Iako vam možda odgovara zadani preglednik iz Linux distribucije, vrlo često jedan preglednik nije dovoljan. U takvim slučajevima dobro je znati koje su još alternative dostupne.
Na primjer, mi uvijek imamo desetke, ako ne i stotine, otvorenih kartica – za naše projekte, za projekte klijenata, osobno istraživanje, itd, a sve to u jednom pregledniku postaje previše.
Isto tako, kada uploadamo datoteke preglednik (obično) pamti zadnji direktorij koji je korišten i izravno ga otvara. Na taj način sljedeći put kada uploadamo datoteke iz istog direktorija, ne moramo ga opet tražiti. Sve to korištenje više preglednika čini udobnim sa različitim karticama u svakom od njih.
Vjerojatno postoji desetak ili više preglednika za Linux. Kao što možete očekivati, nisu svi jednaki. Neki od njih ne mogu ispravno otvoriti čak i umjereno složenije web stranice, ali su i dalje korisni za jednostavnije web stranice. Uz Opera, ELinks i Midori za koje već pretpostavljamo znate, evo još pet Linux preglednika koji zaslužuju pažnju.
-
Chromium
Chromium je open-source alternativa Google Chrome-a. To je brz i lagan preglednik sa puno ekstenzija. Postoji nekoliko razlika između Chromium i Chrome, a najvažnija je da (navodno) u Chromium ne postoji trackware.
Chromium je jedan od naših favorita. Naše osobno iskustvo pokazuje da je Chromium dosta bolji od Firefox-a – gotovo da ne postoji stranica koju ne može otvoriti. Firefox se bori da otvori mnoge web stranice koje bez problema Chromium otvara, a i puno je brži i koristi manje memorije od Firefox-a.
Drugim riječima, Chromium nije alternativa, nego zamjena za Firefox.
-
QupZilla
QupZilla je još jedan preglednik koji volimo. To i ne čudi jer koristi isti Web engine (QtWebEngine) kao i Chromium. Brz je i ima minimalno sučelje. Nije identičan Chromium klon, jer naše iskustvo pokazuje da ne može otvoriti sve stranice koje može Chromium.
Posebno se muči sa stranicama koje imaju puno JavaScript-a, ali ovo je i dalje uredan preglednik koji dosta često koristimo.
-
Vivaldi
Vrlo svjež dodatak obitelji Linux preglednika – čije je prvo izdanje bilo u travnju 2016. – koji zaslužuje pozornost je Vivaldi preglednik. On nije u potpunosti open source, ali ako to nije problem za vas možete uživati u njemu.
Njegovi programeri su bivši Opera programeri kojima se nije svidio novi smjer kojim je preglednik krenuo i započeli su svoj novi projekt, čiji naziv opet dolazi od opere.
Vivaldi je prilično brz. Koristi Blink engine i V8 JavaScript engine iz projekta Chromium. Povrh toga je HTML5 i node.js funkcionalnost, što nije baš uobičajeno među ostalim preglednicima.
Jedan od Vivaldijevih jedinstvenih značajki je „Quick Commands.” Pomoću Quick Commands, možete kontrolirati svoj preglednik tekstualnim naredbama.
-
Web (Epiphany)
Web (ranije poznat kao Epiphany) je jedan od veterana među Linux preglednicima. To je službeni web preglednik za GNOME desktop. Web je WebKit-baziran preglednik, a ono što nam se kod njega sviđa je njegova brzina i jednostavnost.
On je prisutan još od davne 2002. godine, a za razliku od mnogih drugih preglednika svoje generacije on još uvijek rastura. Mi ga koristimo za otvaranje web stranice sa kojima se bore QupZilla i Konqueror i sasvim smo zadovoljni njegovim sposobnostima.
-
Konqueror
Konqueror je KDE ekvivalent za Web. Mi ga koristimo uglavnom kao preglednik datoteka i rijetko kao web preglednik zato što ima problema sa nekim od stranica koje koristimo na dnevnoj bazi.
Zadani rendering engine za Konqueror je KHTML, ali također podržava i WebKit. Konqueror je napredan preglednik weba/datoteka i bogat značajkama, ali zbog brzine i povremeno stabilnosti nije naš glavni preglednik.
Uz ove, tu je i dosta drugih preglednika, kao što su NetSurf, Arora, Pale Moon, SlimJet (Chromium optimiziran za performanse), ili tekstualni preglednici Links i Lynx. Nama se nisu dopali kao gore navedni preglednici, ali to ne znači da se vama neće svidjeti pa ih slobodno probajte.
Možda se pitate zašto nismo spomenuli Firefox. Razlog je jednostavan – za mnoge distribucije je to zadani preglednik. Vjerojatno ga već imate. Ovisno o vašoj distribuciji, neće vam svi preglednici biti na raspolaganju.
Možete provjeriti u vašem upravitelju paketa (Synaptic, Software Center, ili njihov ekvivalent za vašu distribuciju) kako bi vidjeli koji su na raspolaganju, i od tamo ih instalirali. Možete dobiti ono što nije dostupno sa službene stranice preglednika.
Piše: A.P.