PočetnaSoftverKorisniGoogle alternativni servisi: Što ako vam dosadi Google?

Google alternativni servisi: Što ako vam dosadi Google?


Otkako se pojavio, izraz “guglanje” potisnuo je i samu pomisao na neku drugu tražilicu, no to je bio tek početak jer Google danas nudi desetke kvalitetnih servisa – od online tekstualnog procesora do impresivnog Google Eartha.
Uz sve te pogodnosti lako je zanemariti konkurenciju i alternative, ali ćete uz malo istraživanja doznati da oni imaju mnogo toga za ponuditi.
Od konkurenata se najviše istaknuo www.zoho.eu koji nudi alternativu gotovo svemu što vam Google može ponuditi, a u nekim aspektima ga i prestiže. Nećemo opisivati kako pojedini servisi funkcioniraju jer su jednostavni za korištenje, već shvatite ovaj tekst više kao listu prijedloga za stranice koje biste zasigurno koristili kada biste živjeli u svijetu bez Googlea.
zoho

Zoho.com

Već na naslovnoj stranici Zoho će vas preplaviti mogućnostima. Registracija je nužna za korištenje bilo kojeg servisa, ali je zato brza i jednostavna. Možete se prijaviti na stranicu i preko postojećeg Googleova računa.

Što se samih servisa tiče, raznovrsni su i mnogobrojni, pa ćemo ovdje spomenuti samo one najvažnije. Zoho Mail je mail servis, a može se pohvaliti jednostavnijim i preglednijim sučeljem od Gmailova, uz zadržavanje kompletne funkcionalnosti Gmaila. Podržane su sve očekivane mogućnosti poput kreiranja dodatnih mapa i dodjeljivanja oznaka (labela) porukama.

Bitno je napomenuti da je na samom vrhu stranice dostupan izbornik Switch To koji vam dopušta lako prebacivanje iz jednog u drugi servis. Ono što Zoho mail čini preglednijim jest sučelje koje se oslanja na kartice (tabove), tako da možete otvoriti više poruka istovremeno i lako se prebacivati iz jedne u drugu, baš onako kako to radite u web pregledniku.

Zoho Writer je kvalitetna zamjena za Google Documents, a sučelje mu je slično onome koje ste imali priliku vidjeti u Officeu 2013. Na vrhu otvorenog dokumenta imate razne kartice – Format, Insert, Review… i navigacijom po njima možete uređivati dokument te ga kasnije spremiti na vlastiti disk ili Zoho account. I ovdje su otvoreni dokumenti prikazani karticama, pa možete otvoriti više dokumenata istovremeno. Podržani su svi poznatiji formati dokumenata.

Zoho Sheet je web aplikacija za izradu proračunskih tablica kompatibilnih s Office Excelom i OpenOffice Calcom. Ukoliko vam treba sučelje za izradu prezentacija, Zoho Show će vam lako priskočiti u pomoć. Iako je sučelje malo drugačije u odnosu na programe za offline izradu prezentacija, izuzetno je jednostavno za korištenje.

Također, s uvodnog ekrana Zoho Showa možete uvesti prezentaciju s diska. Uz opisane, Zoho.com vam nudi još 17(!) aplikacija za produktivnost i suradnju. Izuzetno je jednostavno pokrenuti vlastitu wiki stranicu (Zoho Wiki) kojoj možete gotovo sve odrediti – od stupnja privatnosti (tko je smije uređivati) do samog izgleda (uz mnoštvo ponuđenih dizajna). Na svim Zoho.com servisima opcije se nalaze na istom mjestu, na najvišoj radnoj traci gdje se nalazi i izbornik Switch To.

Bolji Wave od Wavea

Google Wave pojavio se nedavno i trenutno je u preview fazi, ali se može pretpostaviti da prva konačna javna inačica neće ponuditi mnogo više mogućnosti nego što ih sada ima. Radeći istraživanje za ovaj članak, naišli smo na www.scribblar.com. Scribblar je zamišljen kao tzv. whiteboard namijenjen suradnji u realnom vremenu, a moguće ga je isprobati i bez registracije.

Omogućuje crtanje, umetanje teksta i gotovih oblika, a u gornjoj traci s alatima postoji i alat Snapshot za “hvatanje” slike trenutnog stanja ploče kako se vaš rad ne bi izgubio (ploča se sprema u formatu PNG, tako da nema gubitka na kvaliteti). Zgodan dodatak je i tipka Audio u gornjem desnom dijelu sučelja koja zapravo daje Scribblaru pristup vašem mikrofonu i omogućuje audiokonferenciju s trenutno uključenim osobama.

Google Reader

Pronaći dostojnu alternativu za Google Reader nikako nije bio lak posao, ali nakon odustajanja od traženja “tog istog samo drugačijeg” naišli smo na www.netvibes.com. Iako u osnovnoj ideji nije samo RSS čitač, nego se trudi biti i vaš homepage (nešto poput iGooglea), tipkom Dodaj Sadržaj (postoji inačica na hrvatskom jeziku) možete dodati i RSS kanal te ga potom drag and drop metodom postaviti kamo god želite na naslovnicu. Naslovnica je oblikovana pomoću kartica, pa ih možete imati više (defaultne su General, Internet i Fun) i tako dodatno organizirati RSS kanale koje pratite.

Bing.com

Iako je isprva dočekan kao jeftina i na brzinu sklopljena kopija Googlea, Bing je zapravo vrlo vrijedan internetski alat i treba mu posvetiti nešto više pozornosti. Prvo treba spomenuti odličan Bing Maps koji čak i za manje gradove nudi mape mnogo veće razlučivosti od onih koje se mogu pronaći na Google Mapsu, a potom i tražilicu koja daje kvalitetne rezultate pretraživanja (koji se na prvi pogled možda i neće činiti takvima jer smo se već naučili na Googleove algoritme i način pretraživanja).

Ako suzbijete naviku upisivanja “google.com” u adresnu traku čim nešto poželite pronaći i dadete priliku Bingu, ubrzo će vam postati jasno da će vam Bing ponuditi jednako relevantne rezultate i da ćete s jednakom lakoćom pronalaziti ono što vam treba.

Google ne treba izbjegavati. Doprinos koji donosi informatičkom svijetu nemoguće je zanemariti i proizvodi iz Googleove radionice gotovo su u pravilu izuzetno korisni. Cilj ovoga teksta nije bio blaćenje Googlea, nego skretanje pozornosti na nekoliko kvalitetnih konkurenata koji stoje u njegovoj sjeni, a mogu se pohvaliti kvalitetnim servisima i dostojna su konkurencija. Vrlo često je upravo konkurencija ta koja garantira napredak.

Piše: K.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular