Bilo da živite u zemlji u kojoj je pristup anti-vladinim web stranicama ograničen ili ste jednostavno zabrinuti zbog praćenja vaših internetskih posjeta, morat ćete pribjeći rješenju koje štiti vašu privatnost i jamči pristup cenzuriranim web stranicama. U pitanju je dobro poznati VPN, koji je u biti virtualna privatna mreža.
Danas su VPN-ovi postali intuitivniji, jednostavniji za korištenje i konfiguriranje, pa je njihova popularnost prešla s desktopa na mobilne uređaje. S obzirom na njihovu dostupnost, nude se u dva modaliteta: besplatni i plaćeni. Besplatni općenito imaju mnoga ograničenja, dok oni koji se plaćaju nemaju ograničenja.
Virtualna privatna mreža ima karakteristiku koja je čini posebnom i jedinstvenom, to su njezini šifrirani tuneli podataka. Kada korisnik aktivira VPN i posjeti web stranicu, njihovi zahtjevi ne prolaze putem davatelja telefonskih usluga, nego putuju izravno kroz VPN tunel i uspostavljaju sigurnu vezu s jednim od udaljenih VPN servera, pristupajući im bez problema na traženo mjesto.
Korištenjem ovog tunela i kasnije uspostavljanjem sigurne veze s udaljenim serverom ne krećemo se pomoću IP-a koji je dodijelio davatelj telefonske usluge. Umjesto toga koristimo IP servera koji pruža naš VPN tako da je naša internetska veza teoretski skrivena.
Važno je napomenuti da su ti zahtjevi ili paketi podataka potpuno inkapsulirani i šifrirani za vrijeme trajanja procesa prijenosa s našeg preglednika na udaljeni server i obrnuto. Očigledno, kada govorimo o procesu prijenosa, mislimo na to kada ti podaci putuju kroz šifrirani tunel koji VPN virtualno stvara.
Trenutačno se preporučuje korištenje VPN-a neovisno o tome povezujemo li se od kuće ili ureda. Međutim, njegova je upotreba neophodna ako:
Spajamo se na javni WiFI
Općenito, javne pristupne točke omiljena su meta cyber kriminalaca koji putem softvera za prisluškivanje love korisnike koji koriste ovu vrstu mreže za obavljanje, prije svega, internetskih kupnji ili bankovnih transakcija. Ako se za “stvari u životu” moramo povezati s jednom od ovih mreža, najbolje je upotrijebiti VPN za zaštitu svojih podataka.
Ako živimo u zemljama pod autoritativnim režimima
Korištenje VPN-a bitno je ako živite u zemlji s autoritarnim režimom jer ne samo da će nam omogućiti pristup blokiranim portalima, već će i sakriti našu IP adresu, pružajući nam tako dodatnu sigurnost. Tako ćemo moći koristiti društvene mreže i širiti poruke i informacije bez rizika da će nas vlada identificirati i kasnije progoniti.
Ako ne želimo da prate naše potrošačke navike na internetu
Ako smo zabrinuti zbog toga kako bi naši podaci (navigacijski tragovi) koristili telefonskim tvrtkama, državnim i društvenim mrežama, tada ćemo trebati koristiti VPN. S virtualnom privatnom mrežom spriječit ćemo gore navedene organizacije da prikupe svu našu povijest pregledavanja i prodaju je “najboljem ponuđaču”.
Piše: Marijan Živković
Vpn usporava internetsku vezu. Npr bez vpn imam 80/40 mbit a sa vpn preko ljubljane 60/30. Ako odaberem neku drzavu daleko od hr brzina pada 10 puta