PočetnaSoftverKorisniCloud servisi: Koji odabrati? Dropbox, OneDrive, Google Drive, Box, SugarSync

Cloud servisi: Koji odabrati? Dropbox, OneDrive, Google Drive, Box, SugarSync


Istražili smo Cloud servise koji nude pohranu podataka u oblaku. Svi imaju besplatne opcije, a koja nudi najviše? Pogledajte snama što nude od cloding opcija: Dropbox, OneDrive, Google Drive, Box i SugarSync…

Jedna od stvari koje su nam donijele velike brzine prijenosa prema Internetu je i sve veća ponuda različitih mogućnosti da svoje podatke pohranimo na udaljenim poslužiteljima, a ne na lokalnom računalu.

Konkurencija u svijetu cloud storagea je poprilično velika, tako da se mnogi korisnicu nemogu odlučiti koji je onaj pravi za njih. Kako sada stvari stoje definitivno imamo široki izbor na raspolaganju i možemo se odlučiti za bilo koju od usluga koju osim Googlea nude još i Microsoft sa svojim OneDriveom te usluge kao što su veoma popularni Dropbox, Box ili SugarSync.

Korištenjem ovih servisa koji dobivaju na popularnosti zbog trenda seljenja podataka u oblak i svakodnevne potrebe za njihovom dostupnošću bilo putem stolnih računala, tableta ili mobilnih uređaja, možemo dobiti za sasvim pristojne cijene ili pak nikakve, solidnu količinu prostora na udaljenim serverima.

Naravno, nije niti sve u prostoru i mnogo razlike između usluga koje će biti opisane čine sitnice koje zapravo ispadaju ključnima kada dođe vrijeme odluke koji servis odabrati. Radi se o postojanju i kvaliteti klijenta koji je integriran u operacijski sustav te općenito o integraciji same usluge u ljusku matičnog OS-a.

Koristite li više računala ili imate na jednom više operacijskih sustava može igrati značajnu ulogu jer neke usluge pružaju klijent i za više sustava dok su druge ograničene najčešće na Windows. Ako pak imate namjeru koristiti cloud isključivo za pohranu podataka, ovo se možda i ne čini tako bitno kao što je u tom slučaju, količina prostora koju dobijete i uz koje uvjete.

Karakteristika koja je također bitna i to za sve vrste potreba korisnika je i maksimalna veličina datoteke koju je moguće uploadati odjednom te postojanje odnosno nepostojanje ograničenja na brzinu preuzimanja ili slanja.

Uzmete li u obzir usluge koje su spomenute ovdje, na prvi pogled činiti će se da postoji mnogo sličnosti među njima, međutim nakon nekog vremena rada i otkrivanja njihovih mogućnosti moći ćete se odlučiti za jednu koja je baš po mjeri što će uglavnom ovisiti u tome za što ćete koristiti cloud uslugu.

dropbox

 

Dropbox

Prvo ćemo razmotriti dobro nam znani Dropbox koji će s novom konkurencijom morati potruditi se održati korak, no Dropbox je ipak i dalje omiljen među povećom količinom korisnika. Kada se prijavite za uslugu na poklon dobivate 2 GB prostora koji je moguće povećati na razne načine, besplatno.

Jedan od njih je putem već dobro uhodanog sustava referala odnosno ako se novi korisnik prijavi putem vašeg linka dobiti ćete nagradnih pola gigabajta do ukupno 18 besplatnih gigabajta. Za dobivanje bonusa odmah na početku potrebno je napraviti nekoliko stvari nakon čega ćete se zapravo i bolje upoznati sa samom uslugom, a to uključuje povezivanje više računala, dijeljenje datoteka i slično.

Količinu prostora moguće je proširiti dodatnim zakupom pa tako postoje paketi od dodatnih 50 ili 100 GB. Prvi košta $9.99, a drugi $19.99 mjesečno. Maksimalna veličina datoteke koju možemo uploadati na server odjednom ovdje nije ograničena što i nije iznenađenje s obzirom na količinu inicijalnog prostora kojeg dobijemo, no može biti relevantno ukoliko se odlučite za kupnju dodatnog prostora.

Ova besplatna 2 GB prilikom registracije se dakako ne čine mnogo, posebno kada pogledamo neki od konkurenata (primjerice OneDrive), no čar Dropboxa je u zapravo u drugim stvarima. Jedna od tih stvari je veoma jednostavna sinkronizacija podataka. Nakon što ispunite registracijski obrazac imati ćete mogućnost preuzeti klijent koji je moguće instalirati na Windows, Linux ili Mac OS što čini sasvim solidan spektar platformi na kojima se Dropbox integrira.

Što se tiče mobilnih uređaja, niti oni nisu zaboravljeni pa tako postoje aplikacije za Android, iPad/iPhone, BlackBerry te mobilna verzija web stranice za sve ostale uređaje koji imaju pristup Internetu. Nakon instalacije klijenta na sustav primijetiti ćete ikonicu koja predstavlja klijent i omogućuje brz uvid u preostalu količinu prostora, pregled novo uploadanih datoteka, otvaranje Dropbox mape te uvid u proces sinkronizacije gdje možete brzo vidjeti koliko je podataka preneseno na server te koliko je još preostalo za prenijeti.

Spomenuta je i Dropbox mapa. Radi se o tome da prilikom instalacije klijenta, ukoliko ručno ne promijenite vrijednost, napraviti će se nova mapa unutar mape za dokumente imena Dropbox. Sve datoteke i mape koje prebacite u tu mapu osim što će biti na lokalnom disku, početi će se automatski sinkronizirati sa udaljenim serverom i zamijetiti ćete zelenu kvačicu kada postupak završi.

Što se tiče dijeljenja sadržaja, ono je izvedeno na način da možete specificirati mapu unutar Dropbox mape koju ćete postaviti da joj i drugi mogu pristupati te dodavati, brisati datoteke i slično. Također sve što je unutar ove mape možete podijeliti i sa bilo kime drugim čak iako nema Dropbox račun, putem vanjskog linka koji se generira na zahtjev.

Glavne karakteristike Dropboxa su dakle veoma dobra organizacija i sveobuhvatna integracija te jednostavnost korištenja dok je mana relativno mala količina besplatnog prostora.

 

onedrive

OneDrive

U bitku za prvaka u pružanju usluga cloud storagea u kojoj je prednjačio Dropbox, ubacio se i Microsoft sa svojim Skydrive-om koji se danas zove OneDrive. No dolaskom Google Drive-a kao ozbiljnog konkurenta natjeralo je i ostale „natjecatelje“ da poboljšaju svoju ponudu.

Microsoft je tada u utrku stigao sa svojim SkyDrive-om koji je u početku svakome davao izdašnih 25 GB slobodnog prostora, da bi do početka 2016. godine sa promjenom imena u OneDrive Microsoft ponudio besplatnih 15Gb pohrane, a danas na OneDriveu možete besplatno držati samo 5Gb podataka uz mogućnost nadoplate od 2$ mjesčno za ukupnih 50Gb prostora.

Sve što je tada trebalo napraviti je prijaviti se za SkyDrive uslugu putem vlastitog Live računa, odnosno onog koji koristite za primjerice prijavu na Hotmail. Ono što tada Microsoft nije napravio, nije imao nikakav desktop klijent poput Dropboxa što je bilo kakvu ozbiljniju sinkronizaciju činilo nepristupačnom.

Sav upload vršio bi se putem web preglednika iz posebno dizajniranog sučelja koje i nije izgledalo loše, međutim nije postojala mogućnost uploada više mapa odjednom već je prvo trebalo kreirati novu mapu pa postaviti unutar željene datoteke.

Iz tih razloga i ogromnom količinom prostora koju je usluga nudila, OneDrive se većinom koristio kao storage, backup. No, kao što je spomenuto stvari nisu ostale iste. Microsoft je naknadno napravio taj potrebni klijent i za desktop računala Windows, Mac OS, Android (i dalje ne postoji verzija za Linux što i ne iznenađuje).

Nažalost uz taj dodatak je stiglo i rezanje prostora tako da su tadašnji novi korisnici koji se prijave za uslugu dobili besplatnih 7 GB prostora što je onda i dalje bilo mnogo više od Dropboxova 2.

Osim klijenta za OneDrive ne smiju biti izostavljene niti mobilne aplikacije koje postoje za iPad, iPhone, Windows Phone te generalno pristup putem mobilnih uređaja koji imaju mogućnost spajanja na Internet. Korisnici Windowsa 8 i 10 imaju uslugu OneDrivea ugrađenu u sam operativni sustav.

Office-Online-onedrive

 

Ono što OneDrive dodatno ističe je i mogućnost rada sa Office aplikacijama direktno iz web preglednika. Putem online sučelja moguće kreirati novi dokument, editirati postojeći ili jednostavno uploadati sa računala i dijeliti sa drugima. Osim čistog dijeljenja podržan je i rad u timu, odnosno moguće je da primjerice skupina autora uređuje isti Excel dokument odjednom.

onedrive office online

 

Prisutna je i podrška za ODF format (Open Document Format) koji se često koristi u LibreOffice-u te podrška za PDF. Svojom paletom usluga Microsoft je konkurenciji dao do znanja da se misli ozbiljno baciti u područje kvalitetne cloud sinkronizacije i storagea, a ne samo ovog posljednjeg.

Očito zbog svih dobitaka bilo je potrebno srezati prostor pa tako novi korisnici počinju sa 5 GB, a svi imaju mogućnost nadogradnje uz nadoplatu i to dodatnih 50 GB za 2$ mjesečno.

 

box

Box

Box je servis koji se nešto razlikuje od do sada spomenutih. Razlike u određenim aspektima su čak i veće jer se radi o usluzi koja puca na poduzeća i profesionalnu upotrebu. Naglasak ove usluge je na zajedničkom radu, dijeljenju dokumenata i njihovom uređivanju. Box svoje usluge temelji na webu i pri tom možemo reći da je stranica veoma dobro sređena i čak oni koji nisu previše tehnološki osviješteni trebali bi se moći snaći.

Ono što Box nudi je, za početak tri tipa računa. Prvi je namijenjen osobnim potrebama – Personal, drugi poslu – Business te treći poduzećima – Enterprise IT. Prije nekoliko mjeseci Box je povremeno imao veoma prigodne akcije kojima je davao svima koji preuzmu Android aplikaciju pozamašnih 50 GB prostora koje je bilo moguće zadržati nakon isteka akcije.

Sada prijavom na uslugu Box dobiti ćete početnih 10 GB besplatno i za osobnu upotrebu, dakle u Personal ediciji. Business nudi 1000 GB dok Enterprise nema ograničenja. Ono što je loše u svemu tome pa čak i za one koji su iskoristili promotivnu prigodu je maksimalna veličina datoteke koju je moguće uploadati i koja iznosi tek 250 MB (do 5 GB uz nadoplatu). Ukoliko se radi o Business tarifi maksimalna veličina je 10 GB, a začuđujuće isto vrijedi i za Enterprise IT.

Uz spomenutu Android aplikaciju postoji i podrška za iPad, iPhone, BlackBerry te već standard u cloud uslugama web stranica prilagođena mobilnim uređajima. Kao što ste mogli primijetiti do sada, s obzirom na veličinu sadržaja koji se može uploadati, Box vjerojatno neće biti prvi izbor za pohranjivanje backup-a.

Box ima zacrtane druge ciljeve i da ih ostvari posjeduje dosta alata. Jedna skupina služi za dijeljenje datoteka koje je veoma rašireno i potrebno u krugovima na koje Box cilja. Radi se o tome da je moguće postaviti parametre za datoteke koje želimo dijeliti koji će određivati tko smije vidjeti te podatke te što sve smije s njima raditi.

sugarsync

 

Dakle moguće je postaviti dozvole koje će odrediti smije li određeni korisnik mijenjati datoteke, brisati ih ili tek pregledavati. Vratimo li se na tri spomenute tarife osvrnimo se i na cijene. Personal tarifa je naravno besplatna, ali ujedno i nudi najmanji broj mogućnosti te će koristiti pojedincima za upload i pohranu razumno velikih datoteka.

Business opcija košta $10 mjesečno za plan od 100Gb prostora, a odnosi se na jednog korisnika. Osim povećane veličine datoteke od 5Gb koju se može uploadati, Business nudi zaštitu lozinkom pri dijeljenju te veće brzine uploada zajedno sa integracijom u Google Apps, desktop sinkronizacijom, raznim statistikama, pokazateljima i sl. I konačno Enterprise IT tarifa nema točno definiranu cijenu, već ćete ju morati dogovoriti kontaktiranjem nadležnih osoba.

 

sugarsync cloud pohrana

SugarSync

SugarSync je također jedan od popularnijih servisa koji nakon nekog vremena rada s uslugom jednostavno impresionira svojim sposobnostima. Cijela je usluga dosta bogata mogućnostima što na prvi pogled možda i ne bismo zaključili s obzirom da web pristup izgleda dosta pojednostavljeno u odnosu na ostale usluge, čak i Dropbox.

Također, usluga je i sasvim solidno rasprostranjena po svim platformama uključujući Windows, Mac, Linux, iPad, iPhone, Android, Windows Mobile, BlackBerry, Symbian, Kindle Fire te naravno mobilne web stranice. Pogledavši popis podržanih platformi možemo reći da SugarSync ima definitivno najširi krug te kome je ovo vrlo bitna karakteristika trebao bi razmisliti o ovoj usluzi.

SugarSync nije besplatan kao konkurencija, nego nudi samo 30 dana free tryal varijantu, a od ponuđenih plaćenih opcija dobivate 100Gb za 7,49$ mjesečno, 250Gb za 9,99$ i 500Gb za 18,95$ mjesečno. To će mnogima biti najveći minus ove usluge, ali pozitivno je to što je i neograničena maksimalna veličina datoteke koju možemo uploadati. Nakon što se prijavite za uslugu imate mogućnost preuzimanja besplatnog klijenta.

Putem njega možete odabrati koje mape ćete sinkronizirati i koje onda postaju dostupne od bilo gdje da imate pristup SugarSyncu. Ova usluga ima i nešto drugačiji pristup sinkronizaciji datoteka jer za svako računalo koje želimo dodati na listu za sinkronizaciju možemo odabrati koje će se mape sinkronizirati.

Također prilikom instalacije primijetiti ćete i novonastali folder po imenu Magic Briefcase. Poanta sa ovom mapom je da sve datoteke koje stavite unutra će automatski biti sinkronizirane na svim računalima dok za ostale mape to vrijedi samo za lokalna računala. Jedna veoma korisna mogućnost koju donosi SugarSync je verzioniranje.

Iako postoje zasebni alati koji služe upravo tome, SugarSync verzioniranje obavlja automatski. Stvar je u tome da ako imate određeni dokument kojega promijenite, ostati će zapamćeno zadnjih pet promjena tog dokumenta i u slučaju da nešto pođe po zlu i dalje se greška može ispraviti.

Od ostalih mogućnosti valja spomenuti streamanje MP3-ica što uključuje upload vaših datoteka i njihovo preslušavanje putem primjerice iPhone-a čak i dok su ostala računala ugašena jer stream ide sa servera. Također u web sučelje je integriran i klasični medijski svirač u kojem možete složiti vlastitu play listu.

Postoji i opcija automatskog spremanja priloga iz email-a na način da poruku proslijedite na svoj SugarSync račun pri čemu će se sve datoteke spremiti u posebnu mapu.

 

google-drive

Google Drive

Dotaći ćemo se i kronološki posljednjeg izazivača u ovoj kategoriji, izazivača koji je na konkurenciju krenuo udarno i u svom stilu. Kao što ćemo vidjeti mnoge su stvari ostale slične kao i na drugim servisima, no prednost Google Drive-a u samom početku je ta što je to Google koji ima mnogo svojih proizvoda za kandidate da ih se ukomponira u Drive i tako obostrano poboljša.

No, krenimo redom. Kao i kod svih usluga i za ovu se potrebno prvo prijaviti i to putem Google računa. Za razliku od manje poznatih servisa, što u odnosu na ugled Google-a uključuje sve, za očekivati je mnogo korisnika Drive čisto iz razloga što ih dobra većina već ima otvoreni račun.

Uzevši to u obzir rijetko tko će se odreći 15 GB prostora koji Drive nudi za 0 kn. Naravno kao i ostali servisi, Drive se također može proširiti i to za 100 GB koštati će u mjesečnim intervalima $2, a za 1000 GB $10. Kao što vidimo nudi se i dosta pozamašna količina prostora uz plaćanje pa za one kojima je i 1 TB potreban imaju tu mogućnost.

Iako mnoge usluge mogu na različite načine putem referala ili promo akcija povećati ove iznose, Google je zadržao ove fiksne vrijednosti. Kao dodatna nagrada za korištenje Drive-a i dodatnih paketa povećati će vam se i veličina prostora koju imate na Gmailu. Kako bilo, dobra stvar u neku ruku je da je maksimalna veličina datoteke koju je moguće prenijeti 5 GB što nije neograničeno, ali ipak dosta iznad 2 GB OneDrive-a i 250 MB Box-a.

Paralelno sa puštanjem usluge širom svijeta, stigao je i klijent koji je moguće preuzeti te instalirati na računalo. Klijent je podržan na Windows strojevima i Mac OS-u. Nakon instalacije jednostavno nije bilo moguće ne primijetiti sličnost sa klijentom koji ima Dropbox, zapravo teško je osim izgleda ikonice i pronaći razliku.

Bili oni slični ili ne, klijent radi dobro upravo ono što i treba. Osim toga postoji podrška i za Android te mobilne web stranice, kao i podrška za iPad i iPhone. Naravno kao što je i spomenuto, glavna prednost Google-a na ovom području je objedinjavanje ostalih usluga sa Drive-om.

google drive aplikacije

 

To se podosta odnosi na Google Docs koji su doslovno ugrađeni u Drive i na kojima se može raditi i automatski se spremaju u cloud. Također prednost ovog principa je i dijeljenje tih dokumenata i po želji moguće je u bilo kojem trenutku podijeliti određeni dokument tablicu, prezentaciju s određenim ljudima i dobiti povratnu informaciju nazad.

Google također ima mogućnosti OCR-a, odnosno mogućnost prepoznavanja teksta iz slike (primjerice skeniranog dokumenta) što je ugrađeno u postojeću tražilicu za bolju organizaciju dokumenata koje spremate na Drive.

Ono što mi se sviđa najviše kod Google Drivea je da možete povući i ispustiti (drag and drop) datoteke u web-stranice Drive i oni će se automatski učitati. Također možete pregledati privitke iz Gmaila na Google disku i snimiti te datoteke na svom oblaku. Impresivna je i lakoća instalacije kada već imate otvoren google korisnički račun.

Piše: H.G.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular