Mogućnosti je mnogo, a neke su čak i besplatne
Korisnici Officea 2010, znamo da vas ima. Prema podacima istraživanja koje je provela tvrtka za istraživanje tržišta IT tehnologije Spiceworks, Office 2010 koristi 83% tvrtki koje su sudjelovale u tome istraživanju. No vrijeme vam je isteklo 13. listopada ove godine, kada je Microsoft prestao podržavati skupinu proizvoda pod okriljem Officea 2010. To znači da nema više tehničke podrške, nema više zakrpi, i sigurnosnih ažuriranja.
No ipak vam je preostalo nekoliko mogućnosti. Navest ćemo ih malo kasnije.
Dok razmišljate o tome da se prebacite na nešto drugo, dobra je vijest da većina mogućnosti dolazi u paketu po razumnoj cijeni. Loša je vijest da se svaka nova inačica sve više približava proizvodima koje možete nabaviti tako da se pretplatite na njih. Zapravo, najnovija inačica samostalnog softvera, Office 2019, postoji samo zato što se na taj problem potužilo dovoljno kupaca, a Microsoft zazire od takvih pritužbi. No, to ne mijenja gorku činjenicu: naposljetku će postojati samo jedan način da nabavite Office – taj, da se pretplatite na njega.
Što će se dogoditi ako ostanete na Officeu 2010?
Ako ste čvrsto odlučili zadržati Office 2010, možete postupiti tako – ako vam ne smetaju rizici. S obzirom na to da Microsoft više neće podržavati taj Office antivirusnim programima i zakrpama, morat ćete nabaviti temeljitu i agresivnu antivirusnu zaštitu.
Drugi problem s kojim ćete se možda susresti je nekompatibilnost s nekim novijim programima i formatima datoteka. No imajte na umu da se gotovo svi proizvodi Windowsa mogu izvesti neovisno o kompatibilnosti jednog proizvoda s drugim.
Biste li se trebali besplatno prebaciti na Office koji postoji na internetu?
Microsoft vam nudi jednu besplatnu mogućnost: Office na internetu. Potreban vam je samo Microsoftov račun. To bi mogao biti dobar početak za studente, učenike i nove korisnike koji žele iskušati proizvod prije no što ga kupe i eksperimentirati s online inačicama Worda, Excela, PowerPointa i OneNotea.
No, imajte na umu da je taj Office na internetu ograničena, siromašna inačica kojoj nedostaju mnoge značajke kompletnih inačica. Osim ako vaše potrebe nisu jako temeljne, vjerojano nećete željeti upravljati svojom tvrtkom oslanjajući se na te online aplikacije.
Biste li trebali nadograditi svoje programe na Office 2019?
Office 2019 nude nam u tri različite inačice i po različitim cijenama:
- Office 2019 Home & Student: trenutačno po Microsoftovoj cijeni od 150 dolara
- Office Home & Business 2019 Digital: trenutačno po Microsoftovoj cijeni od 250 dolara
- Office Professional 2019: trenutačno po Microsoftovoj cijeni od 440 dolara
Office 2019 sa sobom nosi mnoge manjkavosti. Za razliku od Officea 365, koji se redovito ažurira novim značajkama, kod Officea 2019 to nije slučaj. Dobit ćete značajke koje idu u paketu s originalnom inačicom koja je u promet puštena u listopadu 2018. godine, i ništa više od toga. U Officeu 2019 nećete imati OneNote, SharePoint Designer, niti InfoPath. Kada u promet puste novu inačicu za desktop, morat ćete je kupiti ponovno, kao želite nove značajke.
Osim toga Office 2019 ne podržavaju Windowsi 7 niti Windowsi 8.1. Također, oni koji upravljaju mrežnim stranicama ili instaliraju softver na višestrukim diskovima, Office 2019 može se instalirati samo na sistemskom disku – to jest na C:⸌disku (obično) i ta se lokacija ne može promijeniti.
Evo i prave „kvake“: morate imati pristup Internetu kako biste instalirali taj proizvod i koristili se njime, za razliku od Officea 2010, koji funkcionira online.
Biste li trebali prijeći na pretplatu za Office 365?
Microsoft bi se jako veselio kada biste vi to učinili. Očito, umjesto da izdvojite novac za samostalni Office, pretplata zahtijeva mjesečni ili godišnji odljev novca.
Microsoft 365 postoji u mnogim inačicama i pokriva široku paletu korisnika. Ovdje ćemo sažeti te inačice.
Ako ste kućni korisnik, učenik ili student, vjerojatno ćete željeti jednu od ovih inačica:
- Microsoft 365 Personal: 70 dolara godišnje (ili 6,99 dolara mjesečno)
- Microsoft 365 Family: 100 dolara godišnje (ili 9,99 dolara godišnje)
Ako trebate Microsoft 365 za posao, tu je duži popis paketa:
- Microsoft 365 Bussines Basic: 5 dolara po korisniku, mjesečno
- Microsoft 365 Apps: 8,25 dolara po korisniku, mjesečno
- Microsoft 365 Business Standard: 8,25 dolara po korisniku, mjesečno
- Microsoft 365 Business Premium: 12,50 dolara po korisniku, mjesečno
Imajte na umu: inačica Business Basic pruža samo besplatne verzije za Internet i mobilne uređaje, te nudi četiri posebne usluge: Exchange, OneDrive, SharePoint i Teams. Ako vam nisu potrebne te četiri usluge, uštedite si novac i jednostavno uzmite besplatnu verziju Office 365 Online koju koristite preko Interneta.
Osim Business i Home inačica, Microsoft nudi i četiri poduzetnička plana za korporacije i male tvrtke: Microsoft 365 Apps for Enterprise, Office 365 E1, Office 365 E3 i Office 365 E5. Sve su te usluge utemeljene na pretplati, a ti planovi nude mnogo više „posebnih usluga“, koje drugim inačicama Officea 365 nedostaju.
Što još imate na raspolaganju osim Officea?
Ako cijela ta priča s Microsoftom za vas postaje previše složena ili je preskupa za vaš džep, pregledali smo programe koju su najveća i najbolja konkurencija Officeu, uključujući Googleove online aplikacije, LibreOffice, FreeOffice i druge.
S obzirom na to da su svi oni besplatni, nećete previše riskirati ako ih iskušate.
Piše: D.Š.