PočetnaPrinteriTržište 3D printera raste polako no s velikim potencijalom

Tržište 3D printera raste polako no s velikim potencijalom


3D printanje svakako je jedna od grana koja će biti top tržište za informatičke tvrtke, bilo one na području hardvera ili one na području softvera. Za sada tržište još nije ‘eksplodiralo’, no mnogi analitičari smatraju kako ni neće tako skoro. Razlog tome? 3D printeri još uvijek nisu postali kućni printeri i sve do trenutka dok se to ne dogodi ova tehnologija će imati umjereni napredak. No, da ne biste krivo shvatili, tehnologija 3D printanja već unazad nekoliko godina bilježi značajan napredak i rast, što pokazuju i konkretne brojke.

Prošle godine prodano je oko 110 tisuća 3D pisača, što i nije brojka koja je impozantna. Ako primjerice usporedimo broj prodanih pametnih satova koje je ostvario Apple u samo nekoliko dana koji iznosi preko 2 milijuna, tada broj pisaća izgleda smiješno. No, još jednom vrijedi napomenuti kako je 3D printanje još uvijek tehnologija koja je daleko od zanimljive krajnjim korisnicima. To će se daljnjim usavršavanjem i napretkom printera dovesti do prihvatljivosti kupcima čime bi se mogao dogoditi veliki ‘boom’ na tržištu. Kada korisnici prepoznaju konkretnu potrebu za pisačima takve vrste, možemo očekivati značajan pomak. Za sada, potrebu za takvim printerima prepoznale su velike kompanija koje su pronašle područje u kojem ima ovi uređaji naveliko služe. Primjeri kompanija koje su pohrlile za printerima su: General Electric, Boeing, BMW, itd.

Cjelokupno tržište još je u povojima, ali svakako vrijedi očekivati značajniji rast u narednim godinama. Ova tehnologija printanja pokazala se dobrom već u nekoliko različitih sfera, među kojima je i medicina. S obzirom na tu činjenicu jasno je da postoji veliki potencijal, samo je pitanje tko će ga i kada iskoristiti. Prognoze Calanysa su da će do 2020. godine tržište 3D pisaća dosegnuti 20 milijardi dolara, dok je trenutno na nekih 5 milijardi. Zanimljivo je kako je od tih 5 milijardi dolara samo 1,8 milijardi pripalo 3D pisačima, dok je veliki dio ove cifre pridodan materijalu za printere koji je trenutno još dosta skup i rijedak.

FOTO: digitaltrends.com


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular