Za Rifatha Shaarooka do sada sigurno niste nikada čuli, no ako nastavi koračati putevima kojima je krenuo mogao bi postati značajno lice u budućnosti. Iako broji tek 18 godina, ovaj je indijski tinejdžer uspio stvoriti najmanji i najlakši satelit na svijetu.
Satelit je nazvao Kalamsat, a radi se o prototipu koji je velik svega nekoliko centimetara, a teži samo 64 grama. Svoj mali obujam i masu ima iz razloga što je napravljen pomoću 3D printanih ugljičnih vlakana.
Zanimljivo je kako unatoč tome što je iznimno malog obujma u ovaj satelit je ugrađeno jako puno korisnih senzora i malo računalo prilagođeno svojoj namijeni. U satelitu se nalazi čak 8 različitih senzora koji mogu pratiti brzinu, rotaciju, magnetosferu Zemlje, itd.
Satelit je napravljen u sklopu izazova “Cubes in Space” koji podržavaju NASA i Colorado Space Grant Consortium. U lipnju će sudjelovati na 4-satnoj misiji, gdje će biti dio NASA-ine rekete CiS SR-4.
U mikrogravitacijskom okruženju svemira trebao bi provesti 12 minuta i dati potrebne podatke koji će biti zahtijevani. U svakom slučaju ovo je veliki korak za mlađahnog tinejdžera, a mogao bi mu otvoriti put prema nekoj vrlo zanimljivoj i uspješnoj budućnosti.
Shaarook, koji je u dobi od 15 godina također izumio helijumski balon za vremensku prognozu, bio je vodeći znanstvenik Space Kids India. Chennai-based organizacija, koja je sponzorirala njegov izum, promiče znanstveno obrazovanje za indijsku djecu i tinejdžere.
Piše: M.Ž.