Oprostite se od kompliciranog Control panela i GeForce Experiencea, te pozdravite novu jedinstvenu Nvidia aplikaciju.
Godinama je situacija s Nvidia driverima bila kaotična. Imali ste dvije aplikacije za upravljanje vašom grafikom: Nvidia Control Panel i GeForce Experience. Sada postoji jedinstveno iskustvo za sve što se tiče Nvidije – nova aplikacija koju ćemo opisati u nastavku teksta – i neophodna je za sve gamere.
Zašto biste trebali instalirati novu Nvidia aplikaciju?
Nova Nvidijina aplikacija obuhvaća sve korisne alate koje je Nvidia izgradila tijekom godina i posložili su ih u jedinstveno sučelje.
Ranije, ako ste željeli prilagoditi nešto tehničko poput Vsynca, trebali biste ući u sučelje Nvidia Control Panela. U međuvremenu, nove drivere i postavke specifične za igre mogli ste pronaći unutar GeForce Experiencea.
U nastavku teksta ćemo vidjeti sve što je ugrađeno u novu aplikaciju, pa krenimo redom.
GPU Control Center: Ovo je novo mjesto za sve postavke optimizacije u igrama, poput VSynca, DSR-a i latencije. Za one koji se ne žele neprestano igrati s postavkama, postoji optimizacija u jednom koraku koja primjenjuje postavke prikladne za vaše specifikacije na temelju podataka tisuća drugih korisnika.
Nvidia Overlay: Overlay vam omogućuje brzu izmjenu filtera i pregled ključnih metrika performansi, poput broja sličica u sekundi (fps) i iskorištavanja GPU-a. Ako imate noviji G-Sync monitor ili podržani miš, pronaći ćete ugrađeni Reflex Analyzer, koji automatski mjeri latenciju perifernih uređaja.
Nvidia Freestyle: Ovo je ekskluzivno za vlasnike RTX kartica. Freestyle se sastoji od dva AI-pokretana filtra: RTX Dynamic Vibrance i RTX HDR. Ovi iskorištavaju AI značajke kartica serije RTX kako bi poboljšali boje u stvarnom vremenu dok igrate vašu omiljenu igru. RTX HDR filter znači da možete igrati SDR igre u HDR bojama na vašem HDR kompatibilnom zaslonu.
Application Hub: Osim ugrađenih značajki navedenih gore, nova Nvidijina aplikacija pruža jednostavan način za skakanje u mnoge druge kreativne i gaming aplikacije koje Nvidia nudi, poput GeForce Now platforme za cloud gaming; Nvidia Canvas, AI-pokretne aplikacije za crtanje krajolika; ili Broadcast, za snimanje i streaming vašeg igranja.
Login: Ako ste ikad bili frustrirani zbog toga što se morate logirati u GeForce Experience aplikaciju samo kako biste preuzeli najnovije drivere, niste jedini. Zahtjev za loginom je uklonjen – ali još uvijek ćete dobiti neke “bonuse i nagrade” ako se odlučite prijaviti u aplikaciju s vašim korisničkim računom.
Kako započeti s korištenjem ove aplikacije?
Budući da se radi o novoj i popularnoj aplikaciji, sigurno ćete pronaći neke sumnjive web stranice koje nude preuzimanja koja možda nisu sigurna ili dolaze u paketu s drugim softverom. Nikada ne biste trebali preuzimati aplikaciju s bilo kojeg mjesta osim sa službene web stranice Nvidije.
Nvidijina aplikacija je trenutno u beta verziji, i morat ćete deinstalirati postojeći GeForce Experience i Control Panel, stoga morate kliknuti da se slažete s time i pričekati da se instalacija završi.
Nakon toga, dobiti ćete pitanje koju verziju drivera želite koristiti: Game Ready ili Studio Drivers. Ako ekskluzivno koristite svoje računalo za kreativne aplikacije, trebali biste odabrati Game Ready.
Zatim ćete moći “pobjeći” od analize igara i hardvera, koja će automatski optimizirati postavke za vas. Međutim preporučujemo da to ostavite uključeno jer vam može pomoći, a uvijek možete i manualno naknadno postaviti postavke onako kako vi to želite.
Nadalje, možete odabrati želite li omogućiti Nvidia Overlay ili ne. Ne brinite, uvijek ga možete kasnije omogućiti, pa je svejedno što ovdje odaberete.
I za kraj, možete se prijaviti na Nvidia račun radi nagrada poput ekskluzivnog paketa Call of Dutyja. Ovaj korak je potpuno opcionalan, i nećete propustiti nikakve značajke ako se ne prijavite na isti.
Pregled sučelja Nvidia aplikacije
Kada prvi put pokrenete aplikaciju, naći ćete početni zaslon koji sadrži linkove do aplikacija koje je Nvidia aplikacija pronašla, te tab “Discover” za pokretanje drugih kreativnih aplikacija iza kojih stoji Nvidia.
Na lijevoj strani nalazi se navigacijska traka. Prvo idite na “Drivers” kako biste instalirali najnovije drivere. U usporedbi s aplikacijom GeForce Experience, zaslon s driverima uključuje korisni sažetak novih značajki i popravljenih stavki u ovom izdanju.
Tab “Graphics” je mjesto gdje ćete pronaći jednostavno sučelje za globalne postavke ili postavke pojedinih igara. Kliknite na naslov igre da biste vidjeli kako su vaše postavke već optimizirane tijekom instalacije. Sve sa zelenim oznakama trebalo bi već biti optimizirano. Vidjet ćete sivu crtu ako nije optimizirano ili uskličnik ako postoji problem.
Kada pokrenete igru, imate nekoliko kratica na tipkovnici koje možete koristiti. Recimo, tu su “Alt+Z” i “Alt+R”. S tim kraticama možete otvoriti prozore koji će vam omogućiti da mijenjate postavke “ad hoc”, da dodate filtere, mijenjate postavke, vidite statistiku, broj sličica u sekundi i slično. Probajte pa ćete vidjeti što se sve nudi.
Što nedostaje u Nvidia aplikaciji?
Nažalost, još uvijek nisu prenesene sve postavke iz druge dvije spomenute Nvidia aplikacije, pa ćete i dalje pronaći ikone Nvidia Control Panela i GeForce Experiencea na svojoj traci. Iako je planirano u budućnosti, još uvijek nema podrške za overclocking putem Nvidia aplikacije ili povratka na prethodne verzije drivera.
Streameri i kreatori sadržaja također mogu biti razočarani što su neke njima bitne značajke uklonjene.
Prema Nvidijinoj objavi: “Donijeli smo odluku o obustavi nekoliko značajki koje su bile nedovoljno korištene, posebno tamo gdje postoje dobri alternativni proizvodi. Ova obustava obuhvaća prijenos uživo na Twitch i YouTube aplikacijama, dijeljenje slika i videozapisa na Facebooku i YouTubeu te način rada s fotografijama “360 stupnjeva” i stereoskopskim snimkama.”
“Uređivanje značajki pomaže Nvidia aplikaciji da se instalira za pola vremena, pruža 50% odazivnije korisničko sučelje i zauzima 17% manje prostora na disku od GeForce Experiencea.”
Nvidia aplikacija može automatski optimizirati vaše igre, ali još uvijek omogućava potpunu kontrolu po pojedinoj aplikaciji ili na globalnoj razini. Ipak, za većinu gamera, postoji jako malo razloga da ne instaliraju ovu aplikaciju, usprkos nedostatku nekih opcija.
Piše: Boris Plavljanić