PočetnaSoftverKorisniNajbolje tipkovnice za Android mobitele (i tablete)

Najbolje tipkovnice za Android mobitele (i tablete)


Pisanje je nešto što svi mi radimo na našim Android uređajima. Bilo da se radi o chatanju s prijateljima ili o pisanju SMS i MMS poruka, lakoća i brzina aplikacija za pisanje je nešto što je svakako poželjno na svakom Android mobitelu. U nastavku ćemo reći nešto o najboljim aplikacijama za pisanje koje postoje za Android OS.

 

Najbolje aplikacije za pisanje na Androidu

Gboard

Gboard je u potpunosti besplatna aplikacija za pisanje koja je prvo bila dizajnirana i osmišljena za iOS, da bi tek nakon nekog vremena bila dostupna za Android. Iako su se korisnici morali strpiti neko vrijeme, strpljenje se isplatilo jer se radi o jednoj zaista odličnoj i pažnje vrijednoj aplikaciji.

Glavni razlog tomu jest taj što je Gboard nadogradnja Googleove tipkovnice koja u sebi objedinjuje i sadržava mnoštvo novina, kao što su integrirana pretraga interneta, Google Prevoditelj i GIF pretraga. Ono što je još bolje u vezi ove aplikacije jest to što je ona u cijelosti besplatna.

 

Gboard

 

Za nula kuna dobiti ćete zaista puno toga: od podrđke za geste za pojedinačne riječi i rečenice, podrške za mnoštvo jezika kao i dobar broj tema. Što bi Android korisnik koji voli pisati mogao poželjeti više od ovoga?

No, to nije sve. Gboard u sebi ima i vlastiti speech-to-text engine za prepoznavanje izgovorenih riječi. To znači da Gboard ima mogućnost ”učenja” od svega onoga što smo mi tipkali, upisivali i pretraživali putem naših Google servisa i aplikacija.

Ako koristite Google tipkovnicu svakako bacite oko na Gboard. Aplikaciju je moguće skinuti odmah sada sa Google Playa. Jedan savjet prije korištenja Gboard aplikacije: idite pod postavke i uključite ”G” tipku. Uključivanjem ove tipke dobiti ćete brz pristup Google pretrazi, što vam može itekako pomoći.

 

Gboard 2

 

Zašto je Gboard jedna od najboljih, ako ne i najbolja aplikacija za pisanje?

Google tipkovnica je kao takva već duže vrijeme omiljena tipkovnica mnogih korisnika Android uređaja. Nove mogućnosti koje dolaze sa Gboard aplikacijom cjelokupno iskustvo jednostavno čine još boljim.

To znači da uz već dobre mogućnosti koje smo imali sada imamo još više korisnih stvari i to nam je sve dostupno – potpuno besplatno! Sada imamo izbor ili da tipkamo klikom ili da povlačimo zaslon i tako pišemo. Osim toga, aplikacija u sebi ima predinstaliranu Google pretražilicu, zbog čega je Gboard definitivno jedna od najboljih ili čak najbolja aplikacija za pisanje.

 

Swiftkey

 

SwiftKey

Već dugi niz godina SwiftKey je dolazila kao predinstalirana aplikacija na velik broj Android uređaja. Radi se o aplikaciji koja ima jednu od najboljih mogućnosti za predviđanje koja se zove ”fluency engine”; mogućnost zbog koje se sve veći broj korisnika odlučuje za SwiftKey.

Iako je aplikacija u prošlosti bila dostupna uz naknadu, od 2014. godine SwiftKey je potpuno besplatan i korisnici će sada morati plaćati samo za teme. Ovo je razumljivo, jer SwiftKey dolazi sa sveukupno 80 tema koje korisnik može odabrati, ovisno o tome što on voli i što želi imati.

Sve u svemu, radi se o aplikaciji koja će biti odlična za one korisnike koji traže neku alternativu predinstaliranim Google tipkovnicama.

 

Swype

 

Swype

Kao prvo, Swype nije besplatna aplikacija, no cijena nije neki veliki problem, jer za manje od 1 američkog dolara (točnije za 99 centi) moći ćete koristiti Swype.

Swype je po nekim stvarima sličan SwiftKey aplikaciji. Obje aplikacije su renomirane, imaju velik broj svojih korisnika i poklonika i radi se o tipkovnicama koje imaju velik broj mogućnosti od kojih će svaka na svoj način zadovoljiti onoga tku ju koristi.

Swype je aplikacija koja će vam omogućiti da jednim jednostavnim zamahom po zaslonu vašeg pametnog Android mobitela ”pišete” riječi ili pak cijele rečenice. Osim toga, Swype ima ugrađenu podršku za tipkanje u dva jezika odjednom, što je opet super stvarčica ako ste bilingualan (ili dvojezičan) korisnik.

Aplikacija kao takva postoji i u besplatnoj, trial verziji, dok ćete za mogućnost korištenja ”cijele” verzije trebati izdvojiti čak jedan američki dolar (svaka tema košta još dodatni dolar).

Swype je jako povezan sa Androidovim Accessibility mogućnostima kao što su TalkBack i Explore By Touch. Na ovaj način Swype je idealan za one korisnike koji imaju problema s vidom jer putem Swype-a korisnik može sam učiti i na taj način lakše komunicirati.

Osim klasičnog pisanja zamahivanjem, Swype u sebi ima implementirane i sve one klasične mogućnosti koje svatko od nas koristi kada radi s tekstom, kao što su kopiranje, izrezivanje i lijepljenje (ili na našem engleskom ”Copy, Cut, Paste”) što Swype čini jednom vrlo dobrom ‘all around’ aplikacijom.

 

Zaključak

Postoji cijelo mnoštvo tipkovnica za Android, što je samo još jedna od prednosti Android OS-a u odnosu na neke druge operativne sustave. No od svih tih ”mnogo” postoje ipak neke koje su najbolje – i u pogledu mogućnosti i u pogledu jednostavnosti korištenja, a to su vjerujem (uz saznanje je li aplikacija besplatna ili se plaća) najvažnije stavke zbog kojih bi se neki korisnik odlučio na korištenje neke od njih.

Koje tipkovnice za Android vi koristite? Želimo vidjeti vaša mišljenja, tako da nam ih slobodno napišite u komentarima ispod teksta.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

1 komentar

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular