaju sa Last.fm-a i Amazona.
  •     Radi na više platformi – na Windowsima, Mac OS X i Linuxu.
  •     Izvorne obavijesti radne površine na linuxu (libnotify) i Mac OS X (Growl).
  •     Daljinski upravljajte koristeći Android uređaj, Wii daljinski upravljač, MPRIS ili naredbeni redak.
  •     Kopirajte svoju glazbu na iPod, iPhone, MTP ili USB svirač glazbe.
  •     Upravljajte odabranim pjesmama za reprodukciju.

 

Piše: K.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular