Znači li to da se Apple sve više otvara za ”vanjski svijet” i da polako shvaća važnost otvaranja za aplikacije i programere ”trećih strana”?
Ukratko…
- Apple je promijenio smjernice za aplikacije u Apple Trgovini, dopuštajući po prvi put da se ondje nađu emulatori za konzole.
- Iako je do ove odluke došlo ponajprije zbog pritiska EU-a, odnosno zbog problema protiv tržišnog natjecanja, promjena politike je globalna. S druge strane, Googleova Play Trgovina u sebi sadrži različite emulatore praktički od svog nastanka.
Appleovi iPhone pametnih telefoni i tableti i Android pametni telefoni i tableti razlikuju se po mnoštvo toga. Jedna od istaknutijih razlika su njihove trgovine aplikacijama: Appleov App Store dosad je bio vrlo zatvoren, dok je Google Play Store ili Googleova Trgovina aplikacija puno otvorenija. Zahvaljujući otvorenim vratima Googleove Trgovine, korisnici Androida mogli su uživati u emulatorima za različite konzole, praktički od samih začetaka platforme. Neke od prvih Androidovih aplikacija zapravo su bili Nintendo emulatori.
No ovo se mijenja i to jako brzo. Kako stvari stoje, Apple je promijenio svoja pravila u pogledu svoje trgovine, što znači da će Apple dopustiti emulatore. To znači da po prvi put u povijesti korisnici iPhonea mogu posjetiti App Store i odande preuzeti emulator bez ikakvih problema. Prethodno su za ovakve akcije morali napraviti takozvani ”jailbreak” iPhonea, nakon čega su bili prisiljeni preuzeti i instalirati emulatore sa ”trećih strana”, što je samo po sebi bilo dosta zakučasto, komplicirano i po pravilima Applea, ne baš dopušteno. No, sada se stvari mijenjaju.
No, zašto odjednom dolazi do ove promjene? Ovo je nedvojbeno odgovor na kontrolu regulatornih tijela EU-a prema Appleovoj poslovnoj praksi, za koju povjerenici EU-a vjeruju da je protivna tržišnom natjecanju. Zahvaljujući novim zakonima koji su doneseni u Europskoj uniji, Apple je morao napraviti ogroman broj izmjena ako je želio nastaviti poslovati unutar država EU. Neke od tih promjena odnose se i na odustajanje od Lightning utora te prijelaz na USB-C. Dopuštanje trgovina aplikacijama trećih strana i mogućnost preuzimanja aplikacija iz drugih izvora je još jedna stvar koju je Apple morao promijeniti. Najnovije izmjene poslovne politike nesumnjivo su odgovor na pritisak koji je došao iz EU.
Drugim riječima, Apple zna da će korisnici pribjegavati platformama trećih strana kako bi dobili emulatore, što je samo po sebi loše za Apple. Ovo je jasan prikaz konkurencije koja je dobra za potrošača. No iako je ova reakcija nastala kao odgovor na pritisak regulatornih tijela EU-a, ovo je nesumnjivo promjena koja će imati globalni odjek. Nakon ovoga vjeruje se da će i korisnici iPhone uređaja u SAD-u s vremenom imati mogućnost preuzimanja emulatora za konzole sa Apple Storea.
Bilo kako bilo, ovo je definitivno dobar znak i mogući nagovještaj još veće otvorenosti, kako Appleove Trgovine tako i samog Applea, po pitanju aplikacija i alata trećih strana.
Piše: Alan Milić