Jeste li ikada čuli za XBMC? Neki će reći da jesu, neki vjerojatno da nisu, no prilično smo sigurni da se velika većina vas već susrela sa njime, ali možda u nekom drugom obliku. XBMC je besplatna i open source (media player) aplikacija. Dostupna je za mnoge operativne sustave i hardverske platforme, a omogućava gledanje video isječaka, slušanje glazbe (radio emisija sa Interneta) i sličnog digitalnog sadržaja putem Interneta ili sa lokalnog tvrdog diska. Neki kažu da je XBMC alternativa HTPC-u (Home Theater PC), a mi kažemo da je ovo bolja verzija istoga. Zašto? Vidjeti ćete u nastavku, no dovoljna je jedna riječ – modificiranje. XBMC je jako podložan modificiranju i igra na tu kartu. Uz pomoć ludih skinova, addonova, pluginova i sličnih softverskih dodataka, XBMC će stvarno postati vaš medijski centar. U originalu je zamišljen kao medijski centar na X-Box konzoli, ali je danas službeno dostupan i za Android, Linux, BSD, Mac OS X, Windowse … Pošto se tu radi o open source aplikaciji, moći ćete ju naći na mnogim mjestima – u pametnim televizorima (engl. Smart TV), raznim hotelskim sustavima, u kućnoj upotrebi itd.
Tko stoji iza XBMC-a?
Kao što je već bilo napomenuto u uvodu, riječ XBMC je skraćenica od „X-Box Media Centar“ iako se danas XBMC na veliko koristi na računalima i davno je prestao biti samo dio X-Boxa. XBMC podržava danas sve popularne audio i video formate, kao i slike, razne playliste, vizualizaciju, mogućnost korištenja XBMC-a u školama kao jednu od aplikacija za prezentiranje sadržaja (bilo koje vrste), dodavanje službenih i neslužbenih pluginova i još mnogo toga. Kada smo već kod pluginova, moramo napomenuti da se oni baziraju na programskom jeziku Python, pa ako ste imalo vješti u programiranju, možete se i sami okušati u izradi jednog. Mi ćemo spomenuti 10-ak najpopularnijih addonova, no znajte da ih ima puno, puno više.
XBMC izvorni kôd je distribuiran pod GPL licencom – na gotovo isti način kao i Linux distribucije. Iako iza njega stoji jedan tvrtka, XBMC Foundation, on sam nije profitabilan, a razvijaju ga programeri diljem svijeta bez da su za to plaćeni ili na bilo koji način motivirani.
Hardverski zahtjevi i podržani jezici
Iako biste možda pomislili da je XBMC nezahtjevna aplikacija, nije tako. Za razliku od nekih drugih sličnih aplikacija, on zahtjeva grafičku snagu i mogućnost renderiranja. Moćni GPU čipovi nisu rijetkost i nalaze se danas u svim računalima (pa čak i u tabletima i pametnim telefonima) stoga vas ovo i ne treba previše čuditi. XBMC je dizajniran da jako dobro koristi resurse. Nekakav minimum koji biste trebali imati je Intel Atom procesor, grafička kartica (ili akcelerator), te barem 256 MB RAM memorije. Ako želite pomoću njega gledati 1080p (fullHD) film, tada svakako preporučamo procesor sa dvije jezgre (1.8GHz+) kako bi se video isječak mogao vrtjeti bez poteškoća.
Također, treba napomenuti da XBMC podržava potpunu internacionalizaciju i lokalizaciju – preciznije rečeno, može ga se prilagoditi za svaki jezik koji postoji. Trenutačno postoji podrška za oko 40 jezika. Ako neki jezik i ima kakvu grešku, možete ju sami prepraviti tako da editirate XML dokument.
Karakteristike i mogućnosti
Prava moć XBMC-a leži u njegovim mogućnostima. Svaki pravi Linux korisnik, ako ga pitate zašto koristi Linux a ne Windowse, će vam reći da je to zbog mogućnosti, proširivosti, odnosno fleksibilnosti. Open source operativni sustavi, kao i aplikacije, nisu ograničene kao one na Mac OS X-u ili Windowsima. S druge strane postoje mnogi bugovi koji se moraju riješiti, no to je neko drugo pitanje.
1) Sustav za addonove
XBMC ima otvoreni API koji bi programerima treba omogućiti da naprave neke vrlo zgodne dodatke (addonove) za XMBC. Ne bitno da li se tu radi o audio i video addonovima za streaming podataka sa interneta, widget skriptama, skinovima ili temama, vizualizacijskim alatima, web sučeljima za povezivanje sa web servisima, aplikacijama za pregled kakvo će vrijeme biti narednih dana i slično. Od verzije 10.0 (Dharma) postoje mnoga poboljšanja za programere i omogućuju brzo razvijanje i dijeljenje tih istih dodataka, te mogućnost da korisnici iste preuzmu direktno preko XBMC grafičkog sučelja.
2) Pluginovi i skripte
Kao što smo već rekli, pluginovi i skripte se rade uz pomoć programskog jezika Python, ali uz pomoć Python Scripts Enginea i WindowXML aplikacijskog frameworka. Tu je i Python widget skripta koja omogućuje normalnim korisnicima da sami dodaju funkcionalnosti u XBMC po potrebi. Trenutačno dostupne plugin skripteuključuju funkcije poput Internet TV-a, aplikacije za povezivanje sa servisima poput YouTubea, Netflixa, Hulua, slušanje Internet radija, e-mail klijente, IM programčiće, torrente … Kao što možete primijetiti, sve se bazira na Internetu, stoga bi bilo zgodno, da gdje god da instalirate XBMC, imate pristup Internetu, iako to nije uvjet. Možete vi pokretati i datoteke koje se nalaze na lokalnom disku, no pomoću Interneta imate daleko veći domet…
3) Automatsko skidanje podataka sa Interneta
Zapravo, govorimo o mogućnosti XBMC-a da skida meta podatke o glazbi koju slušate i filmovima koje gledate. Na taj način možete brzo unijeti važne podatke, a tiču se spomenutih radnji. Zašto biste ručno unosili nazive pjesama, kada možete označiti pjesme, manualno unijeti ime autora te glazbe i ime CD-a, a XBMC će učiniti sve ostalo – povući imena pjesama i ostale meta podatke. Kod filmova možete na isti način dobiti prijevod, informacije o glumcima itd. Engleski termin za ove pluginove je web scraper.
4) Skinovi (teme)
XMBC ne bi bio zanimljiv da ga nije moguće i grafički modificirati. Softverski možete raditi stvarno svašta, dok ste ovdje malo ograničeni, no i dalje imate slobodu izbora i mogućnost personalizacije aplikacije. Ona dolazi sa dvije službene teme – Confluence i Touch koje možete i sami modificirati ili napraviti potpuno nove skinove. Moguće je naći jako puno originalnih varijanti na Internetu, samo ih treba potražiti. Najčešće se dijele putem foruma raznih „underground“ stranica.
5) Web sučelje i pokretanje aplikacija
Web sučelja, odnosno addonovi omogućuju da XBMC-om upravljate na daljinu – preko mobitela, daljinskog upravljača, prezenter ili neke spravice koja je u mogućnosti komunicirati sa uređajem na koji ste instalirali XBMC. Ovo je prilično korisno, pogotovo kada XBMC instalirate na, recimo, Raspberry PI i koristite ga u kućanstvu kao medijski centar. O Raspberry PI-ju će još biti riječi u nastavku. Ako želite pokrenuti jedan od tih addonova ili potprograma, samo potražite opciju „My Programs“.
Podržani formati
Ako govorimo o medijskom centru, tada je svima jasno da mora postojati prilično velika podrška za sve standardne AV formate, ali i neke formate koji nisu previše uobičajeni. Podržani formati su:
– Fizički mediji: Blu-ray, CD, DVD, USB, eksterni HDD
– Mrežni protokoli: HTTP(S), (T)FTP, RTSP, MMS, TCP, UDP, SFTP, RTP, RTMP, DHCP, NTP
– „Container“ formati: AVI, MPEG, WMV, FLV, MKV/MKA, MP4, AAC, Ogg, RealMedia, 3gp, FLC…
– Video formati: MPEG-1, MPEG-2, H.263, MPEG-4, RealVideo, Indeo…
– Audio formati: MIDI, AIFF, WAV, AIFF, MP2, MP3, AAC(+), Vorbis, ALAC, FLAC ….
– Formati slike: RAW, BMP, JPG, GIF, PNG, TIFF, MNG, ICO, PCX, TGA
– subtitle: AQTitle, ASS/SSA, MicroDVD, PMsub, OGM, PJS, SMI, SRT, SUB, VOBsub, VPlayer
* Za potpuni pregled formata, pogledajte tablicu koja dolazi uz tekst
10 najboljih pluginova
Dodavanje pluginova je izuzetno lako i treba vam doslovno 10 sekundi mišem. Prvo, provjerite da li imate zadnju verziju XBMC-a. To je važno iz razloga što se sve nove verzije addonova prilagođavaju zadnjoj stabilnoj verziji, pa bi bilo dobro da ju imate. Nadalje, instalacija addonova je ista kao i na Linuxu. Iako postoji nekoliko izvora s kojih možete skinuti addonove (i aplikacije), najbolje je koristiti službeni repozitorij. Pritisnite sistem -> Add-Ons -> Get Add-ons i to je to. Vidjeti ćete mnoge kategorije i slobodno odaberite one koje vam se najviše sviđaju. Unutar istih možete naći sortirane addonove, a informacije o svakom možete dobiti tako da ih označite. U nastavku je 10 najpopularnijih.
1) WatchSeries – Addon baziran na web stranici istog imena koji služi za brzo pokretanje serija. Ako želite pogledati seriju na istoimenoj web stranici, morate koristiti web pretraživač, otvoriti web stranicu, naći omiljenu seriju itd. Ovaj addon ubrzava taj proces i omogućuje da sa par klikova mišem postavite svoje omiljene serije nadohvat ruke i da ih pokrećete čim se pojave na Internetu. Vrlo koristan addon, pogotovo kada uzmemo u obzir da se kod XBMC-a sve bazira na video pluginovima i addonovima. Zašto ste inače postavili uređaj sa XBMC-om u dnevnu sobu? Sigurno ne radi ukrasa, nego funkcionalnosti.
2) 1Channel – Definitivno addon kojeg morate imatI! Riječ je o addonu koji vam također omogućuje gledanje filmova i serija, s time da putem njega imate pristup možda i najvećoj bazi filmova i serija na Internetu. Također dozvoljava da stavite prečace za omiljene video uratke, no postoji jedan problem. Ako želite potpunu funkcionalnost, morati ćete postati PRO korisnik (plaćati licencu) par dolara. Mišljenja smo da se ispati, pogotovo ako pogledate domaće TV kanale koji već mjesecima nisu prikazali jedan pošten film.
3) GrooveShark – Audio addon za sve one koji svakodnevno uživaju u glazbi. Riječ je o fenomenalnom proizvodu (ako ga možemo tako nazvati) koji vam dozvoljava da sa bilo kojeg mjesta na svijetu koje ima pristup Internetu, puštate glazbu i uživate u njoj. Također, možete kreirati i razne playliste te si tako olakšati pronalazak istih. Ako ste pomislili da je spomenuti servis jako sličan Spotifyju – u krivu ste. Spotify plaćate i slušate glazbu koju oni imaju u svojoj bazi podataka, dok kod GrooveSharka morate sami uploadati na svoj račun svoje pjesme i onda ih slušati.
4) Audio Podcatcher – Znamo da mnogi od vas ne slušaju radio (to je previše old-school za mlađu generaciju), no na Internetu postoji jako mnogo radijskih emisija koje vam tjedno uzmu možda 20-ak minuta, a fantastične su. O tome smo pisali i na našoj web stranici, pa svakako potražite taj članak. Ako ste jedan od onih koji slušaju, svakako skinite Audio Podcatcher – vrlo jednostavan addon sa jednostavnim unosom podcasta i slušanjem istih.
5) uTorrent/Transmission – htjeli mi to priznati ili ne, svi mi ponekad skinemo nešto što ne bismo smjeli. Bio to film, glazbeni CD ili neka serija koja se netom prikazala u Americi na nacionalnim TV postajama. Ne treba bježati od te činjenice. E, pa u tome duhu, trebali biste skinuti torrent klijent. Naravno, prva preporuka je uTorrent, mada je i Transmission prilično cool. Dapače, ima nekih detalja koji nam se iznimno sviđaju kao što su detaljne informacije o brzini skidanja, broju seedera i slično.
6) XBMC Library Auto Update – Neda vam se stalno provjeravati da li je došla kakva zakrpa za XBMC ili je neki addon dobio ‘upgrade’? Instalirajte Library Auto Update koji će na svakom pokretanju provjeriti da li ima štogod što biste trebali skinuti i ako ima, skinuti će. Vrlo korisno, pogotovo što kod korištenja XBMC-a ne obraćamo previše pozornosti na ažuriranje programa, addonova i pluginova.
7) File Cleaner – Dodatak koji možete konfigurirati da vam briše multimedijalni sadržaj u ovisnosti o tome koliko je dugo na vašem uređaju, po rejtingu (morate ocjenjivati glazbu i filmove i oni najlošiji se prvi brišu) ili po tome koliko slobodnog mjesta imate. Vrlo korisno, iako bi vam mogao ponekad obrisati film/seriju koju ne želite izbrisati. Svi mi imamo sadržaj koji je star, a svejedno ga imamo na našim uređajima, stoga oprezno sa ovim addonom.
8) YouTube – addon kojeg ne treba predstavljati. Služi za brzo pretraživanje spomenutog servisa i gledanje videa. Ako ste jedan/jedna od onih što ne mogu bez YouTubea, ovo je vjerojatno addon koji ćete prvi instalirati. Nećete požaliti jer radi fantastično. Također preporučujemo i Navi-X koji ima mogućnost streamanja videa sa drugih izvora osim sa YouTubea.
9) Blu-Ray – Dodatak koji vam omogućuje pokretanje Blu-ray medija. Rekli smo da XBMC podržava Blu-ray, no morati ćete instalirati ovaj plugin ako želite da radi „punim plućima“. Jednostavno po defaultu XBMC nema podršku za pokretanje sadržaja sa spomenutog medija, a na ovaj način ćete riješiti sve probleme.
10) XBMC Subtitles – Scraper addon koji vam pomaže da prije gledanja filma vrlo brzo možete naći prijevod. Naravno da postoji problem – rijetko kada ćete naći prijevod za hrvatski jezik, no oni koji koriste engleske prijevode, neće imati nikakvih poteškoća. Dovoljna su vam dva klika mišem da skinete prijevod i da ga pokrenete zajedno sa filmom.
Raspberry Pi i XBMC
Za sve one sretnike koji posjeduju Raspberry Pi postoji verzija XBian (XBMC i Raspbian) koja bi vam mogla biti zanimljiva. No prije toga kratko objašnjenje što Raspberry Pi uopće je – RPi je mala hardverska pločica koja košta 25/35 dolara i služi kao računalo za učenje programiranja, ali može i biti medijski centar i još mnogo toga. Inače dolazi sa operativnim sustavom Raspbian, no razvijen je novi OS koji se zove XBian. To je mala i lagana Linux distribucija koja dolazi sa integriranim XBMC-om. Glavna zadaća spomenutog operativnog sustava je pružiti potpunu medijsku funkcionalnost na Raspberryju i zamijeniti komercijalne proizvode koji postoje. Na koji način? Pa ako instalirate XBian, tada vam se sav multimedijalni sadržaj pokreće preko spomenute XBMC aplikacije, moguće ju je modificirati kao da ju imate instaliranu na bilo kojem drugom uređaju ili operativnom sustavu i optimizirana je da radi na prilično slabom hardveru. RPi nije baš mašina kojoj bi se mlađi čitatelji veselili, nego više uređaj za IT entuzijaste koji se žele igrati sa nečim drugačijim. Glavne prednosti XBiana su vrlo lagano grafičko sučelje, stane na SD karticu veličine 1 GB, troši jako malo memorije i procesorske snage, bez problema se prilagođava raznim monitorima i televizorima, lako se konfigurira i bez poteškoća pokreće fullHD filmove.
Kako se instalira?
Ako govorimo i dalje o Raspberryju Pi, tada se instalira kao i svaka druga distribucija odnosno operativni sustav. Trebati će vam računalo koje može čitati SD kartice (ili ima eksterni čitač za kartice) i Internet pristup. Prvo biste na računalo trebali skinuti image file za XBian što možete učiniti sa službene stranice (xbian.org), te skinuti program preko kojeg ćete taj image raspakirati i instalirati na SD karticu. Također ga možete naći na službenoj stranici. Kada ste to napravili, stavite karticu u čitač, pokrenite program za instaliranje image datoteke na SD karticu i instalirajte. Taj proces traje svega 5 minuta. Morate samo odabrati image koji želite instalirati (zadnja verzija je XBian 1.0 alpha 4), SD karticu na koju želite instalirati i stisnuti tipku Install. Nakon instalacije, SD karticu umetnite u RPi i upalite ga. Sve bi trebalo funkcionirati bez nekih većih problema. Ako i zapnete, na službenom forumu imate jako puno materijala kako otkloniti takve poteškoće pa svakako pročitajte koju temu prije nego se upustite u ovo.
Ostale verzije
Da vas ne zbuni što miješamo operativne sustave sa aplikacijom, XBMC je aplikacija koju možete normalno instalirati na bilo koji uređaj, no postoje Linux distribucije koje se vrte oko ove aplikacije i namijenjene su starijim i slabijim uređajima koje možete pretvoriti u medijski centar. Raspberry Pi je jedan od primjera. Iako on nije star hardver nego jeftin i slab komad hardvera. Kada smo već kod Linux distribucija, vjerojatno najpopularnija je XBMCbuntu. Naravno, i tu je riječ o besplatnoj distribuciji koja dolazi sa instaliranim i konfiguriranim XBMC-om i pruža potpuni medijski paket kompatibilan sa svim 32 i 64 bitnim arhitekturama. Nadalje, XBMC se koristi kao aplikacija za slušanje glazbe, gledanje filmova, slika i slično. Kako dolaze nove verzije XBMC-a, tako dolaze i nove verzije XBMCbuntua. U vrijeme pisanja ovog članka, zadnja verzija je bila verzija 12, pa se tako zove i novi XBMCbuntu. Riječ je o distribuciji koja je napokon uspjela riješiti probleme sa potrošnjom računalnih resursa te troši jako malo energije. Treba napomenuti da su s njome kompatibilni i mnogi Microsoft MCE uređaji za daljinsko upravljanje sustavom, te razni IR-primatelji.
XBMC na pametnim telefonima
Prilično dugo su programeri dvojili da li se XBMC treba naći na Androidu ili ne i došli su do zaključka da treba. Windows, Mac OS X i Linux su odlične platforme, no i dalje je postojala ogromna rupa koja se zvala Android. Scott Davilla i Cory Fields su na kraju uspjeli i napravili beta verziju koju možete preuzeti sa Interneta, s time da ćete trebati prilično nov Android telefon ili tablet. Na listi kompatibilnih uređaja ćete naći mnoge skupe uređaje poput HTC-ovih uređaja Evo 4G i One X, LG-evog Optimusa 2X i 4X Hd, Motorolin Droid, Samsungov Galaxy S3 itd. Sve redom uređaji koji imaju barem dvije procesorske jezgre i prilično veliku količinu RAM memorije. Iz osobnog iskustva vam možemo reći da odlično radi na većini uređaja koji imaju Android 4.0 (ICS) na sebi.
Sve u svemu XBMC je fantastična aplikacija koju bi svi trebali koristiti, pogotovo danas kada se sve vrti oko multimedijalnog sadržaja – ako ne radite nešto strogo poslovno ili za školu/fakultet, vrlo vjerojatno gledate filmove, slušate glazbu ili pregledavate slike. A sve to je moguće napraviti sa XMBC-om, a da ne govorimo koliko vremena vam razni scraperi (dodaci za automatsko skidanje meta podataka) mogu uštedjeti. RPi korisnici bi također trebali razmisliti o XBMC baziranom operativnom sustavu jer će ga vrlo vjerojatno spojiti na kućno kino ili televizor koji im se nalazi u dnevnoj sobi, a po nama je XBian bolji izbor od Raspbiana. Teško da ćete previše programirati na RPi-ju kada imate još neko dodatno računalo. Spomenuto računalo je super, no treba mu dati nekakvu svrhu. Medijski centar je sasvim logičan i dobar izbor.