Kina je najveći potrošač električne energije u svijetu, kao i najveći emiter ugljičnog dioksida. Stoga je u zemlji gdje živi preko 1,4 milijarde ljudi, donesen zakon od strane vlade da se radi obuzdavanja porasta cijene električne energije i smanjenja emisija ugljen dioksida privremeno onemogući opskrba električnom energijom.
Najveći problemi s opskrbom električnom energijom zapaženi su u sjeveroistočnoj Kini, osobito u provincijama Jilin, Liaoning i Heilongjiang. U mnogim gradovima, na primjer, ne rade semafori, nema struje u trgovačkim centrima, a mnoge se trgovine zatvaraju ranije nego inače.
No, ovo je tek početak. U budućnosti zemlja namjerava ciklično obustaviti isporuku električne energije industriji, u skladu s unaprijed utvrđenim rasporedom.
Nema sumnje da će ovakve politike zasigurno utjecati na globalni lanac isporuke elektronike, kao i na poslovanje i potencijalno cijene proizvoda koji stižu iz tvrtki poput Applea, Intela, Nvidije, Qualcomma i Tesle. Međutim, ograničenja se neće primjenjivati na proizvođače s kontinuiranim proizvodnim ciklusom koji se ne može zaustaviti, uključujući proizvođače poluvodiča kao što su TSMC i UMC. Zanimljivo je da anonimni izvori kažu da se ograničenja također ne odnose na tvrtke koje plaćaju najveće poreze.
Drugi proizvođači poput Pegatrona, ključnog Appleovog partnera, najavili su da će se prebaciti na rezervne dizelske generatore u slučaju naloga za obustavu proizvodnje. Osim toga, mnogi proizvođači imaju tvornice smještene u nekoliko različitih regija, pa bi blokada u jednom mogla povećati proizvodnju u drugom.
Oko 65% kineske električne energije dolazi iz ugljena, ali kineski predsjednik Xi Jinping prošlog je tjedna na Generalnoj skupštini UN-a najavio da se više neće graditi niti jedna nova elektrana na ugljen. Umjesto toga, Kina će se usredotočiti na druge izvore energije i bit će ugljično neutralna do 2060. Međutim, nuspojava privremenog prekida proizvodnje mogla bi utjecati na povećanje napetosti u trgovinskom ratu između Kine i SAD-a.
Piše: Marijan Živković