Kalendari se na površini čine kao prilično osnovna tehnologija, ali da je tako lako napraviti dobar kalendarski program, vjerojatno bi postojale dostojnije alternative za Google kalendar.
Jednostavan je, bez napora na različitim platformama, dijeljen, podesiv i dolazi s gomilom nasumičnih korisnih značajki i integracija, a iskreno ne postoji savršeni klon. Međutim, postoji nekoliko koji su vrlo bliski, pa ako želite napraviti promjenu s minimalnim trenjem, pogledajte alternative Google kalendara u nastavku.
Outlook Calendar
Ako tražite zamjenu za Google kalendar, možda nećete biti oduševljeni što ćete skočiti izravno u zagrljaj Microsofta. Razumijem. Outlook kalendar je, međutim, vrlo solidna besplatna alternativa Google kalendaru. Možete zakazati sastanke, kreirati više kalendara, dijeliti rasporede, pregledavati više kalendara u jednom, sinkronizirati se s internetskim kalendarima (uključujući Google ako se prebacite), postavljati podsjetnike e-poštom i općenito raditi puno toga što možete učiniti s Google kalendarom. Dolazi i s mnogim integracijama, tako da ga je lako učiniti lijepom s drugim uslugama, posebno s Outlook poštom, koji može, kao i s Gmailom i Google kalendarom, automatski generirati sastanke pomoću e-pošte.
Besplatna web-bazirana verzija prilično je elegantna i jednostavna za korištenje, uz nekoliko iznimki za nezgrapnu navigaciju. (Na primjer, dijeljenje veze s kalendarom zahtijeva da prođete kroz izbornik postavki.) Dostupan je i kao besplatna aplikacija za Android i iOS, integrirana s Outlook aplikacijom za e-poštu. Radi čak i s Apple Watchom. Računalni programi za Windows i Mac dostupni su uz plaćeni plan za Office 365.
Zoho Calendar
Zoho nije baš poznato ime, ali njegov veliki paket proizvoda ostao je dovoljno aktualan da bude konkurentan. Njegov je kalendar nedavno ažuriran novim, osvježenim izgledom. Omogućuje vam sinkronizaciju s vanjskim kalendarima i uključuje zakazivanje sastanaka i značajke koordinacije grupe.
Uvoz i sinkronizacija čine prilično jednostavnim prebacivanje događaja iz drugih kalendara, kao što su Google i Outlook, u Zoho, što olakšava svaki prijelaz. Značajka “pametnog dodavanja” iz prethodnih iteracija je nestala, ali dodavanje događaja ostaje jednostavno. Samo kliknite na “Novi događaj” u gornjem lijevom kutu ili kliknite bilo kada na kalendaru i dodajte pojedinosti o događaju. Aplikacije su dostupne za Android i iOS i dobro rade. Zoho se redovito ažurira s ispravcima pogrešaka, a aplikacije nude sličan skup značajki kao i web stranica. Ipak, morat ćete registrirati Zoho adresu e-pošte da biste ih koristili.
Nextcloud Calendar
Idealna postavka Nextclouda zapravo uključuje pokretanje softvera na vlastitom poslužitelju, dajući vam potpunu kontrolu podataka u svakom trenutku. Lako je započeti s tim, a sam kalendar ima lijep, čist dizajn. Sinkronizacija, dijeljenje, pozivanje, zakazivanje, sve je ovdje i trebalo bi lako zadovoljiti standarde za svakog umjerenog korisnika kalendara, iako iskusni korisnici mogu tu i tamo naići na male značajke koje nedostaju (kao što je postavljanje prvog dana u tjednu).
Softver je besplatan i otvorenog koda, što mu ide u prilog. Veliki nedostatak je to što ne postoji mobilna aplikacija (za dio kalendara), tako da ćete morati sinkronizirati svoj mobilni telefon pomoću CalDAV standarda uz pomoć aplikacije kao što je DAVx5, što je tehnički izazov s kojim možda neće svi biti spremni. CalDAV je ipak ugrađen u iOS, a aplikacija DAVx5 se može kupiti u Play Storeu ili besplatno učitati u F-Droid trgovini.
Teamup
Iako će vam plaćanje premium plana omogućiti pristup mnogo više značajki poslovnog ranga, Teamupova besplatna usluga kalendara dobro funkcionira za manje grupe. Omogućuje vam stvaranje kalendara i upravljanje njima bez prijave i ima neke ozbiljno moćne značajke upravljanja i dijeljenja kalendara. Možete koristiti Teamup za svoj osobni kalendar, naravno, ali njegove značajke rasporeda, upravljanja pristupom i koordinacije događaja doista sjaje za grupe, bilo da se radi o poslovnoj ili razrednoj. Možete čak dijeliti pojedinačne događaje kao samostalne web stranice.
U početku može biti malo nezgodno koristiti ovaj alat, ali kada shvatite da morate pritisnuti tipku u obliku hamburgera u gornjem desnom kutu, idite na Postavke, a zatim otići na različite dijelove izbornika postavki pomoću druge tipke za hamburger u gornjem desnom kutu , shvatit ćete koliko se značajki skriva iz prvog pogleda. Android i iOS aplikacije su također iznenađujuće dobre. Ne pate od tolikog gubitka značajki kao neke druge kalendarske aplikacije.
Apple Calendar
Iako možda nije tradicionalno na više platformi, Appleova unaprijed instalirana aplikacija Kalendar nudi puno ljubavi za svakoga u Appleovom ekosustavu. Čak i s fokusom na Apple, Kalendar se dobro integrira s Exchange, Google, Yahoo, iCloud i drugim popularnim CalDAV uslugama. Stvaranje događaja ne može biti lakše s gumbom “+” za dodavanje brzog događaja. Alternativno, kliknite na bilo koji dan da dodate događaj s dodatnim pozvanima, bilješkama, privitcima itd.
Format iCal prilično je standardan u svim poslovnim okruženjima, tako da radna mjesta ne bi trebala imati problema s integracijom iCal pozivnica. Dodavanje ili izmjena događaja jednostavno je kao klik na bilo koji događaj i dodavanje bilješki, podataka za kontakt, datoteka itd. Najveći nedostatak Apple kalendara kakav je danas je nedostatak podrške za prirodni jezik i to nije otklonjeno s macOS-om Monterey.
Time Tree
Kalendari su napravljeni za dijeljenje i to je ono što Time Tree čini tako izvrsnim kao konkurent Google kalendaru. Idealno za prijatelje, obitelj ili posao, Time Tree pomaže da svi vaši kalendari budu odvojeni. Povrh toga, povlači dvostruku dužnost s dodatkom aplikacije za dnevnik i bilješke. Želite li dodati popis za kupovinu za svog supružnika? To se može učiniti izravno iz aplikacije.
Unutar zaslona za dodavanje događaja možete dodati naslov, bilješku, obavijesti, šifru boja, obitelj, prijatelje ili kolege itd. Otvorite zaslon “Napredno” i vaše mogućnosti će se povećati s mjestom za dodavanje popisa obaveza, podataka o lokaciji, URL za pozivnice za sastanke i bilješke.
Ako je čuvanje kalendara u malim grupama primarni slučaj upotrebe, vremensko stablo je izvanredna opcija za korisnike stolnih računala. Uz to, aplikacije za iOS i Android čine ga idealnim za korištenje bilo gdje i bilo kada. S njegovim čistim sučeljem, lako sam mogao vidjeti kako se mijenja vremensko stablo za buduću upotrebu, a ta ideja je potkrijepljena skupom značajki nulte cijene.
Cozi
Kombinirajući kalendar i popise obveza i shoppinga, Cozi je dizajniran za obitelji u nadi da će svako kućanstvo organizirano i nesmetano funkcionirati. Sučelje kalendara naglašava ono što svi u obitelji rade i to čini kroz prikaz u boji tako da je lako razlikovati različite rasporede. Za svaki termin u kalendaru dostupni su e-poruci s podsjetnikom i dnevnim redom kako nitko ne bi propustio važnu funkciju.
Odmaknite se od kalendara na minutu, skočite na popise obaveza i stvorite popis stvari koje ćete ponijeti na nadolazećem odmoru. Što kažete na popis za kupovinu umjesto toga? Nema problema, jer se više nitko ne mora oslanjati na papirnate liste. Sve ove značajke osiguravaju da je Cozi vrlo drugačiji izbor od Google kalendara, čak i ako možete integrirati Google kalendar izravno u aplikaciju.
Calendar.com
Dok su aplikacije kao što su Cozi i Time Tree više usmjerene prema obiteljima, Calendar.com se bavi poslovanjem kao kombinacijom softvera za zakazivanje i alata za produktivnost. Njegova najveća razlika je analitički alat koji vam pokazuje kako najbolje upravljati svojim vremenom praćenjem koliko ste sastanaka zakazali, prisustvovali, odgodili, propustili ili otkazali. Povrh toga, također će pratiti gdje se vaši sastanci redovito održavaju u nadi da će preporučiti buduće lokacije za sastanke.
Pokretanje aplikacije vodi vas pravo u gornji prikaz kalendara gdje možete vidjeti svoj dan, tjedan ili mjesec. Svaki pogled se može promijeniti jednim klikom miša, a novi termin s tipkom “+” može se promijeniti jednako lako.
Kada kreirate događaj, imate poznati skup opcija s trajanjem, lokacijom, nazivom, vremenskom zonom itd.
Osnovni plan je besplatan za do pet korisnika, dok Standardni i Pro korisnici mogu dodati više članova tima počevši od 6 USD po korisniku mjesečno. Ako želite povezati više kalendara, trebat će vam Pro plan, značajka koju većina konkurentnih opcija na ovom popisu ne naplaćuje.
Fantastical
Najpoznatija aplikacija za kalendar treće strane za macOS/iOS je nedvojbeno Fantastical. Čak i s fokusom na Apple, možete dodati kalendarske račune s Googlea, Yahooa, Exchangea, iClouda, Todoista i bilo kojeg CalDAV računa. Povrh toga, Fantastical jednostavno koristi usluge konferencijskih poziva za generiranje novih sastanaka ili pridruživanje postojećim pozivnicama. To vrijedi za Zoom, Teams, Webex, BlueJeans, Skype, Google Meet i druge.
Zakazivanje događaja vrlo je jednostavno s drugim Fantastical korisnicima ili bilo kim s bilo kojeg od gore navedenih računa, jer možete lako vidjeti dostupnost ili predložiti svoje vrijeme za događaj.
Jedina mana Fantasticala osim što nije više platforma je njegova cijena. Freemium model osigurava da je besplatna verzija dobra za minimalne potrebe kalendara. Video konferencije, prilagodbe vremenske zone i zakazivanje sastanaka zahtijevaju Pro model, koji počinje od 3,33 USD mjesečno za pojedinačne korisnike. Kao netko tko se uvelike oslanja na Fantastical na iOS-u, nema sumnje da je, uz to što je snažna zamjena za Google kalendar, jedna od opcija s najbogatijim značajkama na ovom popisu.
Piše: D.Z.