PočetnaSoftverKorisni13 ‘čudnih’ i zanimljivih Linux distribucija

13 ‘čudnih’ i zanimljivih Linux distribucija


Recenzirati Linux distribucije je uvijek zanimljivo. Barem nama koji se godinama družimo sa Linuxom i svakodnevno pratimo što nam novog donosi, koje nove distribucije su se našle na tržištu i slično.

No, uvijek se vrtimo oko 10-15 standardnih distribucija kao što su Mint, Ubuntu, Fedora, Debian … Eventualno odemo malo u ekstreme kao što su Gentoo ili Arch Linux, no to su sve poznata imena – barem onima u open source svijetu.

U ovom današnjem tekstu ćemo napraviti pregled 13 čudnih Linux distribucija koje možda nikada nećete probati, ali bilo bi zanimljivo da čujete za njih. Ako vam se svidi koja, svakako ju možete probati. Ako ništa u virtualnoj mašini ili u “live izvedbi” koju Linux distribucije nude (op.a. gotovo svaka Linux distribucija nudi mogućnost probavanja distribucije prije nego ju instalirate). Neke od distribucija koje ćemo spomenuti su izuzetno čudne, ali takav je svijet Linuxa. Čaroban i čudan na svoj način. Da ne dužimo, pogledajmo što ima u Linux svijetu.

Red Star OS

Kao što znate, (Demokratska) Republika Koreja, odnosno Sjeverna Koreja baš i nije demokratska niti je tehnološki napredna. Zapravo su jako zatvoreni i zato su napravili svoj službeni operativni sustav zvan “Red Star OS” koji je baziran na Linuxu i vizualno “vuče” na MacOS. Riječ je o OS-u koji je razvijan do 2014.-te godine pod nadzorom Kim Jong-una, a kasnije je razvoj stao.

Sama distribucija radi začuđujuće dobro, samo što morate znati njihov jezik da biste ju mogli koristiti. Napomenimo samo i da su izmjenili imena aplikacijama pa tako Firefox nije Firefox nego My Country, notebook app se zove My Commrade … Ako želite, skinite ovu 2.5 GB tešku distribuciju ali ju nemojte nigdje instaliravati nego samo probajte u live modu.

MuLinux

Ako ste fan malih Linux distribucija kao što su Damn Small Linux ili Puppy Linux, tada bi vam se mogao svidjeti i MuLinux. Mu dolazi od grčke riječi što znači u slobodnom prijevodu “milijunti dio” nečega. Bez obzira na ime, radi se o distribuciji koja je teška svega 20 MB i traži 4 MB RAM memorije. Da, dobro ste pročitači.

Možete MuLinux pokrenuti na procesoru Intel 80386 koji je došao na tržište 1985.-e godine. Stoga, ako imate kakav stroj stariji od 20-ak godina, ovo je distribucija s kojom dotičnoj mašini možete vratiti život. GUI je naravno u skladu sa vremenom. Distribucija se prestala razvijati davne 1998.-99. ali je još uvijek dostupna za download.

Ubuntu Satanic Edition

 

Kao što samo ime kaže, radi se o “tamnoj” i modificiranoj Ubuntu verziji koja štuje nešto što ne bi trebala, ali što je tu je. Edicija Ubuntua posvećena vragu koja odudara od običnog Ubuntua u mnogočemu.

Kao prvo, tu je kolekcija wallpapera sa motivima vraga, pentagrama, šesticama … zatim su izmjenjeni zvukovi u OS-u, sam OS dolazi i sa kolekcijom metal glazbe, Gnome 2 sučeljem … Najzanimljivije od svega su verzije i nazivi SE Ubuntua (zadnje tri verzije): 666.8 Lucifer’s Legion, 666.9 Microsoft Massacre i 666.10 Necrophiliac Necromancer.

GoboLinux

Distribucija koja bi mogla biti zanimljiva onima koji su malo više u IT-ju. GoboLinux se razlikuje od ostatka distribucija po svom file systemu. Većina distribucija ima “arhaičnu” strukturu podataka i većina podataka od aplikacija su “razbacani” po disku i po folderima.

GoboLinux je preuzeo Mac OS-ov način pohrane podataka i sve aplikacije, recimo, drži u /Programs folderu. Zadnja verzija GoboLinuxa je 016 koja je došla krajem prošle godine, te se uskoro očekuje dodatna nadogradnja za ovu godinu. Za kraj, napomenimo da GoboLinux dozvoljava i instalaciju NSCA Mosaic web preglednika za one “nostalgične” i željne nekih starih vremena.

GNewSense

Ako volite slobodan softver, voljeti ćete GNewSense. Riječ je o modificiranom Ubuntuu iz kojeg je skroz izbačen komercijalni softver ili softver koji nije pod GNU licencom, te non-free driveri koje je inače relativno teško ukloniti iz Linux distribucije. Većina spomenutog softvera se prilikom bootanja loada u memoriju i često se naziva “binary blob”.

Ponekad ova distribucija nije dobra za laptope zbog wireless drivera koji su vjerojatno izbačeni iz distribucije. Također, softver je preimenovan tako da se Firefox ovdje zove Burning dog. U svakom slučaju, ovo je najbolja distribucija koju možemo dobiti ako isključivo gledamo “besplatni” softver i najbliža “idealnoj” Linux distribuciji.

Linux from scratch

Da li volite Linux? Da li ga stvarno volite? Ako je odgovor da, onda je možda ovo distribucija za vas. Kao što samo ime kaže, radi se o Linuxu kojeg morate “složiti” sami i po svom ukusu. Tako da tehnički ne možemo LFS nazvati distribucijom nego setom tutorijala koji će vam pomoći da složite svoj Linux.

To znači da ćete sami formatirati disk, složiti si filesystem i svaki dio distribucije koji vam je potreban da bi LFS radio. I da – morati ćete sami skužiti zašto ne radi, ako ne bude nešto radilo. Zanimljivo, posebice onima koji žele malo više naučiti o samom Linuxu i o tome kako radi. Sa LFS-om ćete zagrebati dobro ispod površine.

Yellow Dog

Yellow Dog je napravljen kasnih 90.-ih godina kao alternativa OS X-u za Apple korisnike koji imaju PowerPC arhitekturu. Zamišljen je da Apple korisnicima koji razmišljaju malo drugačije da mogućnost da instaliraju drugačiji OS, odnosno grafički sličan OS, ali funkcionalno drugačiji koji će sami moći konfigurirati i modificirati.

Sve je to bilo dobro dok Apple nije promijenio arhitekturu i sa PowerPC-ja prešao na Intel procesore koje koriste još i danas. Tako je Yellow Dog ostao sam i napušten, dok nije promijenio vlasnika koji ga je prenamijenio i danas služi za high-performance multi-core računala (čitaj: jake servere, superračunala, grid računala …).

Bedrock Linux

Linux je Linux, zar ne? Bome nije. Na webu ima jako puno dostupnih Linux distribucija, ali sve one radi na malo drugačiji način, odnosno koriste druge komponente i package managere. Ubuntu koristi PPA, Gentoo sam gradi svoje pakete sa Portageom, Arch ima svoju filozofiju i tako dalje. Bedrock Linux je dizajniran tako da uzme što god želi od drugih distribucija i da koristite različite komponente unutar njega.

Njegov filesystem je virtualan pa tako možete instalirati pakete za različitih distribucija na njega. Ako nešto ne radi na jednoj distribuciji, a radi na drugoj, koristite pakete iz te druge distribucije. Možda ćete morati malo zaprljati ruke, no ovo je jedan od najstabilnijih Linux distribucija na tržištu i vrlo je zanimljiva!

Suicide Linux

Suicide Linux je najbesmislenija Linux distribucija na ovoj našoj listi, a vjerojatno i najbesmislenija distribucija općenito. Ovo je distribucija zamišljena za one koji vole sve raditi uz pomoć tipkovnice i one koji žive u Terminalu. Suicide Linux je zapravo Debian distribucija, samo što je njegov Terminal modificiran i sve radite preko njega.

Prvi puta kada upišete krivu naredbu, recimo umjesto ‘ls’ napišete ‘ks’ (pogriješite slovo), Linux će izvršiti “samoubojstvo”, odnosno pokrenuti će naredbu “rm -rf/“ i sve obrisati. I to je to. Tada biste ga morali opet instalirati i sve ispočetka. Ovo je dobra distribucija za zezanciju i slobodno vrijeme, ali nikako ju nemojte instalirati na svoj uređaj. Ne isplati se.

Scientific Linux

Još uvijek među nama postoje oni koji tvrde da su Windowsi najbolji OS koji je ikada postojao i jedini OS koji je dovoljno dobar za naša računala kako bismo mogli dobro obavljati svoj posao. Ta ideja je davno pala u vodu, no još uvijek živi među nama i teško ju je “ubiti” jer će uvijek postojati oni koji ne vole Linux i ne žele ga priznati kao ravnopravni OS.

No, pametni ljudi u CERN-u su se pobrinuli da se napravi dobra Linux distribucija koja će biti dovoljna za obavljanje svakodnevnog posla i tako je nastao Scientific Linux. Napravljen je na Red Hat Linuxu i ne treba vam doktora iz teorijske fizike da biste ga koristili. Ovo je definitivno jedna od korisnijih distribucija na našoj listi.

Parted Magic

Prilično smo sigurni da ovu distribuciju nitko ne koristi kao “full-time OS”, odnosno da mu ovo nije primarni operativni sustav. Ako kojim slučajem je – voljeli bismo vas upoznati da nam objasnite zašto to radite. Ovo tehnički i nije distribucija nego specijalizirani alat za “pokvarene Linuxe”.

Ako imate problema sa bootanjem ili “potrganim” particijama, onda pokrenete Parted Magic i pokušate iste popraviti. Super je što ovaj alat možete koristiti i za Linux i za Windowse. Također koristi se i za sigurno uklanjanje particija (da budete sigurni da su svi podaci totalno nepovratno uništeni), benchmarking, kloniranje diska i još mnogo toga. Ovo imajte pri ruci ako vam zatreba.

HML

Da imate 100 pokušaja, vjerojatno ne biste pogodili o čemu je ovdje riječ. Nećete vjerovati ali HML je kratica za Hannah Montana Linux. Da, dobro ste pročitali. Hannah Montana (op.a. Miley Cyrus) očito ima fanove i u open source svijetu koji su davno prije kreirali distribuciju koja je posvećena liku i djelu Miley Cyrus.

Ako ste i vi fan dotične serije i glumice/pjevačice, onda morate imati ovu distribuciju. Ako zavirimo pod haubu, vidjeti ćemo da je riječ o KUbuntuu sa pinky KDE temom te će vas odmah na desktopu dočekati Tux i Hannah Montana. Čak i ako ste fan, preporučamo vam da izbjegnete ovu lošu distribuciju u širokom luku.

Zeroshell Linux

Možda ste toliko napredovali u Linuxu da više ni ne trebate GUI nego sve radite kroz shell/terminal. Nažalost, u ovoj distribuciji toga nema – što možete isčitati i iz naziva. Zeroshell, odnosno “nema shella”. Sve što radite. radite preko web sučelja i cijelu distribuciju administrirate preko sučelja.

Odmah možete zaključiti da se ova distribucija ne instalirava na računalo nego na router i ostale slične uređaje. Zeroshell ima široku primjenu, a ako želite sami upravljati IP adresama, DHCP-om i sličnim mrežnim segmentima, ovo je distribucija koju biste trebali isprobati.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

1 komentar

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular