Naći najbolji hosting za web stranicu nije lak posao. Pogotovo zato jer danas ima mnogo kompanija koje nude isti. Zato smo odabrali 6 najboljih hosting kompanija sa VPS i dedicated serverima, a vi samo trebate odabrati jedan – onaj koji najbolje odgovara vašim potrebama
Kada radite web stranicu, morate imati hosting i domenu. To je osnova od koje sve kreće. Kupiti domenu i nije preveliki problem. Samo trebate otići na jednu od stranica koje prodaju domene, naći domenu koja nije zauzeta te ju kupiti. Par minuta posla. No, odabrati dobar i kvalitetan hosting je malo teži zadatak. Ako ste neiskusni, onda vam je problem još i veći jer ne znate koliko vam resursa treba, kakav hosting postoji, koji bi odgovarao vašim potrebama, kako postaviti web stranicu na hosting i tako dalje. Pitanja je milijun. Mi se nadamo da ćemo vam kroz ovaj tekst dati određene odgovore, te smo vam odlučili pokazati koja je razlika između VPS i dedicated servera, koje su prednosti i mane istoga, koji hosting možete kupiti, koliko košta … Hosting je kičma svake web stranice jer svaka web stranica mora biti smještena na nekom serveru. Ako planirate napraviti ozbiljnu web stranicu i želite da je 99.99% vremena dostupna ljudima na Internetu, morate odabrati dobar hosting. Pa pogledajmo što vam mi možemo preporučiti.
Piše: Boris Plavljanić
VPS vs. Dedicated server
VPS je skraćenica za Virtual private server i kao što vam samo ime kaže radi se o virtualiziranom serveru. Na jednom fizičkom serveru možete imati X virtualnih servera. Možemo povući paralelu sa virtualizacijom operativnog sustava na računalu. Sigurno ste barem jednom u životu probali na svom računalu virtualizirati neki drugi OS. Ista stvar je sa serverima. Imate jedan fizički server, a ovisno o resursima, možete podignuti određeni broj virtualnih servera. Korištenjem jednog od virtualnih servera ne utječete na druge servere, jer VPS ima ograničene resurse i to je to – možete samo njih iskoristiti.
Dedicated server je zapravo jedan fizički server koji ima svoje resurse. Pod tim pojmom se podrazumijeva samostalni web poslužitelj na kojem se nalazi vaša web aplikacija ili web stranica. Što god želite na njega staviti. To znači da vi kada unajmite dedicated server imate na njega potpuno pravo te ga možete iskoristiti do krajnjih granica. Što je jači server, to više resursa imate na raspolaganju.
Možda ste pomislili da je VPS isto što i dedicated server i imali biste pravo. VPS je samostalni web poslužitelj, samo što je virtualan i nalazi se na nekom drugom serveru. U praksi ćete naći hardverski jače i slabije VPS-ove, no svodi se na isto – sve su to serveri na koje možete postaviti web stranicu. Naravno, određene razlike postoje.
Mane i prednosti
Oba koncepta hostinga imaju svojih prednosti i mana, a one su slijedeće.
VPS – prednosti:
– Prilično jeftiniji od dedicated servera što znali da ih veći broj korisnika može i bude koristio
– Mnogo ga je lakše prilagoditi korisniku – može se na virtualni server instalirati bilo koji OS, dodijeliti mu resursa koliko je potrebno i mnogo ga je lakše seliti sa lokacije na lokaciju (server su praktički samo jedinice i nule zapisane na tvrdom disku)
– Skalabilnost
– Pristup root folderima
– Pristup konzoli (SSH)
– Plaćate ono što trebate, a ne cijeli paket
– Sigurnost – možete se lakše obraniti od DDoS napada i biti sigurni da će hakeri teže iskoristiti sigurnosne propuste OS-a
– Lako se ažurira i nadogradi
VPS – nedostaci:
– VPS serveri su u pravilu slabiji od dedicated servera jer se nekoliko VPS servera nalazi na jednom dedicated serveru, a mnogi prodavači nemaju u ponudi jake VPS servere sa jako puno resursa
– Iako VPS serveri imaju ograničenja na svoje resurse, ponekad se zna dogoditi da kada jedan VPS server treba više resursa, dobije više resursa. Dobije ih jer u tom trenutku niti jedan drugi VPS ne koristi te resurse, no korištenjem istih može usporiti cijeli server
– Zahtjeva veće tehničke vještine da bi se postavio i održavao
– Sporija tehnička podrška – lakše je uočiti problem na jednom fizičkom serveru, nego na virtualnom
Dedicated server – prednosti:
– Potpuna kontrola nad (fizičkim) serverom
– Mogućnost nadogradnje servera sa dodatnim resursima
– Veće performanse i brži rad općenito
– Veća pouzdanost jer kada jedan VPS server ne radi, možda će se morati zaustaviti rad ostalih kako bi se kvar otklonio
– Prilično dobra sigurnost i mogućnost konfiguriranja istog
Dedicated server – nedostaci:
– Cijena za mjesec dana dedicated servera može biti višestruko veća od mjesečnog najma VPS-a
– Održavanje je skuplje nego kod VPS-a
– Konfiguriranje cijelog servera i postavljanje web stranice
– Skalabilnost
VPS HOSTING
EuroVPS
Kao što samo ime kaže radi se o kompaniji koja posluje u Europi i zato se naziva EuroVPS. Kompanija je na tržištu već 10 godina i trenutačno je najbolja kompanija ove vrste na starom kontinentu. Ukratko, mogli bi reći da se radi o provjerenoj kompaniji sa vrhunskom uslugom, sigurnim serverima, a najbolje od svega je što su im serveri u Europi. Zašto je to super? Zato jer u Europi ne postoje pravila kao u Americi i logovi koje oni drže, sadrže manje podataka nego oni američki. To vas kao korisnika servera treba zanimati jer ne želite da pristup vašim podacima imaju razno razne agencije koje prikupljaju podatke i spremaju ih u svoje baze podataka. Da, govorimo o NSA i ostalim agencijama koje vole skupljati podatke. Zato od nas EuroVPS ima dodatni plus i vrlo rado bi ga koristili kada bi nam trebao VPS.
Kao što znate, većina hosting kompanija u ponudi ima više servera – VPS, Dedicated servere, Managed shared, te managed clustets. Postoje određene razlike između tih usluga, no mi ćemo se zadržati na onim najkorištenijim serverima, a to su VPS i dedicated serverima. Glavni proizvod EuroVPS kompanije su ipak VPS serveri što je vidljivo iz naziva njihove kompanije.
Ako pogledate ponudu VPS hostinga dotične kompanije, naći ćete nekoliko kategorija VPS servera, a u svakoj kategoriji nekoliko paketa usluge. Glavne kategorije u koje je EuroVPS podijelio svoje VPS servere su SSD cached VPS, Pure SSD VPS, te Budget VPS. Pogledati ćemo sve tri kategorije.
Prva kategorija, SSD cached VPS, sadrži servere koji se razlikuju zapravo po diskovima koje koriste. Ovi serveri koriste mješavinu „normalnih“, tvrdih diskova, te SSD-a za bolje performanse. Za razliku od Pure SSD VPS-a koji su skroz zasnovani na SSD diskovima, no o tome uskoro. U ovoj kategoriji imate 4 ponude, odnosno 4 servera. Oni se razlikuju po količini memorije (2/4/6/8 GB RAM-a), broju jezgri (2/2/4/6), procesorskoj snazi (2000/5000/7464/144000 MHz), količini SSD cache memorije (50/100/150/250 GB), te bandwidthu (2/4/6/8 TB). Naravno, cijena se kreće od 39 do 119 eura mjesečno. Druga kategorija, Pure SSD VPS, nudi praktički sve isto osim što imate 25/50/75/125 GB čistog SSD diska za svoj potrebe a cijena je svega 10 eura više na mjesečnoj bazi – od 49 do 129 eura. U zadnjoj kategoriji, Budget VPS, imate VPS server slabijih performansi i morate ga sami konfigurirati, a košta vas 10 eura mjesečno što je zapravo jako malo. Naravno, morate imati znanja da ga osposobite i održavate. Osim toga, EuroVPS vam nudi besplatne sigurnosne kopije, 24/7 tehničku podršku (op.a. većina ovoga ne vrijedi za Budget VPS), 99.97% uptime, besplatne migracije sa servera na server, te garantiraju da nitko nema pristup vašim podacima – naravno NSA i FBI su glavne prijetnje. Sve u svemu, jako dobar hosting.
InMotion hosting
Druga kompanija koju svakako moramo spomenuti je InMotion hosting. Ako tražite bilo kakav hosting, popularne tražilice će vam često InMotion izbaciti među prvim rezultatima. Zasluženo? Svakako. Riječ je također o vrlo staroj kompaniji, odnosno kompaniji koja je na tržištu već 10+ godina što garantira da znaju što rade, da su dobri u tome i da ih korisnici prihvaćaju. Da nije tako, sumnjamo da bi opstali toliki niz godina na tržištu. Pogotovo danas kada je konkurencija jača nego ikada i kada praktički bilo tko može otvoriti kompaniju i započeti biznis sa hostingom. Naravno, nije sve tako jednostavno, no nema prepreka za isti. Kupite servere, postavite infrastrukturu i date ih korisnicima na korištenje. Što ste bolji to ćete imati više korisnika, više ćete zaraditi i tako dalje. InMotion je došao u pravo vrijeme, radio greške u početku, a sada je usluga stabilna, sigurna i cjenovno prihvatljiva.
InMotion u svojoj ponudi ima iznajmljivanje/zakup web hostinga, mogućnost registracije domene, kupovinu web designa, te kupovinu određenih web alata. Svestrana kompanija putem koje možete apsolutno sve kupiti što vam treba za izradu web stranice. Morate imati domenu, morate imati hosting, dizajn, te alate koji će vam olakšati podizanje web stranice. InMotion ima to sve. Svakako pogledajte, vjerujemo da nećete ostati ravnodušni.
No, vratimo se mi na ponudu VPS hostinga. Za razliku od maloprije spomenutog EuroVPS-a, InMotion u ponudi ima samo 3 VPS hostinga. To su VPS-1000S, VPS-2000S, te VPS-3000S. Kao što i predpostavljate, brojevi označavaju „razinu“ paketa i svaki od tih paketa nudi određen hardver. Najslabiji paket – VPS-1000S – ima 4 GB RAM memorije, 60 GB podatkovnog prostora, bandwidth od 2 TB, izradu sigurnosne kopije svakih 24-26 sati, dvije IP adrese te je gore instaliran CentOS (Linux), cPanel, te WHM. Nismo spomenuli, ali svih VPS serveri ove kompanije imaju na sebi isti komplet – CentOS + cPanel + WHM. Ovaj paket vas košta 15 eura mjesečno. Jači paket, 2000S, ima malo više RAM-a (6 GB), 130 GB prostora, bandwidth od 3 TB, te sve ostalo kao i manji paket. Zadnji paket ima 8 GB RAM-a, 200 GB prostora, te 4 TB bandwidtha. Cijene drugog i trećeg paketa su 24.49 eura, odnosno 37.49 eura mjesečno. Sasvim prihvatljiva cijena za uslugu.
BlueHost
Ma kraju VPS dijela dolazimo do kompanije Bluehost. Možda i nije najpoznatija kompanija ovog tipa, no svakako je riječ o kompaniji koja zaslužuje biti u vrhu hosting kompanija i to iz dva razloga – prvi razlog je dobra ponuda, a drugi razlog je odnos prema klijentima. Ovo je jedna od rijetkih kompanija koja će vam vratiti novac ukoliko niste zadovoljni uslugom, ali naravno to nezadovoljstvo morate potkrijepiti određenim dokazima. U svakom slučaju, ako vam se nešto ne sviđa ili nešto nije onako kako vam piše da jest, novac ćete istoga trena dobiti nazad. Vrlo pohvalno i koliko znamo, manje od 2% klijenata je željelo povrat novca.
Što se same ponude tiče, kompanija ima u ponudi 4 VPS servera – standard, enhanced, premium, te ultimate. Raspon cijena je od 14.99 dolara mjesečno za standard VPS, te 59.99 eura mjesečno za ultimate verziju. Kao što ste mogli do sada primijetiti, serveri se razlikuju samo u hardverskim komponentama. Ova kompanija nije izuzetak. Ako krenemo od procesora, razlike su u broju jezgri. Standard i enhanced paketi dolaze sa dvije jezgre, dok premium ima 3 jezgre procesora, a ultimate paket 4 jezgre. Iza svakog VPS-a stoji i7 procesor. Prostora za web stranicu imate dovoljno – 30/60/120/240 GB. RAM memorija bi mogla biti problem jer standard paket ima samo 2 GB, no većina početnih paketa ima samo 2 GB memorije. Ako vam web stranica nije jako zahtjeva i nema puno posjeta, to vam je dovoljno. Inače ćete biti u problemima. Bandwidth je standardan i iznosi 1/2/3/4 TB i to je u biti to. Bluehost je vrlo jednostavan hosting koji nudi ponešto za svakoga. Nismo napomenuli, ali imaju i odličnu tehničku podršku koja će vam u svakom trenutku biti na raspolaganju da riješite određeni problem. Naravno da neće za vas odraditi, recimo, podizanje web stranice, no pomoći će vam da ju prilagodite serveru, da ga postavite i da ga počnete koristiti. Bluehost hosting je optimiziran za WordPress blogove što je jako dobra stvar ukoliko web stranicu ili blog kanite pokretati na njihovoj tehnologiji.
DEDICATED SERVERI
LiquidWeb
Iza imena LiquidWeb krije se zanimljiva kompanija koja se bavi sa raznim verzijama hostinga i u svojoj ponudi ima začuđujuće puno proizvoda, odnosno solucija kako ih oni nazivaju. Od klasičnih hostinga do servera za igranje igri, enterprise rješenja za kompanije, cloud hostinga, servera jako visokih performansi koje možete čak iznajmiti na određeno vrijeme (op.a. recimo na par sati ako trebate napraviti neko malo kompleksnije računanje i treba vam više računalnih resursa) i još mnogo toga.
Većina usluga koje oni nude su fantastične, ali pomalo skupe. Ovo nije jedna od onih kompanija koja će probati pridobiti klijente sa niskim cijenama. Naprotiv – njihov stav je „Dobra usluga se puno plaća“ i tu su u pravu. Ako želite kvalitetnu uslugu onda ćete ju morati i platiti. Pogotovo kada se radi o dedicated serverima, odnosno fizičkim serverima koje kada zakupite su samo vaši (op.a. uvjetno su vaši dok ih plaćate) i samo ih vi koristite.
No, pogledajmo ipak što LiquidWeb ima za ponuditi. Ako pogledate njihovu ponudi, vidjeti ćete da imaju 6 servera u ponudi. Točnije 12, jer možete dobiti 6 različitih servera, ali se nalaze na fizički dvije lokacije. Prva je Michigan, a druga je Arizona. Nažalost, nama su obje lokacije prilično daleko (fizički), no ako ste u Americi, tada izaberete onu koja vam je bliže. Riječ je o latenciji i pingu, no tu govorimo o par milisekundi razlike, što većini korisnika i nije previše bitno. Što se samih servera tiče, možete izabrati da li želite servere koje pogone AMD ili Intel procesori. Nakon toga možete se odlučiti da li želite da na serveru imate Linux ili Windows operativni sustav i na kraju kakvu konfiguraciju želite. Možete izabrati server sa jednim, dva ili 4 procesora.
Ponavljamo – to mogu biti Intelovi ili AMD-ovi procesori. Bez obzira na to, konfiguracije su vrlo slične. One sa jednim procesorom imaju četverojezgreni procesor na 3.3 ili 3.4 GHz. Serveri sa dva procesora imaju dva četverojezgrena procesora (ukupno 8 jezgri), te oni sa 4 procesora imaju ukupno 32 jezgre jer imaju octa procesore sa 8 fizičkih jezgri. Ostali segmenti su prilično slični – svi serveri imaju 8 GB RAM memorije sa mogućnošću nadogradnje, 1 TB prostora u RAID 1 konfiguraciji što znači da imate backup svih podataka na drugom disku iste veličine, 120 GB SSD-a (bonus disk), te 5 TB bandwidtha na mjesečnoj bazi. Cijene? 179 dolara/mjesec, 279 dolara mjesec, te 499 dolara mjesec za konfiguracije sa 4 procesora. Da li se isplati? Svakako, ukoliko imate potrebe za ovakvim serverima.
100TB
Ne, nismo krivo napisali. Kompanija se zove 100TB iz razloga što nudi bandwidth od – pogađate – 100 TB. Što se ovog segmenta tiče, daleko su ispred konkurencije. U ovom tekstu smo spomenuli da kompanije nude od 1 do 5 TB bandwidtha, ovisi o paketu. 100TB nudi čak višestruko više i ovaj bandwidth se isplati samo kada imate jako posjećenu stranicu i kada vaši korisnici mogu preuzimati sadržaj sa vaše stranice. Ukoliko se radi samo o tekstovima, slikama i slično, ovaj bandwidth ćete teško dostići i potrošiti. No bez obzira na to, radi se o vrlo dobroj hosting kompaniji. Ona u ponudi ima tri konfiguracije – Ember, Flame i Inferno. Da, to su konfiguracije zvučnog imena, a kada im vidite logo (vatra) biti će vam jasno zašto se tako zovu.
Kada odabirete konfiguraciju, možete ju uzeti takvu kakva je ili ju nadograditi, tj. modificirati. Recimo da ju želite modificirati. Prvo biste odredili gdje želite da vaš server bude – u Londonu, Salt Lake Cityju, Amsterdamu, Dallasu, Hong Kongu, Melbournu … Imate više lokacija na izbor, no kod tri lokacije postoji ograničenje – Hong Kong, Melbourne i Singapore imaju ograničenje na 20 TB bandwidtha mjesečno. Problem je zakona tih država pa preporučamo uzimanje neke druge lokacije koja vam je najbliže. Nadalje, svaku konfiguraciju je moguće nadograditi sa dodatnim RAM-ima. Možete dodati 2, 4, 8 ili 12 gigi na postojeću konfiguraciju. Svaka od tih komponenti vam podiže mjesečnu naknadu za X dolara. Recimo, dodatnih 12 gigi memorije će vas koštati 30 dolara mjesečno više. Ista stvar je sa ostalim komponentama.
Neke od tih komponenti su tvrdi diskovi koje također možete „podebljati“, postaviti kakvu RAID konfiguraciju želite, odabrati si Control panel, OS, te dodati još neke opcije kao što su server monitoring (7 dolara mjesečno), uzeti neograničen bandwidth (dodatnih 400 dolara mjesečno), složiti si NAS server, raditi sigurnosne kopije. Ukratko – možete što god želite i sve možete prilagoditi svojim potrebama. Što vam treba uzmete, što vam ne treba uklonite. Jednostavno kao što bi i trebalo biti. Ipak, kada uzmete sve opcije i kada si složite „pravi“ server, cijena bi vam mogla biti i preko 1000 dolara mjesečno. Za osobne potrebe, najjeftiniji paket je Ember server bez nadogradnji i on košta 206 dolara mjesečno.
Hivelocity
I za kraj ostaje nam Hivelocity. Još jedna od kompanija čije ime ne smijemo izostaviti na ovakvom popisu. Ako ste čuli za Hivelocity onda znate da nisu puno bolji od konkurencije, no zato imaju dodatnih stvari koje se korisnicima sviđaju. Osim što nude hosting rješenja, točnije servere u zakup, daju vam besplatne mjesece korištenja, imaju dodatne sigurnosne alate kako nitko ne bi mogao naštetit vašim podacima, tj. web stranici, nude besplatnu izradu sigurnosne kopije podataka, pohranu podataka u oblacima, dodatni firewall kojeg možete sami iskonfigurirati i još mnogo toga. Njihova ponuda se ne sastoji od servera. Server dobijete, ali spomenute „sitnice“ su ponekad presudne da bi korisnici koristili vašu uslugu. No, što se servera tiče, možete izabrati jedan od 9 dedicated servera u ponudi, te ga modificirati.
Početni serveri su i više nego dovoljni za većinu korisnika, a kreću se od 99 dolara mjesečno do 1400 dolara mjesečno. Ako mislite da je to puno, pričekajte sekundu. Razlike između ovih 9 servera su očigledne – razlikuju se u broju procesora (od 1 do 4), jačini procesora, količini memorije, primarnom disku (tvrdi disk vs. SSD), veličini diska, te bandwidthu. Najslabiji model ima 1 procesor sa četiri jezgre (Intel ili AMD, vaš je odabir), a najjači 4 procesora sa 8 jezgri. Zato cijena toliko i varira. Memorija se kreće od 8 do do 64 GB u početnim konfiguracijama a možete ih podignuti do 1024 GB! Da, dobro ste pročitali. Najjača konfiguracija koju možete složiti ima 4 procesora sa 8 jezgri na 2.6 GHz, 1024 GB DDR3 RAM-a, 4 SSD diska od 800 GB svaki i košta vas oko 5200 dolara mjesečno. Vjerojatno nemate potrebe za takvim serverom, ali ako imate, onda je ovo prava konfiguracija za vas. Sve u svemu, na tržištu postoji dovoljno hosting kompanija da svako nađe sebi ono što mu treba, te da plati koliko ta usluga košta. Cijene variraju, ali možete biti sigurno da ćete dobru uslugu dobro platiti.
A koliko se servera dobije na vps npr 2gb 4 core