Linux distribucije su poznate po svojoj jednostavnosti korištenja, ali Arch Linux je mnogo više od jednostavne distribucije. Arch dopušta korisnicima da odaberu apsolutno sve, a da pri tome funkcionalnost operativnog sustava ostane netaknuta. Naravno, početnicima bi ovo moglo biti “zastrašujuće” i definitivno ga ne preporučujemo ljudima koji su tek zakoračili u svijet Linuxa. S druge strane, naprednijim Linux korisnicima će Arch biti sve ono što su tražili u Linux distribuciji.
Što je Arch Linux?
Arch Linux je besplatna i open-source Linux distribucija koja vam daje ogromnu prilagodljivost i kontrolu nad vašim računalom. Archova lagana i minimalistička priroda glavni su razlog njegove sve veće popularnosti u tehnološkoj zajednici.
Zapravo, glavni princip za kojim se Arch Linux vodi je – KISS (Keep it simple stupid). Arch Linux vjeruje u to da operacijski sustav može biti skroz čist i jednostavan, a da korisnik može sam odlučiti o svim segmentima OS-a. Nadalje, u Archu nećete naći nikakve značajne specifičnosti za distribuciju, što ga čini idealnom distribucijom ako prelazite s neke druge distribucije.
Prednosti Arch Linuxa
1) Arch Linux je jako prilagodljiv
Arch Linux je u Linux zajednici poznat po tome da je DIY (engl. Do it yourself) distribucija. Kao što smo rekli, sve značajnije stvari možete prilagoditi svojim potrebama. OS vam nudi potpunu kontrolu nad svojim funkcionalnostima – od početka kada ga učitate iz ISO datoteke do kraja instalacije.
Arch ne dolazi s vlastitim okruženjem za rad (engl. desktop environment) ili windows managerom. Kako bi olakšali stvari, stavili su te odluke u ruke korisnika koji sam mora odlučiti što želi instalirati i kako to želi napraviti.
Baš iz tog razloga, DIY pristup je ono što nas oduševljava kod Archa. Sve morate sami instalirati, nema bloatwarea koji dolazi s njim i slično. Rekli bismo da je ovo baš onaj pravi minimalistički pristup koji tražimo kod ovakvih distribucija.
2) Arch je “cutting-edge” distribucija
Arch je prava “poslastica” za sve korisnike koji vole isprobavati nove funkcionalnosti čim one postanu dostupne.
On koristi tzv. “Rolling model” koji vam olakšava ažuriranje operativnog sustava tako da ga u bilo kojem trenutku možete ažurirati “on the fly”. Dovoljno je samo da pokrenete naredbu u terminalu:
pacman -syu
To će ažurirati vaš operativni sustav i instalirati sve dostupne nadogradnje.
3) AUR – Arch User Repository
AUR ili “Arch User Repository” je repozitorij kojim upravljaju Arch korisnici, odnosno zajednica korisnika. To ujedno znači da imate ogroman broj alata i softvera kojeg možete instalirati ako vam treba, a nalaze se u maloprije spomenutom repozitoriju softvera.
Ono što je po nama najzanimljivije je što se dio paketa prvo postavi na AUR, a tek potom ugrađuje u sam OS. Određeni paketi se tako “testiraju” među korisnicima. Ako su korisni, postaju dio distribucije.
U “normalnim” okolnostima, dugo biste čekali na određene pakete, a ovako ih možete skinuti s AUR-a kada vi to želite.
Spomenimo još da AUR sadrži i opis paketa PKGBUILD, koji vam dozvoljava da sami “buildate” paket direktno iz izvornog koda (op.a. ako to tako možemo reći) koristeći makepkg i instalirate ga uz pomoć package managera.
4) Arch Wiki
Arch Wiki je dokumentacija za Arch Linux. Ona vam pomaže da nađete apsolutno sve što trebate znati o distribuciji, te da saznate o potencijalnim problemima koje distribucija ima. Nemojmo se zavaravati, svaka distribucija ima određenih problema.
Arch Linux je jedna od ponajbolje dokumentiranih distribucija na tržištu. Doslovno tamo možete naučiti kako radi Arch, koje su zadnje izmjene napravljene, koji problemi su se pojavili, naći najnoviju statistiku, vidjeti što korisnici traže od “budućih” nadogradnji i slično.
5) Arch služi kao “most”
Sjećate se pacmana – package managera iz Arch Linuxa?
Pacmanova funkcionalnost je unikatna kao i njegovo ime. Ovaj package manager je dovoljno svestran da podržava instalaciju paketa iz Archovog repozitorija, ali i binarnih datoteka sastavljenih iz izvora koje ste napravili uz pomoć makepkg-a.
Tako je pacman zapravo učinio Arch “mostom” između distribucija koje vam dopuštaju da instalirate pakete samo iz njihovih repozitorija i distribucija koje vam daju da kompajlirate binarne datoteke iz “izvora”. Na ovaj način, koristeći Arch Linux, možete uživati u najboljem iz oba svijeta, bez kompromisa oko fleksibilnosti ili lakoće korištenja.
6) Povećajte svoje razumijevanje Linuxa
Arch vam nudi stvarno autentično korištenje Linuxa i daje vam posebno iskustvo. Svaki dan kada koristite Arch Linux, nešto ćete novo naučiti. Nažalost, nekada iz potrebe, ali većinom jer će vam to biti zanimljivo i korisno. Dapače, čak vas potičemo da sami probate konfigurirati mrežu manualno koristeći Archov network manager. Sučelje je odlično, a naučit ćete hrpu toga o mrežama.
Nadalje, sama instalacija Arch Linuxa je drugačija nego kod drugih distribucija. Nemate grafičku podršku tijekom instalacije, nego s njom komunicirate putem komandne linije ili terminala. Tako će vas Arch gurnuti ponekad van zone komfora, ali to je dobra stvar. Naučit ćete s njim komunicirati isključivo putem komandne linije. To će vam dobro doći u svakodnevnom radu.
Jednostavni zadaci poput display managementa, chroota i upravljanja mrežom su odličan način da povećate svoje znanje o Linuxu. Ne brinite, ako zapnete s nečim, uvijek možete odgovor naći u Arch wikiju ili na jednom od mnogobrojnih foruma. Samo zaguglajte problem, sigurni smo da niste prvi s problemom kojeg imate.
Je li Arch dobar za početnike?
Ako ste početnik u svijetu Linuxa, onda vjerojatno ne želite koristiti Arch Linux dok ne skupite dovoljno znanja o istome. Problem je što ćete zapeti i na jednostavnim stvarima, a kamoli na onim kompleksnijim. I što će se dogoditi? To da ćete sve formatirati i instalirati neku jednostavniju Linux distribuciju.
Arch Linux tijekom instalacije ne radi nikakve pretpostavke niti vam nudi predefinirane opcije. To je napravljeno za one malo naprednije Linux korisnike i administratore IT sustava koji poznaju rad Linuxa. No, jednom kada ga probate i uspijete koristiti bez većih problema, otvorit će vam nove horizonte. Vjerojatno se nakon toga više nikada nećete htjeti vratiti na “normalne” Linux distribucije.
Ako i dalje želite instalirati Arch Linux, a nemate puno iskustva, preporučujemo vam da to radite unutar virtualne mašine. Probajte, igrajte se, sve dok ne budete jako samouvjereni da možete “vladati” Arch Linuxom i da vas malo toga može iznenaditi. Ako nešto i “zeznete”, uvijek možete kreirati novu virtualnu mašinu.
Ili možete probati koristiti jednostavnije Arch-bazirane distribucije kao što su Manjaro ili ArcoLinux. Manjaro se fokusira na to da bude “user friendly”, što je odlično za početnike. Čak i dolazi u varijanti s pre-instaliranim softverom koji će vam pomoći u svakodnevnim aktivnostima.
Tko bi trebao koristiti Arch Linux?
Arch Linux je u svojoj srži tehnički kompleksna distribucija, te je namijenjena onima koji mogu pojmiti tu kompleksnost. Eksperti i napredni korisnici će izvući maksimum iz Arch distribucije jer je ona rađena po DIY principu.
Linux eksperti mogu prilagoditi Arch Linux svojim potrebama i iskoristiti prednosti Arch zajednice. Pacman i AUR su specifične mogućnosti koje možete praktički naći samo u Arch distribuciji.
BlackArch repozitorij je još jedna stvar koju možete iskoristiti u Arch Linuxu ako imate znanja. To je repozitorij koji dolazi s hrpom sigurnosnih alata koji su fantastični za one koji se bave računalnom sigurnosti. Repozitorij je jako poznat u zajednici IT eksperata, posebice onih koji se bave penetracijskim testiranjem ili su vezani uz računalnu sigurnost.
Sada kada znate što je Arch Linux, kako funkcionira i što nudi, zasučite rukave i isprobajte ga. Naravno, ako imate znanja o Linuxu. Ako ne – krenite s nečim jednostavnijim pa se jednog dana vratite na Arch Linux.
Piše: B.P.