PočetnaOstaloZanimljivostiVeliko curenje podataka u AMD-u! Zbog sigurnosnog propusta procurjeli važni podaci!

Veliko curenje podataka u AMD-u! Zbog sigurnosnog propusta procurjeli važni podaci!


Curenja informacija kao i neovlašten pristup njima sve je češći problem. Tomu svjedoči i tvrtka AMD, koja se ponovno suočila s neovlaštenim pristupom i krađom vlastitih podataka.

Tvrtka AMD trenutno istražuje problem s velikim curenjem podataka, koje se dogodilo unutar tvrtke. Tvrtka je u priopćila za javnost istraživanje curenja podataka, nakon izvješća The Cyber ​​Expressa koje je sadržavalo zamućene snimke zaslona podataka koji su navodno procurjeli. Nije jasno koliki je opseg problema, te radi li se o sigurnosnom propustu i jesu li podaci namjerno pušteni van, no navodi se, da procurjeli podaci sadrže pojedinosti o budućim proizvodima, bazama podataka o kupcima, informacijama o zaposlenicima i drugim povjerljivim podacima.

amd hg
izvor AMD

IntekBroker navodno odgovoran za krađu podataka

“Svjesni smo da jedna od organizacija kibernetičkog kriminala tvrdi kako posjeduje ukradene podatke tvrtke AMD”, izjavili su predstavnici AMD-a u izjavi koju su podijelili s Bloombergom. “Blisko surađujemo sa službenicima za provođenje zakona i trećim partnerom za hosting kako bismo istražili tvrdnju i značaj podataka”.

Poznati haker po imenu IntelBroker objavio je uzorak ukradenih podataka na BreachForums. Radi se o internetskoj stranici koja se nalazi na ”Dark webu”, na kojoj kibernetički kriminalci raspravljaju o različitim metodama hakiranja i prodaju ukradene podatke. U objavi IntelBroker-a tvrdi se da podaci uključuju buduće AMD proizvode, specifikacije, baze podataka zaposlenika i kupaca, izvorni kod, firmware, financijsku dokumentaciju i detalje o vlasništvu. Kao uzorak, IntelBroker je objavio poduži popis podataka o zaposlenicima, koji uključuje imena, adrese e-pošte, telefonske brojeve i još mnogo toga.

 

AMD se nedavno suočio s još jednom krađom podataka

Razmjeri hakiranja i informacije o tome za koliku svotu novca se podaci prodaju nisu dostupni. IntelBroker je poznat po prethodnim sigurnosnim problemima i curenjima informacija. Prethodni problemi odnosili su se na međunarodnu zračnu luku Los Angles, Europol i Home Depot. Ovo također nije prvi put da je AMD doživio curenje i krađu podataka. Naime 2022. godine hakerska skupina RansomHouse domogla se čak 450 GB podataka iz tvrtke.

No, čini se kako AMD nije previše zabrinut zbog ovog problema. ”Na temelju naše istrage, vjerujemo da je ograničenoj količini informacija vezanih uz specifikacije korištene za sastavljanje određenih AMD proizvoda ostvaren pristup putem internetske stranice dobavljača treće strane”, izjavili su iz AMD-a. “Ne vjerujemo da će ova povreda podataka imati značajan utjecaj na naše poslovanje, kao niti planove djelovanja”.

Nije jasno kojim je proizvodima haker pristupio niti hoće li se detalji o budućim proizvodima na kraju pojaviti. Snimka zaslona, koju je snimio VideoCardz, prikazuje proizvode kao što su AMD Ryzen 7 5700X3D i Ryzen 7 8700G, koji su lansirani krajem prošle godine, kao dio uzorka ukradenih podataka. Ako curenje informacija sadrži podatke o proizvodima koji tek trebaju izaći na tržište, vjerojatno ćemo vrlo skoro čuti za njih.

Piše: Alan Milić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular