Zamislite situaciju. Nekim čudom, na današnjem tržištu kupili ste jako skupu grafičku karticu (uzmimo za primjer RTX 3090) i ugradili ste ju u računalo. Međutim, poslije određenog vremena zabrinjavaju vas visoke temperature zabilježene na grafičkoj kartici. Potom odlučite rasklopiti grafičku karticu i vidite iznenađenje u vidu stare rukavice.
Upravo se jedna takva avantura dogodila jednom od korisnika Reddita. Nizozemski korisnik Reddita Antony ter Horst (na Redditu poznat kao antonyjeweet) kupio je RTX 3090 Founders Edition grafičku karticu prije dva tjedna i počeo ju koristiti. Kako je vrijeme prolazilo, primijetio je da su temperature koje je grafička kartica dostizala bile malo previsoke – do te mjere da su iznosile 230 stupnjeva Celzijusa u roku od minute korištenja, što je uzrokovalo pad u radnom taktu. Potaknut ovim događajem, odlučio je zamijeniti termalnu podlogu na grafičkoj kartici, koja je čest uzrok pregrijavanja kada su u pitanju grafičke kartice.
Nakon rastavljanja, došao je do neočekivanog otkrića. Gumena rukavica za prste nalazila se između dva memorijska modula i hladnjaka, te je uzrokovala problem s visokim temperaturama. Sam predmet koristi se tijekom sklapanja u tvornicama kako bi se grafičke kartice zaštitile od primjerice otiska prstiju.
Vlasnik je kontaktirao Nvidiju, koja je u početku bila skeptična prema cijeloj situaciji: “Nvidia mi je prvo rekla da sam izgubio jamstvo jer sam rastavio karticu. Tek nakon što su vidjeli fotografiju, obavijestili su o vraćanju jamstva. Međutim, nije bilo govora o zamjeni ili tako nešto. Ako kartica radi, zadržat ću je. Ako ne – moram se ponovno obratiti tvrtki i oni će otkloniti kvar”, napisao je Antony.
Ne može se reći da je ovo prvi put. Drugi su unutar grafičkih kartica pronalazili strane predmete, poput vijaka, prljavštine i plastičnih navlaka koje je trebalo ukloniti tijekom sklapanja. Naravno, šansa da pronađete rukavicu u grafičkoj kartici iznimno je rijetka. Međutim, ako primijetite da kartica doseže previsoke temperature, prisjetite se ovog događaja.
Piše: Marijan Živković