Zakon koji je stupio na snagu 1. srpnja praktično je pritjerao tehnološke divove uza zid. Naime, predsjednik Rusije Vladimir Putin potpisao je zakon koji zahtijeva da IT tvrtke koje posjeduju web stranicu, informacijski sustav ili internetski softver s dnevnim brojem korisnika većim od 500.000 moraju imati predstavništvo.
Neke tvrtke već imaju urede, ali nije sasvim jasno što predstavlja formiranje predstavništva u Rusiji. Oni za koje se utvrdi da vrše neispunjavanje zakona mogli bi biti podvrgnuti zabranama koje se odnose na reklamiranje, prikupljanje podataka i prijenos novca, što bi na kraju moglo okončati njihovo poslovanje na ruskom tržištu.
Reuters navodi da je ruski nadzornik telekomunikacija Roskomnadzor pozvao 13 stranih, uglavnom američkih tvrtki, da otvore službene urede u Rusiji do početka 2022. Na popisu su: Apple, Google, Meta (Facebook), Telegram, TikTok, Twitter, Zoom, Viber, Spotify, Likee, Discord, Pinterest i Twitch.
No kao što možete pretpostaviti, postoji mogućnost da bi Rusija mogla iskoristiti zakon radi ostvarivanja veće kontrole nad tehnološkim divovima. Primjer je suočavanje s Appleom u travnju ove godine i novčana kazna u iznosu od 12 milijuna dolara koju je Federalna antimonopolska služba (FAS) nametnula Appleu zbog navodne zloupotrebe dominantne pozicije na tržištu mobilnih aplikacija.
Tu je i politički aspekt, gdje bi Rusija mogla da izvrši pritisak na tvrtke da cenzuriraju sadržaj koji vlada smatra neprihvatljivim, poput postova na društvenim mrežama koji podupiru političku opoziciju Putinovu režimu.
Piše: Marijan Živković