PočetnaSoftverKorisniVrlo popularne Windows aplikacije koje su dostupne i na Linuxu!

Vrlo popularne Windows aplikacije koje su dostupne i na Linuxu!


Prijelaz sa Windowsa na Linux, pogotovo ako se nikada prije niste nimalo koristili ovim operacijskim sustavom, može biti nezgodno. Linux je dosta drugačiji od Windowsa, što može otežati i produljiti vrijeme prilagodbe na drugi OS.

Osim što na Linuxu nećete vidjeti velik broj aplikacija i programa koje ste imali prilike koristiti na Windows operacijskim sustavima i samo korisničko sučelje je dosta drugačije. No bez obzira na to postoje neke stvari, to jest neke aplikacije i programi koji su poznati na Windowsima i koji se mogu koristiti na Linux OS.

Zasad postoji nekoliko programa koji, osim što ih se obično može pronaći unutar Windows operacijskih sustava, postoje i za Linux. Ovi programi vam uvelike mogu pomoći kod lakše tranzicije na novi operacijski sustav, stoga ne bi bilo na odmet znati koji su to.

Dropbox-planovi

Dropbox

Prva aplikacija, odnosno usluga koju je dobro i poželjno aktivirati nakon što se prebacite sa Windowsa na Linux je Dropbox. Radi se o jednom od najpopularnijih cloud načina pohranjivanja podataka koji može odigrati veliku ulogu ako i kada vam se ukaže potreba za prebacivanje podataka i kreiranjem sigurnosne kopije. Početnih 2 GB podataka za pohranu nije puno, ali dobra vijest jest da se taj broj na različite načine može ”podbeljati, što je jako važno ako želite biti sigurni da su svi bitni podaci sa vašeg računala spremljeni na mrežnu cloud uslugu.

Nakon što ste sve ono što ste htjeli snimili na svoj mrežni Dropbox cloud korisnički račun, pokrenite Linux na svome računalu, instalirajte Dropbox i pričekate da se svi podaci koje ste spremili na svoj Dropbox korisnički račun učitaju na vašu novu računalnu konfiguraciju. Svevaše fotografije, dokumenti i ostale stvari koje su bile spremljene na vaš Dropbox korisnički račun biti će spremne za korištenje.

Skype

Jeste li znali da je prije jako puno vremena, kada Skype nije bio niti blizu toliko zastupljen kao danas, developer osmislio Linux verziju Skypea? Nažalost, nedugo nakon toga ta verzija je napuštena. Na njoj se više nije radilo i ona je uskoro ugašena. Na svu sreću za nas kao korisnike, Microsoft je kupio Skype i nedugo nakon toga osigurao novu Linux verziju koja je sada dostupna za skidanje i koja radi.

Nakon što instalirate Skype na svoje Linux računalo sve što ćete trebati učiniti nakon toga kako bi Skype radio jest obavljanje klasičnog ulogiravanja korištenjem svojih kredencijala (odnosno osobnih podataka- korisničkog imena i lozinke). Nakon što to učinite vidjeti ćete da su vam dostupni svi kontakti koje ste već prije bili spremili na svoj Skpe korisnički račun.

Audacity

Popularna digitalna audio radna postaja (DAW) pod nazivom Audacity je jedan od ”open source” alata ili alata otvorenog tipa, tako da nije iznenađenje da ovaj program postoji i za Linux. Što se tiče same funkcionalnosti Audacity nudi manje-više sve ono što bi vama kao korisniku trebalo ako biste željeli editirati i mijenjati glazbene datoteke.

google-chrome

Google Chrome

Trebate li internetski preglednik? Naravno da trebate. Neke verzije Linux operativnog sustava već dolaze sa predinstaliranim Mozilla Firefox (ili nekim drugim, sličnim ”open source”) preglednikom. Vjerovali vi to ili ne, ali za Linux je dostupan i Google Chrome i to u svojoj normalnoj (Google Chrome) i u svojoj ”open source” (Google Chromium) verziji. Sama mogućnost korištenja Google Chromea na Linux računalu će vam dati itekakve prednosti ako i kada se odlučite prijeći sa Windows na Linux OS.

Jedan od najvećih nedostataka s kojima se mogu susresti oni koji prelaze s jednog operacijskog sustava na drugi jest nepostojanje ili nedostatak bookmarkova kod preglednika (ili rubrike za bilježenje snimljenih adresa internetskih stranica). To može pogotovo biti problem ako ste dugo koristili svoje preglednike (ili preglednik) i ako ste pritom snimali velik broj bookmarkova i sada želite prijeći na novi operacijski sustav.

Ono što je posebno dobro kod Google Chromea jest to što se možete ulogirati u svoj Google korisnički račun čak i nakon što prijeđete na Linux. Nakon ulogiravanja možete sve svoje podatke prenijeti na Linux računalo (uključujući i bookmarkove kao i drugu vrstu podataka koje možete snimiti prilikom pregledavanja internetskog sadržaja).

Mozilla Thunderbird Email klijent

Thunderbird

Nesumnjivo je da će vam nakon što prijeđete na Linux trebati i usluga za slanje i primanje elektroničke pošte. Što može biti bolje od opet ”open source” email usluge kao što je Mozilla-in Thunderbird? Osim što može rješavati elektroničku poštu, RSS vijesti i Usenet skupine, Thunderbird je sam po sebi jedan od najraznolikijih i za upotrebu najprilagodljivijih usluga za slanje i primanje elektroničke pošte koji je u isto vrijeme dostupan i za Windows i za Linux.

Još jedna od mogućnosti koje Thunderbird ima jest prikazivanje informacija vezanih uz kalendar (što je izvedivo zahvaljujući jednoj od ekstenzija koju naknadno trebate instalirati). Osim toga, Thunderbird ima mogućnosti i kreiranje sigurnosnih kopija svih podataka sa usluge za elektroničku poštu. Ako više volite POP3 u odnosu na IMAP ovo bi moglo biti od vitalne važnosti za vašu arhivu elektroničke pošte. Sve sigurnosne kopije koje ste postavili dok ste Thunderbird koristili u sklopu Windows OS se mogu ponovno postaviti i kada Thunderbird počnete koristiti u sklopu Linuxa.

VLC Media Player

VLC Media Player

Tko želi na svom Linux računalu imati pouzdanu aplikaciju za obavljanje više aktivnosti vezanih uz različite multimedijske sadržaje? Jedna od najboljih alternativa i programa koje bi bilo dobro da ih imate, bez obzira na to koristite li Windows ili Linux je VLC Media Player, koji je baš kao i velika većina ostalih ”open source” programa, dostupan i za Linux.

steam

Steam

I na kraju, ako je jedan od razloga zbog kojeg ste se dvoumili želite li se prebaciti na Linux ili ne zbog eventualnih ograničenja po pitanju igranja igara, ne morate se brinuti. Steam je, osim i za Windows platforme isto tako dostupan i vrlo funkcionalan i na Linux distroima. To je donekle očekivano s obzirom na to da se količina dostupnih igara za Linux platforme u posljednjih godina dosta povećala.

Bez obzira na povećanje broja igara za Linux, postoje još uvijek one igre koje su recimo dostupne na Windows verziji Steam-a, ali ne i na Linux verziji. Bilo kako bilo, broj igara koje su dostupne i za Linux se iz mjeseca u mjesec i iz godine u godinu povećavaju. Iz tog razloga, ako ste gamer i ako želite prijeći na Linux, Steam je tu spreman za vas.

Piše: D.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular