Google je predstavio novu verziju svog operativnog sustava. Kodnog imena Android L, razvijao se mjesecima i donio je mnogo dobroga – od novog dizajna do sigurnosnih mehanizama
Došlo je vrijeme za novi Android. Dobro, nije još došlo vrijeme, no peta verzija ovog operativnog sustava je pred vratima, a čini nam se da će ovo biti najveća i najbolja nadogradnja dotičnog sustava. Android 5 se još naziva i Android L, mada mu je pravo ime Android Lollipop. U ovom članku smo odlučili predstaviti vam ovaj operativni sustav te vas upoznati sa najvećim izmjenama koje je Google napravio od prošle verzije. Dizajn se radikalno promijenio, Google ima 5000 novih API-ja, hrpu manjih i većih izmjena koje će direktno utjecati na korištenje operativnog sustava i čini nam se da je Google odlučio uništiti iOS do kraja. Ako pogledamo novitete koje je Apple predstavio za svoj iOS 8 i ono što će Google donijeti u novom Androidu, moramo reći da se radi o jako velikim razlikama.
Svidjelo nam se ono što je Apple predstavio jer je barem djelomično otvorio iOS, no s druge strane Google sa svakom novom verzijom donese toliko novih promjena da se Appleove izmjene čine jako minorne. Dapače, Google u svojim manjim nadogradnjama donese više noviteta nego Apple u cijelom novom operativnom sustavu. No, na stranu sa Appleom. Puno je bitnije pitanje kada će Lollipop biti dostupan korisnicima? Odgovor je u „narednim tjednima“. Točnije, prvo će se pojaviti na Nexus uređajima, a zatim bi se trebao pojaviti i na ostalim uređajima. Za sada su se oglasili HTC i Samsung koji su rekli da jedva čekaju novi OS i da će ga što prije pustiti svojim korisnicima. Ali budite uvjereni u jedno – samo oni koji imaju flagship modele će moći instalirati Lollipop. Ostali će morati ili kupiti novi uređaj ili koristiti Android 4.5. Sumnjamo da će apsolutno svi dobiti na raspolaganje ovaj operativni sustav.
Piše: Boris Plavljanić
Material design
Prva i najveća promjena je zapravo ona grafička. Google ja odlučio napustiti stari dizajn, odnosno fragmentirani dizajn koji je do sada postojao i zamijeniti ga novim koji se naziva „Material design“. Ovaj dizajn bi se trebao naći na svim uređajima koje pogoni Android – mobitelima, tabletima, pametnim televizorima, pa čak i u Google autu jednog dana kada zaživi za široke mase. Riječ je o dizajnu koji spada u „flat kategoriju“, no puno je važnije da dizajn izgleda fantastično. Google tvrdi da će biti mnogo intuitivniji nego prije, ali i realniji. Što znači realniji? Znači da će sada elementi izgledati kao 3D objekti, imati će sjene i obrube te će se moći slagati jedan na drugi, odnosno pomicati jedan na drugi i tako složiti hrpu objekata na jedno mjesto. Teško je riječima objasniti što Google planira učiniti, no budite sigurni da se radi o velikom koraku naprijed. Najbolje od svega je što će i programeri moći koristiti ove opcije kod kreiranja novih aplikacija. Također, velika novina koju Google želi unijeti u svoj eko sustav je konzistentnost, ali ne u dizajnu, nego općenito u radu uređaja.Cilj je da sve uređaje povežete preko jednog korisničkog računa, te da recimo gledate spot na YouTubeu na jednom uređaju, zastavite ga, uzmete tablet i odmah nastavite gledati tamo gdje ste stali. To što Google želi napraviti je prilično skup potez i nadamo se da će ga dobro napraviti jer korisnici neće opraštati pogreške, a ovdje se radi o potpuno novom konceptu rada i sinkronizacije uređaja. Iz nekog razloga, Google je to odlučio tek sada napraviti kada mijenjaju i dizajn OS-a? Zašto? Ne znamo, ali nije niti bitno. I za kraj ovog dijela – dolazi i poboljšani Roboto font, te puno glađe animacije i prebacivanje sa ekrana na ekran, odnosno sa aplikacije na aplikaciju. Biti će tu još svakakvih izmjena, no vidjeti ćete ih kada počnete koristiti Lollipop.
Notifikacije i lock screen
Notifikacijski centar na Android uređajima postoji, ali nije bio dobar. Dobivali ste hrpu informacija bez glave i repa – neke notifikacije su bile bespotrebne, dok one važnije niste vidjeli od ovih nevažnih. U svakom slučaju, spomenuti sustav nije bio dobar. U ovoj verziji je cijeli sustav redizajniran, odnosno puno je bolje napravljen. Sada ćete dobivati samo najvažnije obavijesti. Prva stvar je što ćete dobivati obavijesti prvi vrhu ekrana bez obzira što vi radili. Možete igrati i igru koja će vam zauzeti cijeli ekran, no obavijest će vam se prikazati pri vrhu. Ako ju ne želite gledati samo ćete ju pogurnuti prema vrhu ekrana, a ako ju želite odmah otvoriti, samo ćete stisnuti istu što će vas odvesti u aplikaciju koja vam je poslala notifikaciju. Moramo se nadovezati za prošlu točku – ova notifikacija koja će vam se prikazati na vrhu ekrana kao da lebdi iznad vaše postojeće aplikacija u skladu sa Material designom. Ukratko – po onome što smo vidjeli izgleda odlično.
Druga velika stvar vezana uz notifikacije je što će vam se one prikazivati na lock screenu, odnosno ekranu kada vam je zaključan mobitel. Recimo, to sada ima iPhone, odnosno iOS i radi savršeno. Android će imati praktički identičan sustav koji će vam prikazati svaku notifikaciju, a vi ćete sa lock screena moći tu notifikaciju maknuti ili ju otvoriti. Tj. otvoriti aplikaciju koja je poslala notifikaciju. Jako korisno jer sve relevantne informacije i notifikacije ćete imati na jednom mjestu.
Uz to, mobitel ćete sada moći otključati bez PIN-a ili geste ako recimo imate Bluetooth slušalice i spojene su vam na uređaj. Uređaj zna da ste to vi i da ste blizu uređaja i otključa ga bez pitanja. Ako se maknete 5-6 metara sa slušalicama od uređaja, druga osoba ga neće moći otključati bez zaštitu, uzevvši u obzir da ste stavili istu na uređaj.
Projekt Volta
Koja je najveća mana današnjih mobitela? Svi imaju jedan veliki zajednički nedostatak, a to je baterija. Koliko god pazili na mobitel i koristili ga minimalno, teško da će izdržati cijeli dan ili recimo dan i pol. Ako neki mobitel izdrži 36 sati onda je vjerojatno cijelo vrijeme bio na stand byu i nije bio korišten gotovo nimalo. Zato je Android L drugačiji. Sam sustav troši oko 25-30 posto manje baterije nego, recimo, KitKat što će rezultirati sa 90 minuta više razgovora. Na primjer – ako možete razgovarati na mobitel 4 sata, sada ćete moći 5 ili 6 sati. Ovisi o uređaju i operativnom sustavu, no napredak je vidljiv. Također, mobitel koristi manje resursa čak i u stanju mirovanja, kada surfate, slušate glazbu … Uglavnom, Google je napravio jedan novi odjel u kompaniji koji se sada bavi isključivo time – optimizacijom operativnog sustava radi manje potrošnje.
Za sada su odradili odličan posao, no prije davanja završne ocjene ćemo ipak pričekati i vidjeti kako će to stvarno funkcionirati u praksi. Uz to, Android 5 će vam prilikom punjenja prikazati otprilike koliko vremena treba da se skroz napuni, te ćete u postavkama moći vidjeti koliko još mobitel možete trenutačnim tempom koristiti prije nego ga ispraznite. No, kao što je u jednom intervjuu jedan Googleov inženjer rekao – smanjite svjetlinu ekrana, ne slušajte glazbu na maksimalnoj razini i uštedjeti ćete barem dva sata rada. Što je u konačnici i točno – na danjem svjetlu ekran ne mora blještati, vidite ga i bez tolike svjetline, ne moraju svi oko vas čuti koju glazbu slušate i ne morate igrati iggrice 2 sata dnevno – one troše najviše resursa osim možda gledanja HD filmova.
Personal unlocking
Da li biste mogli na prvu reći što je Personal unlocking? Radi se o jako pametnoj ideji koji, kao što sam naziv kaže, pomaže otključati mobitel. Ali kako? Na pametan način – v–š telefon će pratiti gdje ste i što radite. Nakon nekog vremena kada nauči sve lokacije na kojima često boravite, znati će kako otključati mobitel. Ako ste stalno doma na lokalnom Wi-Fiju Android telefon počinje shvaćati da vam je to „kuća“ i da možete otključati mobitel bez PIN-a ili geste. Spomenuli smo već da je slična situacija kada imate bluetooth slušalicu. Znači, Google zna da ste doma, pa telefon otključavate bez ikakvih provjera. Kada odete van te lokacije, mobitel više ne možete tako lako otključati, nego morate imati PIN, znati gestu ili nešto treće. Čak je moguće i glasom reći mobitelu da ste doma, pa će on znati deaktivirati „lock“ sustav. U svakom slučaju, čeka nas jedan vrlo zanimljiv dodatak i nadamo se da će dobro raditi.
Android TV
Možda znate, a možda i ne, Google želi napraviti Android TV. Riječ je o pametnom televizoru, odnosno televizoru koji će biti kao i svaki drugi, ali u pozadini bi trebao biti Android OS. Na taj način biste mogli gledati TV, ali ako vam se to ne sviđa, možete na televizoru koristiti određene aplikacije. Čak i igrati igre. Sony, Philips, Sharp … samo su neke od kompanija koje su rekle da će podržati Android TV i da će u svojoj ponudi imati takve televizore. Kada će to biti, ne znamo, no vjerujemo da bi moglo već slijedeće godine. Android TV će imati podršku i na mobitelu.
Kada biste imali dotični TV, mogli biste povezati telefon sa televizorom i sadržaj sa ekrana mobitela prebaciti na TV. Igrati recimo Need for speed na mobitelu, no mala vam je slika. Pritisnete tipku „Prebaci na TV“ i ako su vam uređaji upareni i televizor je upaljen, sadržaj (slika) sa mobitela će se prebaciti na TV. Na taj način bi mogli pregledavati i slike koje ste napravili na mobitelu, gledati video materijale, spotove na YouTubeu i tako dalje. Naravno, moći ćete to napraviti i direktno na televizoru ako budete imali Android TV. Samo ćete ga morati spojiti na Internet. Govori se o tome da će Android 5 biti povezan i sa Chromecastom, tako da će to biti još jedan način povezivanja na TV, a spominju se i glasovne naredbe odnosno glasovno upravljanje televizorom preko mobitela. Sve u svemu, ovo bi mogao biti jedan od glavnih razloga zašto kupiti Android TV (op.a. realno gledaju, Android TV bi trebao od konkurencije odskakati cijenom).
Chromebook notifikacije
Ako ste mislili da će Google povezati samo mobilne uređaje sa televizorom, prevarili ste se. Google je odlučio spojiti sve svoje uređaje, kao što smo rekli na početku ovog teksta. Cilj je da sadržaj sa jednog uređaja, praktički odmah bude vidljiv na drugom. Stoga ne čudi činjenica da Google želi spojiti Chromebook prijenosnike sa mobitelima. Opet jedna mogućnost koju je nedavno uveo i Apple. Poanta priče je da na Chromebooku dobijete notifikacije sa mobitela. Radite na prijenosniku, a mobitel vam je u džepu. Dolazi poruka i vi praktički isti tren dobivate obavijest na prijenosniku. On je preko bluetootha ili mreže povezan sa mobitelom, pa odmah možete na prijenosniku odgovoriti na poruku, ukoliko se radi o poruci. Ukoliko vas netko zove na mobitel, na prijenosniku imate obavijest da vas netko zove na mobitel.
Zanimljivo je kako dvije velike kompanije donose iste novitete u isto vrijeme, no nas kao korisnike to ne zanima. Zanima nas da si olakšamo život i da uvijek budemo obaviješteni o važnim stvarima. Na ovaj način biste dok radite uvijek imali važne obavijesti na oku i ne biste morali gledati na mobitel svako malo da li vam je došla poruka, da li vam je netko poslao email, da li imate propušteni poziv… Notifikacijski centar sa mobitela bi postojao i u Chromebooku, samo što ne bi direktno dobivao obavijesti, nego od mobitela.
Odvojeni profili
Do sada ste se uglavnom na Android telefon spajali sa jednim korisničkim računom. Vlasnik telefona se logirao na telefon i svi podaci su se vezali na taj isti račun. Ako je netko drugi htio nešto napraviti na vašem mobitelu, morali ste mu ga dati takvog kakav je i da ista osoba je mogla, ako je htjela, pogledati vaše slike, poruke, emailove … Naravno da to nije praktično. Sada Google želi napraviti višekorisničku okolinu, odnosno dopustiti dijeljenje uređaja, no svaki račun će „zaštititi“ svoje podatke. To znači da ako se netko želi logirati na vaš telefon, vi ćete se odlogirati i dati mu telefon. On će se spojiti kao gost (Guest) i moći će obaviti par osnovnih funkcija – nazvati nekog, poslati poruku i slično (naravno, o trošak vlasnika telefona i onog koji je zapravo „glavni korisnik“) ili sa svojim Google računom.
Tada mu telefon povlači njegove kontakte i one njegove osnovne podatke. Kada dotična osoba završi sa upotrebom mobitela, odlogirati će se i vi ćete se opet spojiti. Android će sada moći napraviti više instanci OS-a, odnosno aplikacija pa sadržaj neće biti vidljiv svima. To je jako korisno za obitelji koje koriste, npr., jedan tablet. Svako može imati svoj sadržaj na mobitelu, a onaj drugi ga neće vidjeti. Barem tako Google tvrdi.
Multimedija
Multimedija je zapravo ono što korisnici najviše konzumiraju. Glazba, filmovi, video klipovi, igrice, slike … Svima je jasno da je ovo segment koji se ne smije zanemariti. Dapače, svaka nova verzija mora donijeti nešto novo. Lollipop nije razočarao ni u ovom segmentu. Ako krenemo od zvuka, tada moramo reći da je sada mnogo bolja komunikacija između samog operativnog sustava i audio sadržaja, te je latencija zvuka svedena na minimum. Nije stvar samo u slušanju glazbe na mobitelu, nego korištenje svih aplikacija koje prenose zvuk. Jedan od primjera je korištenje Skypea na mobitelu – sada će latenacija ovisiti samo Internet konekciji, a ne i o operativnom sustavu, što je do sada bio slučaj. Nadalje, Android 5 je sada moguće spojiti i na 8 kanalne audio sustave (5.1 i 7.1) te reproducirati glazbu putem istih. Tu je još i USB Audio podrška, tako da možete na mobilni uređaj spojiti bilo kakav vanjski uređaj ako ima USB priključak. Čak je moguće i profesionalne miksere za glazbu spojiti na isti.
Što se slikanja tiče, dodano je puno profesionalnih dodataka u Lollipop. Sada kamere mogu snimati u FULL HD rezoluciji sa oko 30 slika u sekundi što je i više nego odlično. Uređaj podržava i sirove formate kao što su RAW i YUV. Moći ćete (navodno) kontrolirati i senzore, leće kamere, flash … Na koji način, ne znamo, no Google tvrdi da će korisnik imati pristup svemu i sve će moći prilagoditi svojim potrebama. Vjerojatno se radi o nekim minornim izmjenama koje će moći učiniti, no vidjeti ćemo kroz koji mjesec. Ili tjedan. Tko zna.
Sigurnost
Spomenuti Google i sigurnost u jednoj rečenici bila bi ludost. Ili je do sada tako bilo. Već duže vrijeme se jako puno priča o Googleu, o tome kako oni prodaju vaše informacije, kako imaju previše informacija o vama i slično. Da, imaju onoliko podataka koliko ste im vi dali. Da vi niste napravili Google Plus profil i napisali da ste u vezi, Google to ne bi znao. Vrlo vjerojatno ne bi znao. Ovako znaju. No, bez obzira na lavinu kritika koja se svaki dan slijeva prema Googleu, mnogi i dalje koriste njihove proizvode. Google je odlučio barem malo utišati kritičare i ugraditi niz sigurnosnih mehanizama u novi OS. Recimo samo da će svi uređaji sa Android peticom imati kriptirane podatke i ako osoba nema vaš PIN, PUK ili što već, neće moći doći do podataka ako izgubite mobitel.
Čak bi se i podaci na vanjskoj SD kartici mogli kriptirati ako vi to budete željeli. Uz to, sve aplikacije će imati bolju zaštitu tako da će biti bolje zaštićene od raznih malwarea i virusa. Čak ako neka aplikacija bude zaražena i bude puna rupa, ona neće moći naškoditi drugim aplikacijama ili prikupljati podatke iz drugih aplikacija. Ne znamo što Google radi „ispod haube“, ali se iskreno nadamo da ovo nije samo prazna riječ, nego da su stvarno ugradili spomenute mehanizme.
Performanse
Kakva bi to nadogradnja bila kada uređaji ne bi brže radili? Android se zasada zasniva na ART-u, što je skraćenica za Android Runtime. Android je to već imao, ali ovo je novija verzija koja povećava performanse aplikacija i odaziva uređaja u globalu. Navodno bi novi ART trebao ubrzati uređaj do 4 puta. To naravno u praksi neće baš tako biti, no zasigurno će raditi brže i bolje nego do sada. S druge strane, Android 5 ćete imati samo na novijim uređajima koji su hardverski jači od ostalih uređaja, što je jedan od razloga zašto sve bolje radi.
No, vjerujemo da će telefon raditi bolje. To znači da će UI raditi bolje usprkos kompleksnijim i bogatijim aplikacijama. Ono što nas veseli je „konzerviranje“ aplikacija u pozadini. Kada imate više aplikacija otvorenih, jedna je aktivna, a druge su na čekanju u pozadini. Do sada su i te aplikacije trošile prilično resursa. Sada će te iste aplikacije biti „konzervirane“, odnosno trošiti će daleko manje resursa pa ćete moći u isto vrijeme imati još više aplikacija otvorenih ili ako imate manji broj otvorenih će bolje raditi. U svakom slučaju, bolje će se upravljati aplikacijama u pozadini. Dobra vijest i za programere – petica će imati podršku i za 64 bitne procesore, te ćete moći raditi nativne 64 bitne aplikacije.
Ostalo
Mnogo je još noviteta koji će doći, no Google ih naravno nije sve pobrojao niti mi imamo mjesta da vam sve opišemo. Željeli smo vam dočarati koliko je zapravo ovo velika nadogradnja za Android i u kojem smjeru Google misli ići. Smjer im je za sada i više nego dobar jer su odlučili još više slobode dati korisniku, još više otvoriti uređaj, te ga povezati sa mnogim vanjskim uređajima. A da ne govorimo o velikim grafičkim izmjenama, maloprije spomenutoj podršci za 64 bitne procesore i tako dalje. Za kraj ovog teksta, spomenuli bismo još nekoliko sitnica na koje biste trebali obratiti pažnju jednom kada ovaj OS zaživit. To je mogućnost plaćanja aplikacija kroz više sustava za plaćanje (moći ćete se brzo prebacivati sa jednog na drugi), mogućnost pregleda računa i printanja istih sa uređaja, redizajn ikonica, bolje dijeljenje sadržaja među uređajima, podrška za 68 jezika (mogućnost lokalizacije uređaja), podrška za vanjske tipkovnice, bolje glasovno upravljanje uređajem (+ unaprijeđeni Google Now), bolja grafika na igricama, bolja povezivost …
Kada podvučemo crtu, mislimo da je Google napravio odličan posao i da je zagorčao Appleu život. Jednostavno će se iPhone jako teško boriti sa Androidom, a trenutnih 10-ak posto koliko Apple ima udio na tržištu bi se moglo početi smanjivati. iPhone uređaji su skupi, nadogradnje rijetke i oskudne. Google s druge strane ima Android OS na mobitelima svih cjenovnih kategorija, svaki update donosi jako puno novosti, otvoreni su …