U redu, to je samo 4,8 kWh/dan, i to je samo za godinu dana. Također im morate dopustiti da instaliraju server u vašoj kući. I možda im dozvoliti da koriste vašu širokopojasnu vezu. Ali… jel se to isplati?
Jeste li spremni primiti tuđi hardver u svoj dom, da biste dobili besplatnu toplu vodu i grijanje? Tvrtka za umrežavanje Heata trenutačno nudi stanovnicima Ujedinjenog Kraljevstva besplatnu toplu vodu na period od godinu dana ako se prijave za sudjelovanje u probnom uvođenju nove usluge brenda.
Naravno, postoji kvaka (u redu, ima ih više od jedne): morat ćete dopustiti Heati da instalira jednu od svojih jedinica poslužitelja za grijanje vode u vašem domu. Jedinica ne zamjenjuje vašu postojeću jedinicu za grijanje, ona radi uz nju — osiguravajući neke, ali ne sve, vaše potrebe za toplom vodom.
Prema tvrtki, jedinica će osigurati “korisno osnovno opterećenje” tople vode i može osigurati do 4,8 kWh tople vode dnevno, iako će točna količina ovisiti o korištenju, kao i drugim čimbenicima. Heata je dužna osigurati minimalno 2,5kWh dnevno. Heata procjenjuje da će njegovi domaćini uštedjeti do £200 godišnje, na temelju prosječne potrošnje tople vode u kućanstvu.
Heata će se pobrinuti za instalaciju, koja traje manje od dva sata, a testirana je s inženjerima British Gasa i provjerena kako bi se osiguralo da ne poništava jamstva za boce s “vodećim proizvođačem boca”. Naravno, neće svi imati pravo sudjelovati u Heatinoj probi — Heatina jedinica je dizajnirana za ventilirane cilindre tople vode za kućanstvo promjera 425 – 450 mm, a za instalaciju će trebati dovoljno slobodnog prostora oko jedinice.
Uređaj će za rad trebati i struju i širokopojasnu vezu. Heata će se pobrinuti za električnu energiju putem nadoknade: električna energija koja se koristi za rad jedinice mjerit će se (vidljiva domaćinu), a Heata će kreditirati domaćina za utrošenu električnu energiju po 10% iznad tržišne cijene.
Nije sasvim jasno kako će se brinuti o širokopojasnoj mreži — u Heatinim često postavljanim pitanjima na stranici za prijavu na probnu verziju piše da će se Heata morati spojiti na vašu širokopojasnu mrežu kako bi komunicirala s jedinicama. Dok tvrtka uvjerava da će “većinu vremena jedinica jednostavno slati neke informacije o nadzoru (temperature/brzine ventilatora itd.) natrag u bazu)”, tako da “ne biste trebali primijetiti nikakav utjecaj”.
Također kaže da će povremeno provoditi testove brzine, ograničavajući veće uploade/downloade na “djelić ovoga” kako se ne bi koristila prevelika propusnost, te da će oni biti zakazani tijekom noći kako ne bi utjecali na dnevne brzine. Na stranici za prijavu također navodi da planira instalirati “namjensku optičku ili 4G/5G vezu” za jedinicu u budućnosti. Međutim, u svojoj detaljnijoj brošuri (PDF), kaže se da će jedinica Heata koristiti “vlastitu vezu, koja će biti ili namjenska optička linija ili veza putem 4G/5G.”
Što se tiče poslužitelja, nećete mu moći pristupiti niti ga koristiti za rudarenje kripto ili što god ste se nadali učiniti s njim. Heata prodaje svoje računalne usluge tvrtkama koje traže održive alternative podatkovnim centrima (čitaj: ESG bodovi). Probni ugovor za ovu suradnju traje godinu dana, a može se i produžiti, “ovisno o tome kako se stvari budu odvijale”. Heata kaže da će se pobrinuti za uklanjanje instalirane jedinice i ponovnu izolaciju dijela cilindra na koji je jedinica bila pričvršćena.
Heata nije jedina tvrtka koja pokušava pronaći načine za prenamjenu grijanja poslužitelja — Microsoftov novi podatkovni centar u Finskoj izvijestio je da će svoju otpadnu toplinu usmjeravati na zagrijavanje domova lokalnih stanovnika, pokrivajući otprilike 40% potreba za grijanjem za 250.000 ljudi. A podatkovni centar u Hokkaidu u Japanu prošle je godine navodno koristio zagrijanu otpadnu vodu za farmu jegulja.
Piše: D.M.