PočetnaSoftverKorisniNepotrebni softveri na Windowsima čije brisanje donosi prostor za pohranu!

Nepotrebni softveri na Windowsima čije brisanje donosi prostor za pohranu!


Nova Windows stolna računala i laptopi prepuni su različitih softvera za rad i zabavu, no mnogi su od njih nepotrebni i trebalo bi ih ukloniti jer zauzimaju dodatni prostor za pohranu koji se može iskoristiti u mnogo praktičnije svrhe.

Mi ćemo navesti neke od navedenih softvera koji zauzimaju najviše prostora te ih, sukladno tome, odmah možete ukloniti s računala.

 

O kakvim se točno softverima radi?

Ponekad na našim računalima egzistira veći broj aplikacija koje imaju istu funkciju. Kako bi se racionaliziralo njihovo korištenje, korisnici bi trebali ukloniti one verzije koje neće koristiti radi ubrzavanja rada sustava.

S druge strane, neki Windows softveri možda neće toliko usporiti računalo samim svojim postojanjem, ali će doprinijeti metežu među izbornicima i stavkama gdje će jednostavno imati previše opcija.

Još nešto što se može spomenuti su korisničke preferencije. Kod, primjerice, aplikacija istih funkcija, postoji konkurencija koja je manje poznata i bori se sa već prepoznatljivim brendovima koji dominiraju tržištem. Naravno, svaki korisnik će uvijek birati aplikaciju koja mu najviše odgovara, ali treba pomno razmotriti treba li uopće tražiti dalje od one koje je najpopularnija ili se možda među manje popularnima krije nešto što je sasvim dovoljno za stalnu upotrebu.

Bing Maps

  1. Bing Maps

Prvi softver koji možemo spomenuti je Bing Maps. Ne radi se o lošoj aplikaciji, ali budimo realni – ona se s Google Maps aplikacijom ne može mjeriti. Google Maps postavlja standarde za navigaciju, ima mnogo širu obuhvaćenost te mnogo veći broj informacija.

Bing Maps je zapravo samo osnovni alat za navigaciju, a Google Maps je sve stvari podigao na razinu više pa vam pokazuje područja interesa na karti, obližnje hotele, restorane te čak mjesta koja želite posjetiti.

Razlika ove dvije platforme je ogromna. Više od 3.5 milijuna web stranica širom svijeta je povezano s Google Maps aplikacijom, a na Bing Mapsu se radi o samo 2.065 istih.

Isto se odnosi i na pametne telefone. Tko koristi Bing Maps na njima umjesto iste Googleove ili Appleove aplikacije?

Jednostavno izbrišite Bing Maps s računala jer vjerojatno ni niste znali da postoji.

  1. Adobe Acrobat Reader

Adobe Acrobat Reader je nekad bila aplikacija koja se morala imati za pregledavanje PDF datoteka, no ti dani su iza nas.

Ovdje se zaista radi o moćnom alatu s kojim možete napredno uređivati PDF-ove, no za korisnike koji ne žele za to plaćati pretplatu te imaju u vidu samo pregledavanje PDF datoteka postoje sasvim solidne alternative.

Mnogo je brže i efikasnije pregledavati PDF-ove pomoću Google Chromea ili Microsoft Edgea jer se njihov prikaz nalazi unutar samog web preglednika i ne ometa vam se tok rada.

Po našem mišljenju je Edgeovo sučelje bolje ako želite imati pregled svih dostupnih izbornika dok je kod Google Chromea prednost ako želite minimalističko sučelje bez nepotrebnih distrakcija.

 

  1. Feedback Hub

Feedback Hub je aplikacija koja služi za izdavanje žalbi i sugestija koje su vezane uz Windowse te njihove nove značajke.

Ovo u teoriji dobro zvuči, no u praksi bi već imali mnogo više promjena na Windowsima da se mišljenje korisnika zaista sluša.

Osim ako niste zagriženi korisnik Windowsa koji želi online komunicirati o svom omiljenom operativnom sustavu, Feedback Hub nema što raditi na vašem računalu. Samo će vam potratiti prostor za pohranu i raditi konfuziju kod popisa aplikacija i ostalih izbornika.

Windows 11 Media player

  1. Windows Media Player

Windows Media Player i dalje se održava na životu sa svojim zastarjelim sučeljem te dosadnim vizualizacijama kada se sluša glazba.

Ne može se reći da nije bio solidan kad se radilo o reprodukciji .WAV, MP3 ili WMA datoteka, ali korisnici danas ipak preferiraju VLC jer on ima širi raspon podržanih audio i video formata.

Microsoftov novi Windows Media Player na Windowsima 11 nije donio neku veliku prevagu i jedina korist kod njega je kod prženja CD-a i DVD-a. Čak je i zadana Movies & TV aplikacija bolja alternativa od njega jer može streamati sadržaj iz Microsoft Storea tako da Windows Media Player prvom prilikom možete obrisati.

WinZIP i WinRAR

  1. WinZip i ostali Zip softveri

WinZip, WinRAR i ostali .zip programi korisnicima na Windowsima nisu potrebni jer ne predstavljaju jedinu opciju i prepuni su bloatwarea.

Sada smo u 2024. godini i mnogi proizvođači drivera i softvera omogućuju preuzimanje instalacija u .zip mapama koje se otvaraju u File Exploreru na bilo kojoj lokaciji, a samim time se eliminira potreba za korištenjem aplikacija trećih strana.

Nepotrebno je instalirati WinZip za korištenje jednom u par mjeseci jer se zauzvrat dobiva neželjeni Duplicate File Finder, Image Manager, Security Backup, SafeShare i PDF Express bloatware koji zauzima mnogo prostora i neprestano gnjavi s ponudama za plaćanje.

Asus Armory Crate

  1. Softveri proizvođača računala

Softveri proizvođača računala mogu imati važnu funkciju kad govorimo o uređivanju korisničkog profila, kontroli osvjetljenja ili kod nekih ostalih hardverskih funkcija, no mnogi od njih prepuni su nepotrebnih značajki koje su pune bugova i reduciraju izvedbu sustava.

Razumijemo da tvrtke žele progurati čim više svojih značajki korisnicima, no to nerijetko utječe na kvalitetu ukupnog korisničkog iskustva.

Dat ćemo za primjer Asus Armory Crate. Ovaj softver pruža vrlo važne informacije o izvedbi sustava i ima „user-friendly“ sučelje za postavke grafičke kartice, zvuka i osvjetljenja. Sve bi bilo s ovim softverom u redu da ne troši mnogo resursa, ima nezgrapnu izvedbu te je prepun vijesti, oglasa i ostalih sitnih bugova koji mogu iznervirati korisnike.

Asus Armory Crate je zapravo toliko pun bugova da se korisnici najčešće okreću aplikacijama trećih strana i to alternativi kao što je G-Helper koja radi mnogo bolje.

 

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular