Ako ste vlasnik Android uređaja, onda je ovo tekst za vas. Možda vam je dosadio izgled vašeg OS-a, a mi ćemo vam pokazati da svaki segment možete sami izmjeniti, a sve što vam treba je nekoliko aplikacija sa Google Playa, te malo slobodnog vremena
Android je i dalje vladar tržišta kada govorimo o operativnim sustavima za mobilne uređaje. Zašto je to tako vrlo je jasno – Android je vrlo fleksibilan operativni sustav sa ogromnim brojem aplikacija, a možete ga naći na uređajima u svim cjenovnim razredima. Formula za uspjeh je ovdje vrlo jasna, što je na kraju rezultiralo sa brojkom od jedne milijarde aktiviranih Android uređaja. Taj podatak govori sam za sebe, no moramo još dodati i da Android ima oko 80 posto udjela na tržištu mobilnih operativnih sustava. No dosta o statistici.
U ovom tekstu ćemo vam pokazati nekoliko načina kako modificirati vaš uređaj da vizualno izgleda ljepše nego što to je trenutačno, te kako da vaš uređaj počne bolje raditi i kako da dobijete veću kontrolu nad njime. Zvuči zanimljivo? To je jedna od čari Androida – uz malo posla i truda možete mnogo toga napraviti, za razliku od iOS-a i iPhonea koji su potpuno zatvoreni i koji vam daju minimalne mogućnosti personalizacije.
Personalizacija i podešavanje
Kao što smo rekli, glavna razlika između Androida i iPhonea je sloboda. Apple ima iOS koji je grafički lijep, no s njim ne možete mnogo toga. Apple vas je ograničio na nekoliko sitnica koje možete izmijeniti i to je to. Ako vam to odgovara – super. Koristite onda iPhone i njegov iOS. Ako vam se ograničavanje ne sviđa, Android je daleko bolja opcija. Također, Android pogoni uređaje svih mobilnih proizvođača, bez obzira kakav se hardver nalazi unutra. To je veliki plus jer možete dobiti sasvim solidan Android uređaj za manje od 1000 kuna.
No, vratimo se na personaliziranje uređaja. Korisnici većinom rade izmjene na grafičkom dijelu operativnog sustava pa tako možete modificirati uređaj uz pomoć wallpapera, raznih widgeta na vašoj radnoj podlozi, izmjenom home (startnog) ekrana, dodati razne launchere uz pomoć kojih ćete brzo pokretati vaše omiljene aplikacije i još mnogo toga. A uz to možete i mijenjati „ponašanje“ vašeg uređaja uz modificirane (custom) ROM-ove ali i nove frameworke koje je vrlo lako instalirati i koristiti. Sve u svemu, vrlo je lako modificirati Android, samo treba imati pravi alat i potrošiti malo vremena. Točnije, morati ćete zasukati rukave i zaprljati ruke – probavati nešto napraviti dok ne dobijete onaj rezultat koji ste željeli. Da li je teško? Naravno da nije. Sve što koristite na Android je prilično jednostavno, osim eventualno stavljanja modificiranog ROM-a i nove jezgre na vaš uređaj. Taj dio zahtjeva posebnu pažnju. Sve ostalo je zapravo jednostavno.
Uređivanje zaslona
Zaslon je nešto što ćete prvo primijetiti kada uključite vaš telefon i to je nešto što će korisnici prvo ići promijeniti. Android vam, po defaultu, dopušta mijenjanje wallpapera, izradu mapa u koje možete postaviti aplikacije, postavljanje i modificiranje widgeta na radnoj površini … Za ove stvari ne morate imati nikakvu dodanu aplikaciju. Mape – Android, kao i iOS, vam dopušta da aplikacije posložite po mapama kako biste maksimizirali broj aplikacije koje možete pohraniti na jednom ekranu. Ako posložite direktno aplikacije na radnu površinu moći ćete postaviti, najčešće, 16 ili 20 aplikacija. Ovisi koliko veliki ekran na mobitelu imate. Ako aplikacije na radnoj površini zamijenite sa mapama, a u svaku mapu možete staviti do 16 aplikacija, tada na jednoj radnoj površini možete imati i do 320 aplikacija. Zanimljivo, zar ne? Vjerojatno nitko nema toliki broj aplikacija na mobitelu, no čak i da imate, ovo je broj koji možete postaviti na jednom ekranu. Kako je moguće imati i do 7 ekrana na Android uređajima, vidite i sami da je moguće na ekrane postaviti preko 2000 aplikacija. Suludo, no činjenica je da možete.
Da biste na radnoj površini kreirali mapu, dovoljno je da jednu aplikaciju stavite na drugu i Android će sam za vas kreirati mapu koju ćete moći preimenovati kako biste ju lakše razlikovali od ostalih. Samsung uređaji imaju TouchWiz pa tamo mapu možete dodati i tako da držite prst na ekranu malo duže vremena, sve dok vam se ne otvori meni, pa odaberite opciju „Add folder to home screen“. No, rezultat je isti, bez obzira kako dodali mapu.
Wallpaper – Slika na vašoj pozadini je nešto što ćete vidjeti uvijek kada vam je uključen mobitel i to je prva stvar koju Android korisnici mijenjaju. Izuzetno je lako promijeniti isti, sve što trebate je otići u postavke, naći wallpaper koji vam se sviđa i postaviti ga da se pojavi na vašoj radnoj površini.Također, postoje i aplikacije koje vam donose na tisuće wallpapera kao što je, recimo, Zedge aplikacija.
Widgeti – Widgeti su mini aplikacije koje možete postaviti na radnu površinu i koje će vam u tren oka dati neku relevantnu informaciju. To možete biti vremenska prognoza, pregled novi email poruka, pregled novih tweetova sa vašeg timelinea, vijesti ili poruke sa Facebooka ili bilo što drugo. Većina widgeta može i mijenjati veličinu tako da ih možete prilagoditi svojim potrebama, ali i vašem ekranu koji može biti veći i manji.
To su one osnovne grafičke promijene koje možete sami napraviti bez ikakvih dodanih aplikacija.
HOME SCREEN I LAUNCHERI
Postoje korisnici koji će reći da je Android ružan i pomalo dosadan, usprkos svim mogućnostima koje imate. Čak i da je to istina, možete sve aspekte operativnog sustava promijeniti, pa ova teza ne drži vodu. Da, slažemo se da je u početku Android bio pomalo dosadan, spor, posebice ako ste imali jeftin Android telefon koji je jedva imao dovoljno RAM memorije da instalirate OS, a kamoli da ga koristite svakodnevno ili da imate upaljeno paralelno više aplikacija. Danas je situacija potpuno drugačija i Android 4.x je postao primjer fantastičnog mobilnog OS-a.
Bez obzira na to što je Android po defaultu super napravljen, koje aplikacije možete koristiti da biste promijeniti izgled istoga.
1) Nova Launcher (Prime)
Na Google Playu postoji veliki broj launchera, odnosno aplikacija za modifikaciju home ekrana, ali Nova Launcher je definitivno jedna od nama omiljenih. Nije besplatna – košta 4 dolara – no vrijedi svakog centa. Ako ne želite plaćati aplikacije, postoje besplatne alternative koje ćemo spomenuti u nastavku ovog teksta. No vratimo se malo na Nova Launcher. Ukratko, Nova Launcher mijenja kako se vaš telefon ponaša kada dotaknete home screen, odnosno ekran. Uz to, možete mijenjati broj ekrana na telefonu, set ikonica, dodatne razne efekte (animacije) i još mnogo toga. Nova Launcher je zapravo jedna od all-in-one aplikacija kada govorimo o modificiranju grafičkog dijela Android OS-a. Naš omiljeni „feature“ je mogućnost mijenjanja veličine grida na ekranu, pa s time možete mijenjati i broj aplikacija koje se nalaze u jednom redu, kao i broj redova na ekranu. Nadalje, imate potpunu kontrolu nad ekranom, pa tako možete stavljati widgete da se preklapaju, dodiruju ili nešto treće. Možete maknuti labele sa ikonica, te ostaviti samo ikonice. Možete mijenjati transparentnost ekrana i aplikacija … prelazak sa ekrana na ekran izgleda odlično ako imate hardverski malo snažniji telefon jer Nova Launcher dodaje razne vizualne efekte kod ovih akcija, kao i kod otvaranja i zatvaranja aplikacija. Uglavnom, ovo je aplikacija koju svakako preporučujemo ako želite modificirati ekran.
2) GO Launcher EX
Drugo ime koje moramo spomenuti je GO Launcher EX. To je možda ponajbolja besplatna aplikacija ove vrste. Skinuta je preko 100 milijuna puta, što govori dovoljno za sebe, a uz to dobila je i razne nagrade. Vrlo impresivno za jednu nekomercijalnu aplikaciju. Ako bismo ju usporedili sa malo prije spomenutim Nova Launcherom, mogli bismo reći da je GO Launcher vrlo sličan, no ima neke stvari koje su specifične. Točnije, GO Launcher se bazira na temama. Tema je skup vizualnih promjena koje dolaze u paketu. E sada – GO Launcher u sebi ima preko 10.000 tema i taj se broj svakim danom povećava. Kada nađete temu koja vam odgovara, možete ju ili koristiti ili još malo preraditi. Te preinake su sitne, no niste ograničeni samo s temom. Mada, među 10.000 tema, vjerujemo da si možete naći onu koja će vam u potpunosti odgovarati i koju nećete morati mijenjati. Uz to, GO Launcher donosi i nekoliko super vizualnih efekata, 15+ novih widgeta, te pokretanje aplikacija uz pomoć gesti. Napravite gestu na ekranu dok je vaš telefon zaključan i možete pokrenuti aplikaciju bez da ga otključavate i tražite spomenutu aplikaciju.
3) Launcher 8 – Ova aplikacija je vrlo specifična. Ona vam dopušta da Android telefon vizualno pretvorite u Windows Phone. Ako ste ikada vidjeli WP, onda znate kako izgleda – ima aplikacije posložene u pravokutnike, a svaki pravokutnik možete biti određene veličine. Slično izgleda i Windows 8 koji imate na svojim računalima. Da, logično pitanje je zašto bi netko htio imati Android koji izgleda kao WP? Pa ako pomiješate mogućnosti koje Android nudi i grafičko sučelje od WP-a, dobijete super telefon. Šalimo se malo, no postoji veliki broj Android korisnika koji preferiraju ovu aplikaciju i njene mogućnosti. Osim toga, ne nudi ništa posebno.
APP LAUNCHER: AppDialer – T9 dialer for app
Ako mislite da imate previše aplikacija instaliranih na svom telefonu, ne brinite, niste jedini. Ako uzmete u obzir da prosječan Android telefon dođe sa 30-40 aplikacija, a prosječan korisnik instalira još cca. 50-60 aplikacija, to je već solidan broj aplikacija. Naći onu aplikaciju koja vam treba nije uvijek lako niti brzo. Posebice ako se ne sortiraju po abecednom redu. Zato su tu aplikacije kao AppDialer koje će vam pomoći da vrlo lako i brzo pronađete aplikaciju koja vam treba. AppDialer je kao telefonski imenik – počnete pisati prva slova imena aplikacije, a on vam ponudi tu aplikaciju ukoliko ju imate instaliranu na telefonu. Uz to, aplikacija ima uključen T9 tako da ime aplikacije možete napisati praktički sa 2 ili 3 slova, što je fenomenalno. Uz ovaj unikatni način pretrage aplikacija, AppDialer će vam uvijek, uz traženu aplikaciju, ponudi i nekoliko onih aplikacija koje najčešće koristite. U svakom slučaju, ovo je aplikacija koju morate imati. Ako vam se eventualno ne sviđa dizajn ili njene mogućnosti, preporučamo alternative Glovebox, Sidebar Lite, te Swapps! App Apps, Everywhere (da, tako se zove aplikacija).
WIDGETI
Što je Android uređaj bez Widgeta? Teško je reći, no šteta je ne koristiti Widgete kada su vam već dostupni. Kao što smo rekli, to su mini aplikacije koje možete staviti na radnu površinu i koje će vam dati određene podatke u realnom vremenu (op.a. najčešće), te nećete morati posebno otvarati aplikacije i gubiti nepotrebno vrijeme. Android dolazi sa onim najosnovnijim widgetima, no oni nisu dovoljni onima koji žele da njihova radna površina izgleda odlično i da im da sve potrebne podatke. Zato postoje aplikacije koje instalirate na uređaj i koje u biti predstavljaju skup widgeta. Evo onih najpopularnijih.
1) Minimalistic Text – Ovo je definitivno jedna od top aplikacija u ovom segmentu, a riječ je o aplikaciji koja donosi tekstualne widgete. Preciznije, widgeti koje možete staviti na svoju površinu su zapravo „kutije“ unutar kojih piše neki tekst, a taj tekst se odnosi na vrijeme, datum, podatak o tome koliko vam je baterije ostalo, kako će vrijeme biti … Isto ono što i neki drugi widgeti, ali su ovi specifični jer sve piše samo čistim tekstom, bez ikakvih ikonica, animacija i slično. Vrlo jednostavna aplikacija, a fantastično izgleda i vrlo je korisna. Ako ne volite šarene widgete ovi widgeti će vam biti idealni. Naravno, sami možete birati dizajn teksta – boju, font, veličinu … Svakako pogledajte, vjerujemo da ćete biti oduševljeni kao i mi.
2) Missed it! – Riječ je o, kao što i samo ime kaže, widgetu koji vas upozorava na stvari koje ste propustili. To mogu biti SMS poruke, pozivi, emailovi, poruke sa Whatsappa … Vi sami konfigurirate što želite da vam prati, a ovaj widget vam onda sve pokazuje na jednom mjestu. Podsjeća nas na Blackberryjev hub u kojem također imate sve ovakve notifikacije. Ovo je izuzetno koristan widget, a pošto je prilično fleksibilan, vjerujemo da će si ga svaki pojedinac moći prilagoditi svojim potrebama.
3) Memo Widget – Ako ste zaposleni, zaboravljivi ili jednostavno volite zapisivati stvari, Memo Widget je idealan za vas. To je jednostavni widget koji stavljate na radnu površinu, a služi vam da na brzinu nešto zapišete kada trebate ili da si nešto napišete i postavite na radnu površinu kako ne biste zaboravili. Svaku bilješku koju stavljate na radnu površinu možete konfigurirati – od boje pozadine, do veličine, fonta … Jako korisna i jednostavna aplikacija koja vam praktički može zamijeniti neke „To do“ aplikacije.
IKONE
Pošto se bavimo potpunom personalizacijom uređaja, ne smijemo zaboraviti ni na ikone. One su važan dio vizualnog dijela operativnog sustava i standardne ikone su ponekad ‘dosadne’. Jednostavno mnogi programeri ne obraćaju previše pozornosti na iste, pa se često zna dogoditi da dobra aplikacija ima bezveznu ikonicu. Da biste to promijenili postoje 2 načina.
Prvi način je instaliranje teme za launcher, odnosno za vaš telefon. Neke od njih su Nove theme, Apex theme, Go theme … aplikacije koje u imenu sadrže riječ „theme“ su vjerojatno aplikacije ove vrste. Prednost korištenja ovih tema je što se promijene automatski primjene na cijeli telefon i sve aplikacije dobiju neku novu ikonicu. No, ipak ne uspiju sve postojeće ikonice dobiti novu ikonicu. Tako da se možete naći u situaciji da instalirate fantastičnu temu koja vam baš odgovara, a onda od 100 aplikacija njih nekoliko nema nove ikonice nego stare, pa to odskače od ostatka telefona i to nije dobro. Ovaj pristup promijeni ikona je zapravo pristup „pokušaja i promašaja“ dok ne nađete dobru temu.
Drugi način je mnogo fleksibilniji, a sličan je promijeni ikonica na računalu. Postojeće ikone samo zamijenite nekom drugom sličicom koja vam se više sviđa. Postoje aplikacije koje su zapravo „paket ikonica“ (engl. Icon pack) koji donosi 100, 200, 300 … ikonica i onda vi možete ručno svaku ikonicu koju želite zamijeniti. To nam se u praksi pokazalo boljim rješenjem nego tema, a na Google Playu imate toliko paketa sa ikonicama da se nećete moći odlučiti koji koristiti. Neki od najboljih su: Punchy, Minimal rounds, Labeled Rounds, HoloDark Blues, Carbon round, Boxed Dark, Holo red S, Minecraft, Sticky, Green glow (op.a. naš omiljeni), Iluminate, Flatcons white …
Promjena načina „rada“ uređaja
Spomenute promjene su se odnosile na vizualni dio Android operativnog sustava i kao što vidite, apsolutno sve segmente uređaja možete promijeniti. Vjerujte nam – većina iPhone korisnika to želi i na iPhoneu ali ne mogu. Zato Android i je toliko popularan. No, osim vizualne personalizacije Android uređaji se daju „ubrzati“, odnosno unaprijediti da rade bolje i za to postoji nekoliko načina. Kao što znate, Android uređaje je moguće „rootati“, tj. dobiti potpuni pristup i upravljanje uređajem. Rootanje je zapravo zaobilaženje ograničenja kako biste dobili pristup super useru koji ima pravo mijenjati sve segmente na telefonu – to se posebno tiče samog rada uređaja. Pisali smo o tome prije nekoliko brojeva, pa se nadamo da ste pročitali taj tekst. Ako niste, imate na Internetu jako puno tekstova na ovu temu.
Ukratko, da biste promijenili ponašanje svog telefona, možete rootati uređaj i staviti custom ROM ili možete koristiti, recimo, Xposed framework koji je vrlo popularan u zadnje vrijeme.
Dotaknimo se prvo Xposeda. To nije još jedna „root“ aplikacija, nego aplikacija u formi APK koju instalirate na svoj uređaj, a ona se veže uz ključne komponente OS-a i dozvoljava vam da radite promijene koje inače ne biste mogli. Ponavljamo, vrlo je slično kao i kada instalirate custom ROM, samo što je ovo mnogo jednostavnije i brže. Posebice za one koji ne žele instalirati custom ROM na svoje uređaje. Sa Xposedom tada možete mijenjati dio po dio OS-a, prilagoditi ga u potpunosti vašim potrebama i stvoriti si fantastičan uređaj koji će raditi onako kao vi želite.
Prednosti su:
• Kao što smo rekli, mnogo je lakše raditi „tweakve“ sa Xposedom nego stavljati custom ROM pa tek onda raditi promijene na uređaju. Da bi Xposed radio, uređaj mora biti rootan, no možete imati originalan ROM. Kad pokrenete Xposed, imati ćete na raspolaganju jako puno tweakova, samo odaberite onaj koji želite, „instalirajte“ ga preko Xposeda i iskoristite.
• Umjesto skidanja custom ROM-a koji donosi ono što trebate i ono što ne trebate, Xposed vam dozvoljava da iskoristite samo ono što vam treba. Sviđa vam se neki tweak? Skinite ga i iskoristite. Ako vam se ne sviđa – nemojte. Custom ROM ima puno dobrih stvari, no i onih loših, a njih ne možete izbjeći u tom slučaju.
• Xposed dozvoljava „tweakanje“ bez da napustite Android verziju koju koristite. Ako koristite HTC koji na sebi ima Android 4.3 i HTC Sense verziju XY, onda ćete i dalje imati to isto, samo ćete na to skinuti Xposed i tweakove. Kada skidate custom ROM on vam diktira koju ćete verziju imati, pitanje je da li ćete imati HTC Sense kao i na svom „originalnom“ ROM-u i slično. U svakom slučaju, Xposed nam se sviđa jer je vrlo jednostavan čak i za one koji su tehnički manje potkovani.
S druge strane, custom ROM ima također svojih prednosti, a neke od njih su:
• Sa custom ROM-om možete dobiti nadogradnju na novu verziju Androida prije nego što vaš proizvođač telefona pusti novu verziju za vaš telefon. No, tu zakrpu treba još odobriti i vaš pružatelj mobilne usluge, a to zna potrajati prilično dugo. Posebice u Hrvatskoj. Zato je custom ROM tu mnogo bolji jer nema ove procedure.
• ROM ide malo dalje od „običnih i jednostavnih“ tweakova. CyanogenMod, jedan od najpoznatijih custom ROM-ova, nudi u svakoj verziji neki novi feature koji ne možete naći na standardnim i originalnim ROM-ovima kao ni u Xposedu. Primjer? Udaljeno pronalaženje uređaja i brisanje svih podataka u slučaju da vam je mobitel ukraden ili ste ga izgubili.
• Ako vam se ne sviđa HTC Sense ili Samsungov TouchWiz, sa custom ROM-om možete ukloniti iste i instalirati „stock“ ROM, tj. čistu Android verziju na bilo koji uređaj. Bez obzira da li je to HTC, Samsung, LG, Motorola…
• U teoriji, svaki custom ROM vam garantira određenu dozu stabilnosti. ROM-ovi se grade tako da budu stabilni i da uključe što više stabilnih mogućnosti za vaš telefon. Ako telefon modificirate sa Xposedom, može se dogoditi da se dva određena tweaka ne slažu i da vam „sruše“ telefon, odnosno da vam se stalno javljaju određene greške u radu uređaja.
• Xposed nema mogućnosti kao što su upravljanje LED lampicama na uređaju, upravljanje temama i slično, a to je inače sastavni dio custom ROM-ova
U svakom slučaju, oba načina su odlična za upravljanje telefonom, a na vama je da odlučite što vam više odgovara i na koji način mislite da možete bolje podesiti telefon. Naravno, ako imate potrebe za time.