PočetnaSoftverKorisniZablude o razinama sigurnosti kod privatnog ili „incognito“ rada web preglednika

Zablude o razinama sigurnosti kod privatnog ili „incognito“ rada web preglednika


Najpopularniji web preglednici, a ovdje se najviše ističe Google Chrome, imaju svoje „private browsing“ ili „incognito“ modove.

Kod korisnika su oni izrazito popularni jer isti smatraju da s njihovim korištenjem internet aktivnosti postaju anonimne te se privatnost štiti u najvećoj mogućoj mjeri.

Prava je istina da ovi modovi nemaju onakvu razinu zaštite privatnosti kakva se očekuje pa u nastavku teksta navodimo neke od najvažnijih zabluda o njima.

Što zapravo radi privatni ili „incognito“ način rada web preglednika?

Kada aktivirate „private browsing“ ili „incognito“ opciju, web preglednik prelazi u specijalizirani mod gdje stvara privremene sesije aktivnosti. Ovdje se niti jedna od informacija o vašim aktivnostima, koja je spremljena lokalno, ne otkriva drugim web stranicama, a sve što radite neće se spremiti pod vašu lokalnu povijest pretraživanja web preglednika.

Tijekom završetka rada u navedenim modovima, svi tragovi vaših aktivnosti na računalu se brišu.

Sve što smo opisali zaista je jako korisno kad se želi korištenje web preglednika učiniti sigurnijim u kontekstu zaštite privatnih podataka (npr. prijava u bankovnu aplikaciju ili prijava na računalo) te se istodobno osigurava da postojeće internet aktivnosti neće utjecati na izgled oglasa koje ćete dobivati.

 

Kod privatnog ili „incognito“ rada web preglednika nema anonimnosti

Privatni ili „incognito“ način rada web preglednika zaista zvuči sjajno i na prvi pogled izgleda da je sam po sebi dovoljan za cjelovitu zaštitu privatnosti, no u konačnici ipak nije tako.

Postoje razni načini na koje online servisi mogu pratiti vaš identitet bez pristupa vašim lokalnim podacima.

Na primjer, ako se prijavite na web stranicu bez svojih pristupnih podataka, ona će i dalje znati da ste to vi.

Vaša IP adresa je i dalje izložena kao prije pa web stranice znaju gdje vam se otprilike nalazi lokacija. Web stranice također imaju dodatne metode, kao što je „browser fingerpinting“ (specifični podaci vašeg web preglednika koji sačinjavaju vaš online profil), putem kojih vas mogu identificirati.

Unsplash+ License

Privatni ili „incognito“ način rada web preglednika ne štiti od malwarea

Još jedna zabluda je da su korisnici u privatnom ili „incognito“ načinu rada web preglednika sigurni od malwarea.

Takvi modovi nemaju nikakav utjecaj na malware na webu i s njim se možete zaraziti na isti način kao i kod redovnih internet aktivnosti.

Ovdje je vrlo važno znati da i privatni ili „incognito“ način rada web preglednika traži rad ažurirane verzije antivirusnog programa te korisnikov oprez prilikom online preuzimanja softvera koji uvijek mora biti s legitimnih i verificiranih web sajtova.

 

Privatni ili „incognito“ način rada ne skriva ništa od vašeg poslodavca ili obrazovne ustanove u kojoj radite

Privatni ili „incognito“ način rada će sakriti vaše online aktivnosti od drugih korisnika, no stvar se mijenja kada radite u tvrtki ili, primjerice, obrazovnoj ustanovi koja ima administratora mreže. On može vidjeti sve vaše aktivnosti, a isto se, naravno, odnosi i na vašeg pružatelja internet usluge.

Dok je god web stranica enkriptirana (kao što ih je većina u današnje vrijeme), ne može se vidjeti što radite na tim stranicama. Ono što spomenuti administrator mreže može vidjeti je koje ste web stranice posjetili, kada ste ih posjetili te koliko ste dugo ostali na njima.

Privatni ili „incognito“ način rada ne prevenira ad tracking

Jedan od vodećih razloga zašto se koristi privatni ili „incognito“ način rada je prevencija da se prati vaša web aktivnost te da na temelju toga dobivate oglase.

Nažalost, ovdje se ipak radi o zabludi jer ad tracking privatni ili „incognito“ način rada web preglednika neće zaustaviti. Već smo spomenuli da web stranice imaju svoje metode koje su zaobilazni putovi na temelju kojih se ipak provodi praćenje svega što radite online.

Možemo dati još jedan primjer. Iako web stranice kod privatnog ili „incognito“ načina rada web preglednika ne mogu vidjeti što je pohranjeno od kolačića koji se odnose na redovno korištenje interneta, imaju mogućnost pohrane privremenih kolačića koji se brišu kada završava sesija. Ovo znači da se i kod navedenih modova još uvijek mogu pratiti vaše online aktivnosti.

Ovdje još dodajte ostale metode koje se primjenjuju i jasno je da ste i dalje žrtva ad trackinga. Jedini bijeg od ovog može biti korištenje VPN-a, drugih web preglednika koji su više fokusirani na privatnost, drugih web tražilica itd.

Praćenje službenih organa ne zanima toliko privatni ili „incognito“ mod kod web preglednika

Ovdje možda idemo u krajnost o kojoj mnogi korisnici ne razmišljaju, no dobro je znati da službeni organi koriste niz metoda s kojima se poništava učinak privatnog ili „incognito“ načina rada web preglednika.

U konkretne metode koje se koriste nemamo ni približan uvid, ali jasno je da specijalizirani modovi unutar web preglednika sigurno neće zaustaviti da službeni organi prate nečije online aktivnosti koje bi mogle biti povezane s određenim kažnjivim radnjama.

 

Pokazali smo kako kod privatnog ili „incognito“ načina rada ipak postoje neke zablude koje mogu rezultirati s pogrešnim uvjerenjima korisnika o razini zaštite njihove privatnosti. Ako koristite navedene modove tijekom rada web preglednika, zaista možete ostvariti određeni vid zaštite privatnih podataka. Jedini problem je što trebate znati koje su njihove granice.

Iz tog razloga smo naveli najznačajnije zablude o radu privatnog ili „incognito“ moda kod web preglednika i sada vjerujemo da vidite kako su ipak potrebne još neke dodatne radnje kako bi u praksi podigli svoju zaštitu privatnosti na višu razinu.

 

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular