Postoje brojni alati za Windowse koji služe za prilagodbu i optimizaciju izvedbe vašeg računala.
Ograničimo li se samo na hardver, postoji veliki izbor i zaista je korisnicima teško odabrati što bi im točno odgovaralo, a pogotovo ako žele obuhvatiti sve hardverske komponente računala.
U nastavku teksta za vas smo izdvojili četiri esencijalna alata pomoću kojih ćete upravljati kompletnim hardverom svog računala te ići u detalje svake hardverske komponente.
-
CPU-Z
Namjena CPU-Z alata je identificiranje specifikacija vašeg hardvera kao što su matične ploče i procesori, no on može još mnogo toga.
CPU-Z omogućuje da provjeravate ako vaše hardverske komponente rade na optimalnim brzinama, dobijete informaciju o njihovom korištenju napajanja te dopušta pokretanje benchmark testiranja za vaš procesor.
Još jedna situacija u kojoj je CPU-Z sjajan su nadogradnje računala. Tada s njim možete raditi usporedbe starih i novih specifikacija te vidjeti koje su komponente kompatibilne s vašim novim sustavom.
Radi se o jednostavnom alatu koji zaista pruža mnogo informacija i možemo reći da značajno nadopunjuje „System“ sekciju na Windowsima kod koje ćete ostati uskraćeni za cijeli niz važnih stavki.
-
MiniTool Partition Wizard
Upravljanje diskovima koji imaju mnogostruke particije može biti zahtjevno, no MiniTool Partition Wizard je idealan alat za održavanje kontrole.
Radi se o mnogo detaljnijem alatu u odnosu na ugrađenu Disk Management značajku u Windowsima i s njime se na vrlo lak način mogu identificirati diskovi i njihove particije, a posebno u situacijama kada ih morate integrirati iz starog u novi sustav.
MiniTool Partition Wizard ne služi samo za spajanje ili segmentiranje particija. On može poslužiti za čišćenje diskova te kloniranje diskova koji sadrže datoteke operativnog sustava na novi SSD.
Radi se o besplatnom softveru koji je svestran i po pitanju diska pokrit će većinu toga. Voljeli bi da MiniTool Partition Wizard ima i mogućnost praćenja zdravlja diska (kao što to ima, na primjer, CrytalDiskInfo kao još jedna solidna aplikacija u kontekstu upravljanja diskom), no neovisno o tome radi se o alatu kojeg je svakako poželjno imati.
-
F.Lux
Dijelu korisnika koji se služe Night modom ili koji žele imati mogućnost nijansiranja postavki zaslona Fi.Iux alat bit će sjajno pomagalo.
Radi se o savršenom alatu kad želite prilagoditi toplinu svog zaslona tijekom korištenja Night moda ili kad želite odabrati neki od dostupnih modova za prilagodbu kao što su „Reduce Eyestrain“ ili „Working Late“. „Custom Colors“ opcija služi za povećavanje topline zaslona tijekom cijelog dana.
F.Iux posebno je pogodan za gejmere jer može prilagoditi zaslon na način da smanjuje napetost očiju i može se podesiti njegova svjetlina za ugodniji prikaz.
Još jedna opcija kod postavki zaslona može vam biti PangoBright. To je aplikacija slična F.Iuxu, no specijalizirana je za svjetlinu zaslona. Pogodna je za korištenje na jednom ili više zaslona i pomoću nje možete detaljnije upravljati svjetlinom i reducirati je ili povećati na željeni postotak prema nijansama koje vam odgovaraju.
-
MSI Afterburner
MSI Afterburner je besplatni alat za upravljanje vašom grafičkom karticom i praćenje njene izvedbe.
S njim možete pratiti rad ventilatora, podešavati temperaturu grafičke kartice te čak izvoditi overclocking.
Ako želite da vam grafička kartica bude stabilna, pouzdana i da radi u optimalnim uvjetima, MSI Afterburner je alat kojeg bi trebao imati svaki korisnik.
Ervin Mičetić