Kod PDF datoteka, a pogotovo kad se radi o velikima, dodatne mogućnosti analize njihovog sadržaja s kojima ga se može sumirati, pojednostaviti ili pojasniti vrlo su tražene i postoje mnogi alati trećih strana s kojima je to moguće.
Neke se može koristiti samo uz pretplatu dok ostali dio njih ponekad nije baš pouzdan.
Rješenja o kojima mnogi ne razmišljaju u tim situacijama su AI alati koji omogućuju analizu PDF datoteka, a sve odrađuju vrlo kvalitetno i besplatno.
U nastavku ćemo navesti pet AI alata s kojima besplatno možete analizirati PDF datoteke.
-
ChatGPT
U svibnju ove godine popularni AI alat ChatGPT dobio je dodatne značajke unutar svoje besplatne verzije, a jedna od njih je bila učitavanje dokumenata.
Ovo znači da se više ne morate registrirati za premium plan koji će vam omogućiti analizu dokumenata. Dovoljno je samo otvoriti ChatGPT putem OpenAI, Google ili Microsoft korisničkog računa i možete slobodno analizirati ili preoblikovati dokument te skupiti potrebne informacije iz njega.
Nakon što se prijavite u ChatGPT, kliknite na ikonu spajalice pored okvira za tekst te učitajte PDF datoteku sa svog računala. Također se možete spojiti na Microsoft OneDrive ili Google Drive korisničke račune te s njih prenijeti PDF datoteku.
Jednom kad je dokument učitan, možete pitati ChatGPT da ga za vas sumira, navesti ga da odgovori na postavljena pitanja ili da izvede još kompleksnije zadatke kao što su ekstrahiranje dijelova teksta ili njegovo formatiranje za e-mail.
ChatGPT omogućuje učitavanje 10 PDF datoteka istovremeno i svaka ne smije imati više od 512 KB. Također je potrebno napomenuti da korisnici koji se služe besplatnom verzijom imaju ograničenje razmjene poruka s GPT-4o modelom. Nakon što se dosegne limit, možete nastaviti razgovor s ChatGPT-om koristeći GPT-4o mini model.
-
Claude
Claude je razvila tvrtka Anthropic i radi se o vrlo sposobnom AI asistentu, posebno kad se radi o analizi PDF dokumenata. Alat nije popularan kao ChatGPT, no njegove odlike su segmentiranje i analiza tekstova.
Claude možete koristiti za sumiranje sekcija, izvlačenje ključnih točaka te provjeru koliko je tekst konzistentan u svojim različitim dijelovima.
U određenom smislu Claude je možda nešto izravniji i konkretniji od ChatGPT-ja u analizi dokumenata.
Za pokretanje PDF analize u Claudeu potrebno je prijaviti Anthropic korisnički račun i verificirati e-mail te broj telefona. Nakon što se to odradi, započinjete razgovor i učitavate PDF dokument na način da kliknete na ikonu spajalice.
Claudeova besplatna verzija ima određena ograničenja pa nije moguće učitati PDF dokument veći od 30 MB te više od 5 dokumenata odjednom.
Još jedno ograničenje vezano je uz količinu teksta u PDF dokumentu pa i na to morate pripaziti. Nije loša ideja da PDF dokument prije podijelite u nekoliko dijelova.
Claude je kao alat prvenstveno usmjeren na ekstrahiranje teksta iz dokumenata pa s njim nećete moći interpretirati fotografije, tablice ili grafikone. Zapravo kod svih vizualnih dijelova unutar PDF dokumenta Claude neće biti u mogućnosti napraviti analizu.
-
Perplexity AI
Perplexity AI je pokrenut 2022. godine i radi se o alatu u kojem se putem konverzacije dobivaju precizni odgovori uz pomoć naprednih modela jezika kao što su GPT-4o, Llama ili Claude. Za razliku od ostalih chatbotova, Perplexity AI naglasak stavlja na pružanje pouzdanih informacija koje su potkrijepljene citatima te je zbog toga on izvrstan alat u kontekstu znanstvenih i ostalih istraživanja.
Perplexity AI također ima mogućnost analize učitanih PDF datoteka. Kod njega je ista stvar kao i kod Claudea – vizualni dijelovi te oni koji zbog lošijeg skeniranja nemaju digitalni tekst koji se može označiti nisu podložni analizi. Zbog toga je prethodno potrebno dobro provjeriti sadržaj PDF datoteke koju želite učitati.
Kako bi učitali PDF dokument, kliknite na „Attach“ gumb u traci za pretraživanje. Dopušteno vam je učitavanje 3 PDF dokumenta dnevno, a svaki od njih ne smije biti veći od 25 MB.
Nakon učitavanja dokumenta, kod njega možete sumirati ključne točke, lektorirati tekst, pojasniti kompleksnije dijelove teksta te istražiti područja vašeg interesa.
Isto tako možete postavljati pitanja. Ovdje je dobra stvar da Perplexity AI pamti kontekst pa se vaša komunikacija fluidno nastavlja i može potrajati.
Za bolje rezultate u Perplexityju, velike datoteke od 80 do 100 stranica najbolje je podijeliti u veći broj datoteka.
-
Microsoft Copilot
Microsoft Copilot, za razliku od drugih alata, u svojoj besplatnoj verziji nema mogućnost učitavanja PDF dokumenata. Za njihovu analizu najprije ćete morati iste otvoriti u Microsoft Edgeu.
Jednom kad ste PDF dokument otvorili u Microsoft Edgeu, Copilot možete koristiti na način da kliknete na njegovu ikonu te napravite upite poput „Summarize This Document“ ili da odaberete zadane sugestije s kojima se precizno može sumirati sadržaj.
Za dobivanje točnijih rezultata svakako samostalno odaberite otvoreni PDF kao izvor.
Microsoft Copilot može rješavati upite koji su dugi od 18 do 20 tisuća riječi. PDF dokument mora imati barem 300 riječi u tekstu kako bi se mogla izraditi logična sumiranja. Bez tog minimuma Copilot će imati problem s davanjem točnih informacija, a isto utječe na ukupnu analizu dokumenta.
Ako već radite u Wordu, Excelu ili PowerPointu i koristite Microsoft 365 pretplatu, Copilot vrlo lako možete inkorporirati u svoj rad te ga koristiti za razne oblike analiza.
-
HuggingChat
HuggingChat je open-source chatbot koji se oslanja na LLM ili Large Language Model kako bi interpretirao upite i odgovarao na njih.
Njega isto tako možete koristiti za učitavanja PDF dokumenata i za njihovu izravnu analizu.
Za početak potrebno je posjetiti službenu HuggingChat web stranicu te stvoriti korisnički račun. Zatim se potrebno s njim prijaviti i učitati PDF dokument putem klika na „Upload File“ gumb.
Kako bi bili sigurni da ćete dobiti pouzdane rezultate, PDF dokument bi trebao biti manji od 1 MB.
Ervin Mičetić