Microsoft je službeno objavio Windowse 11 koji će zamijeniti trenutnu verziju tijekom sljedećih nekoliko godina. Mnoge stvari su već poznate, neke se najavljuju, ali posebno je odjeknula vijest kako će Microsoft Teams aplikacija za videopozive biti integrirana u Windowse 11 umjesto Skypea. Odluka Microsofta sugerira kako je Microsoft Teams dobio prednost nad Skypeom i mnogi ovaj potez vide kao početak kraja nekad vodeće aplikacije za videopozive.
Nažalost, realnost je da Skype već godinama gubi na važnosti i njegova trenutna popularnost je miljama daleko od 2011. godine kad ga je Microsoft kupio za 8.5 milijardi dolara. U tom trenutku je to bila Microsoftova najveća akvizicija i čak su se postavljala pitanja ako je popularna aplikacija bila preplaćena, ali dvojbe nisu uopće dolazile u obzir jer je Skype bio predstavljen kao Microsoftova budućnost komunikacije.
U tim vremenima Skype je imao stotine milijuna korisnika i bio je sastavni dio Windowsa, no sredinom prošlog desetljeća dogodile su se promjene. Korisnici su najprije započeli s kritikama na račun Skypea i najveće zamjerke su bile vezane uz loša ažuriranja, probleme u radu te nespretan način dizajna. Ubrzo će uz kritike doći do pojave novih aplikacija za instant messaging poput WhatsAppa i Facebook Messengera čija je popularnost postala još veća s predstavljanjem videopoziva, one stavke koja je Skype činila toliko posebnim.
Microsoft Teams započeo je s radom 2017. godine i Microsoft konstantno ima naglasak na njegovom razvoju. Aplikacija je čak jedno vrijeme koristila Skypeovu tehnologiju, no s dolaskom pandemije mnogo se toga promijenilo. Zoom je postao dominantna aplikacija za videopozive, a Microsoft Teams mu se kao konkurent najviše približio.
Skype je u svemu tome nekako ostao po strani, iako je doživio rast korisnika za 70 posto u vrijeme pandemije. Danas su najveće zamjerke Skypeovih korisnika loša kvaliteta videopoziva koji znaju biti mutni i pikselizirani, a često dolazi i do zamrzavanja ekrana. Uz određene tehničke postavke koje Skypeu ne dozvoljavaju da pruži svoj maksimum, kao dodatni problemi su se pokazali korisnička podrška i povremeni zastoji s internetskom vezom.
Korisnici danas očekuju fluidno odvijanje videopoziva i kod Skypea je izostao pravi odgovor na nivo pouzdanosti koji konkurencija drži. Ukidanje Skypea kao prethodno instalirane aplikacije u Windowsima sigurno će pomoći Microsoft Teamsu da se nametne. Još jedna vijest koja mu ide u prilog je objava kako će LinkedIn, inače servis u vlasništvu Microsofta, započeti s poslovnim sastancima putem videopoziva koji će koristiti Microsoft Teams, a ne Skype.
Svjedoci smo jedne nove ere s dolaskom Windowsa 11 gdje se Microsoft polako rješava aplikacija koje su nekad bile njegov zaštitni znak. Virtualni asistent Cortana neće više biti prikačen na programsku traku, Edge će zamijeniti Internet Explorer, a alati poput OneNotea ili Paint 3D-a će, kao i Skype, samo biti dostupni za skidanje na Microsoft Storeu.
Piše: Ervin Mičetić