Era u kojoj je svijet bilježen isključivo analognim fotoaparatima i gdje je za razvijanje fotografija bio potreban posjet specijaliziranim fotocentrima odavno je prošla. Današnje doba pokreće digitalna fotografija koju možemo lako pregledati na ekranima fotoaparata, tableta, mobilnih telefona ili čak računala. Ono što je još važnije, zahvaljujući digitalnoj tehnologiji, sada možemo uz pomoć Inkjet pisača za ispis fotografija, brzo i jednostavno isprintati fotografije iz udobnosti vlastitog doma. No, kućni ispis fotografija ima nekoliko ključnih smjernica koje treba poštovati ukoliko nam je stalo do kvalitete rezultata. Proučimo zajedno kako isprintati fotografije kod kuće na način koji će zaista opravdati trud i resurse uložene u taj proces.
Fotografija je ključna
Prvo, fotografija je ključna. Kvaliteta fotografije postavlja temelje, a bez nje bi svi daljnji napori oko stvaranja savršenog isprintanog vizualnog doživljaja bili uzaludni. No, odabir prave fotografije predstavlja samo početak. Bitno je pažljivo razmotriti željeni rezultat, jer postoji značajna razlika između printanja manjih obiteljskih slika za album i stvaranja većih slika koje će krasiti zidove doma. Veličina slike može izgledati nevažno na prvi pogled, ali istina je na drugoj strani. Da biste isprintali stvarno izvrsnu fotografiju u većim formatima, prvo je potrebno snimiti je fotoaparatom visoke rezolucije, izražene u megapikselima (MPx). Inače, možete očekivati da će slika biti malo mutna ili izgubiti na oštrini. Stoga, idealno je unaprijed znati kako ćete koristiti fotografiju, a ako planirate isprintati veće formate, preporučljivo je primijeniti odgovarajuće tehnike fotografiranja.
Problem kojeg imamo i danas – razlučivost kamere
Iako se općenito smatra da je donošenje odluke o izboru fotoaparata ili druge foto opreme temeljene isključivo na broju megapiksela (MPx) neozbiljno, važno je priznati da ovaj parametar ima svoju ulogu, posebno ako planirate ispisivati veće fotografije visoke kvalitete. Današnji pametni telefoni, koje većina ljudi koristi za fotografiranje, često dolaze s vrlo pristojnim fotosustavom koji pruža dovoljan broj megapiksela, omogućujući tako ispisivanje većih fotografija bez gubitka kvalitete. Iako su DSLR fotoaparati poznati po pružanju najboljih rezultata, moderni fotoaparati također mogu proizvesti visokokvalitetne slike, ne samo u smislu rezolucije. U nastavku se nalazi tablica koja prikazuje rezoluciju, broj megapiksela i dimenzije slike pri 300 ili 150 DPI.
Rezolucija kamere | Veličina slike (u pikselima, omjer 3:2) | Dimenzije slike pri 300 DPI (u cm) | Dimenzije slike pri 150 DPI (u cm) |
4 MPx | 2 449 x 1 633 | 20,7 x 13,8 | 41,5 x 27,7 |
8 MPx | 3 464 x 2 309 | 29,3 x 19,6 | 58,7 x 39,1 |
12 MPx | 4 242 x 2 828 | 35,9 x 24,0 | 71,8 x 47,9 |
16 MPx | 4 898 x 3 265 | 41,5 x 27,6 | 82,9 x 55,3 |
24 MPx | 6 000 x 4 000 | 50,8 x 33,9 | 101,6 x 67,73 |
36 MPx | 7 348 x 4 899 | 62,2 x 41,5 | 124,4 x 83,0 |
50 MPx | 8 660 x 5 773 | 73,3 x 48,9 | 146,6 x 97,8 |
U modernim printerima, DPI se često izražava u dvije dimenzije – jedna odražava vodoravnu preciznost printne glave, dok druga označava okomitu preciznost. Pitanje koje se može postaviti je zašto su odabrane vrijednosti od 150 i 300 DPI. Razlog tome je što se s tim vrijednostima i dalje lako može postići veličina fotografija koje se mogu ispisivati kod kuće, a istovremeno su u skladu s rezolucijama tipičnim za komercijalno dostupne uređaje. Pogledajte tablicu iznad kako biste sami uočili da udvostručavanje DPI-a dovodi do prepolovljavanja rezultirajuće veličine fotografije. Stoga, ako želite fotografije većih dimenzija s očuvanom maksimalnom kvalitetom, preporučljivo je snimati ih pomoću uređaja s rezolucijom većom od nekoliko desetaka megapiksela, možda čak i stotina. Takvi fotoaparati, međutim, nisu često prisutni među prosječnim korisnicima.
Koji format vi preferirate za snimanje?
Također je ključno pažljivo pregledati izlazni format kamere, s obzirom na različite omjere slike koje koriste različiti uređaji. Na primjer, digitalni SLR fotoaparati često snimaju fotografije u omjeru 3:2, dok kompaktni fotoaparati i mobilni uređaji preferiraju omjer 4:3. Danas se također sve više koristi omjer 16:9, koji mnogi vlasnici mobitela vole zbog širine i mogućnosti snimanja većeg prostora na jednoj fotografiji. Bez obzira na željeni format, važno je prilagoditi rezultirajuću sliku potrebama tiska, odnosno prilagoditi omjer fotografije koristeći grafičke uređivače. Inače, riskirate gubitak originalne kompozicije fotografije obrezivanjem ili stvaranje bijelih pruga koje mogu narušiti izgled tiskane fotografije. Iz tih razloga se preporučuje korištenje klasičnih formata prilikom snimanja fotografija za albume ili slične projekte kako bi se izbjegli potencijalni problemi.
Postprodukcija je danas neizostavni dio izrade fotografije
I dok su današnji pametni telefoni sve više fokusirani na poboljšanja softvera za obradu fotografija, što korisnicima olakšava postprodukciju, postoji vrijednost u dodatnoj obradi. Razlog tome je što detalji koji su možda neprimjetni na malom zaslonu telefona ili fotoaparata postaju jasno vidljivi na većem računalnom monitoru. Stoga je preporučljivo koristiti razne tehnike kako biste poboljšali boje, oštrinu i ostale ključne aspekte fotografije. Ponekad je dovoljno samo malo prilagoditi osvjetljenje ili kontrast kako bi slika postala mnogo bolja.
Kada se radi o kućnom tisku fotografija, važno je imati na umu da se slike tijekom printanja konvertiraju iz RGB boja monitora u CMYK boje printera. Ova konverzija može rezultirati tamnijim i manje kontrastnim ispisima u usporedbi s izvornom slikom na monitoru. Svaki printer reagira drugačije, pa je prilagođavanje postavki, kao što su osvjetljenje i kontrast, ključno za postizanje željenih rezultata. U konačnici, potrebno je eksperimentirati kako bi se postigla optimalna postavka tiska, jer nema univerzalnog pristupa koji bi bio primjenjiv za sve printere.
Ako želite fantastične rezultate – koristite inkjet printer
Ako posjedujete laserski printer kod kuće, čak i ako je u boji, moramo vas upozoriti na određena ograničenja. Nažalost, takav uređaj nije optimalan za ispis fotografija, budući da toner u laserskim printerima koristi fine čestice praha koje se nanose na površinu papira, ali ne upijaju u strukturu papira kao što to čini tinta. Ova tehnologija izvrsna je za ispis dokumenata, ali za vjernu reprodukciju fotografija nužan je direktni tisak u boji, što inkjet printeri izvrsno rade. Klasični kućni inkjet printeri rade s četiri osnovne CMYK boje (C = cijan, M = magenta, Y = yellow, K = key black). Miješanjem ovih osnovnih boja, printer može reproducirati cijeli spektar boja na papiru. Čak i s pristupačnijim inkjet printerima možete postići iznimne rezultate u ispisu fotografija, nadmašujući performanse laserskih printera.
Važno je napomenuti da printer koristi bijelu podlogu papira prilikom miješanja boja, što može predstavljati izazov za osnovne modele inkjet printera, posebno za svjetlije nijanse. Tajna postizanja savršene reprodukcije boja leži u većem broju spremnika s tintom različitih nijansi koje posjeduje printer. Takve nijanse se bolje međusobno miješaju, omogućujući printeru postizanje boljih rezultata u reprodukciji boja u usporedbi s osnovnim modelima. Stoga, ako tražite kućni printer sposoban za izvanredan ispis fotografija, preporučujemo razmatranje specijaliziranih fotoprintera. Iako to možda predstavljaju veći trošak, visokokvalitetni modeli mogu imati čak dvanaest različitih spremnika s tintom i omogućuju ispis fotografija bez obruba, čak i na većim formatima papira. Unatoč cijeni, njihova preciznost u reprodukciji boja često nadmašuje klasične inkjet printere.
Želite prave boje? Koristite originalni uložak
Iako može izgledati nevjerojatno, odabir originalnog uloška ima značajan utjecaj na kvalitetu ispisa. Pitanje je hoćete li se odlučiti za zamjenski, povoljniji uložak treće strane ili originalni direktno od proizvođača printera. Iako zamjenski ulošci s tintom mogu imati usporedive rezultate s originalnim u pogledu boje, ako težite zaista profesionalnom tisku, preporučujemo da se odlučite za originalne uloške, jer samo s njima možete biti 100% sigurni da dobivate ono što stvarno trebate od svog printera. To je posebno važno kod foto-printera s proširenom paletom boja, gdje je kupnja originalnih uložaka opravdana. Unutar njih možete pronaći sive, svijetloljubičaste ili zelene uloške, a miješanje neoriginalnih boja koje ne odgovaraju nijansama originalnog uloška može znatno utjecati na kvalitetu ispisa. Originalni ulošci također sadrže visokokvalitetne kemikalije koje sprječavaju isušivanje, čime čuvaju trajnost uloška i glave za tisak.
Unatoč tome, nije ispravno sve zamjenske uloške staviti u isti koš. Postoje i manje tvrtke i iskusni proizvođači koji proizvode zamjenske uloške koji se mogu usporediti s originalima. Pronalazak takvog proizvođača zahtijeva pažljivo istraživanje tržišta, uključujući čitanje recenzija korisnika. Kada pronađete takvog proizvođača, imate priliku smanjiti troškove tiskanja, jer zamjenski toneri često nude znatno povoljnije cijene u usporedbi s originalima.
Vrlo važna stavka – papir
Iako može izgledati kao nevažna odluka, izbor papira ima značajan utjecaj na kvalitetu kućnog tiska fotografija. Slično kao i s ulošcima, vrijedi pravilo da ćete postići najbolje rezultate koristeći originalni foto papir. Proizvođači printera prilagođavaju svoje tiskarske profile kako bi najbolje odgovarali svojim linijama markiranih papira. Kao korisnik, vaša je uloga odabrati odgovarajuću vrstu papira iz izbornika i prepustiti ostalo printeru.
Ipak, važno je napomenuti da nije apsolutno zabranjeno koristiti neoriginalne foto papire za kućni ispis fotografija. Postoje situacije u kojima možete prihvatiti nešto nižu kvalitetu otiska u korist povoljnije cijene, pogotovo ako planirate tiskati u većem obujmu. Također, postoje alternativni foto papiri koji nude profile tiska za preuzimanje, prilagođeni vašem printeru. Ovi profili tiska obično se mogu pronaći na web stranici proizvođača određenog foto papira.
Prije nego što eksperimentirate s različitim vrstama foto papira, preporučuje se provjeriti dokumentaciju za svoj model printera. Proizvođač obično navodi preporučene vrste papira za određene svrhe, te druge korisne informacije, poput maksimalne težine papira koji vaš uređaj može tiskati bez problema. Ove informacije trebate shvatiti kao smjernicu, jer samo s papirima čije su specifikacije potvrđene od strane proizvođača možete biti sigurni da ćete postići željene rezultate. Korištenjem papira koji ne odgovaraju specifikacijama proizvođača, možete izložiti i svoj printer riziku od problema poput zaglavljivanja papira.
Kako najbolje isprintati fotografiju na foto papiru?
Ako vam je stalo do kvalitete, trebate biti spremni posvetiti određeno vrijeme postizanju savršenih rezultata. Ključno je odvojiti dovoljno vremena za ispis fotografija, što uključuje pažljivo postavljanje printera i izvođenje probnih otisaka. Zaboravite na brze opcije ispisa koje vaš printer može ponuditi za masovno printanje. Umjesto toga, postavite tisak na najvišu kvalitetu, odaberite odgovarajući vrstu papira i rezoluciju slike iz izbornika. Za optimalne rezultate, preporučljivo je ispisivati fotografije iz .tiff datoteka s rezolucijom od 300 DPI. Viša razlučivost može dovesti do nepotrebnog trošenja tinte i povećanja dimenzija fotografije.
Prije nego što krenete u ispis velikih serija ili više kopija iste fotografije, uvijek napravite probni otisak jednog dijela fotografije. Ovo će vam pomoći izbjeći nepotrebno rasipanje potrošnog materijala te pružiti uvid u utjecaj postavki ispisa na konačni proizvod. Nemojte se obeshrabriti ako ne uspijete postići izvrsne rezultate odmah. Postizanje izvrsnih rezultata zahtijeva vježbu, pa nemojte oklijevati povremeno konzultirati priručnik za vaš printer kako biste se poboljšali.
Piše: Boris Plavljanić