Mnogi velikani IT industrije predviđaju kako bi nagli razvoj tehnologije, posebno umjetne inteligencije, mogao ostaviti negativan trag na čovječanstvo. Naime, umjetna inteligencija mogla bi stići do tog ranga u kojem bi s lakoćom savladavala čovjekove umne mogućnosti, što bi moglo biti kobno po ljudsku vrstu. Da panika nije uzaludna pokazuju i sve češći nagovještaji mnogih znanstvenika koji se pribojavaju daljnjeg razvoja umjetne inteligencije.
S obzirom na to da težimo ka svijetu u kojem će sve biti povezno i u kojem će tehnologija igrati ključnu ulogu, sve je izvjesnije kako će se takvi globalni sustavi sve teže moći zaštiti. Naime, kada jednoga dana povežemo razne sustave u jednu cjelinu biti će to ogroman ‘aparat’ koji bi mogao biti vrlo lako ranjiv od strane zloćudnih hakera i kriminalaca.
Porast broja hakerskih napada je sve izraženiji i takav će se trend zasigurno nastaviti u budućnosti. No, ono čega se mnogi pribojavaju je momenat u kojem će kriminalci za svoje neželjene akcije početi koristiti umjetnu inteligenciju.
Stručnjaci sa sveučilišta Cambridge i Oxford sve su glasniji u svojim vapajima da se sastanu s čelnicima velikih država kako bi porazgovarali o problemu koji će se pojaviti naglim razvojem umjetne inteligencije. Stručnjaci se pribojavaju kako će razvoj umjetne inteligencije u potpunosti promijeniti razinu sigurnost koju danas uživaju građani mnogih država. Od vlada i korporacija traže jasan stav u vezi s razvojem umjetne inteligencije, ali i implementacijom iste u razne sustave.
Ono što stručnjaci posebno ističu je kako već danas imamo sustave umjetne inteligencije koji su daleko iznad čovjekovih mogućnosti. Takvi sustavi mogli bi u skorašnje vrijeme nadjačati ljudske napore da zaštite ljude na internetu, što bi moglo dovesti do velikih problema. Primjerice, u budućnosti možemo očekivati automatske hakerske napade koji će biti kreirani zahvaljujući umjetnoj inteligenciji.
Također, umjetna inteligencija mogla bi se iskoristiti kako bi se krajnjim korisnicima slale personalizirane poruke za koje bi bila zaslužna umjetna inteligencija koja bi podatke o korisnicima prikupljala s raznih mjesta na internetu, a posebno s društvenih mreža. Takvi napadi mogli bi izgledati vrlo subjektivno i pouzdano, što bi moglo korisnike natjerati da otvaraju mejlove i poruke.
Sve u svemu, problema koji dolaze s umjetnom inteligencijom je puno, a sada je krajnji čas da se postave neki zakonski okviri i pravila unutar kojih će umjetna inteligencija morati djelovati.
Piše: M.Ž.