Ponekad se teško možemo načuditi koliko smo tehnološki napredni za razliku od prije 50-ak godina. Nevjerojatne stvari događaju se u laboratorijima i gotovo svakodnevno pišemo o novim otkrićima i sjajnim postignućima na svim područjima ljudske radinosti. Ovog puta fantastične informacije dolaze nam sa Sveučilišta Rice u Texasu.
Znanstvenici s tog sveučilišta rade na uređaju koji bi se ugrađivao u mozak, a pomagao bi ljudima brže i jednostavnije dohvaćati podatke iz okoline. FlatScope je prototip uređaja koji se primarno razvija u okrilju vojske, no mogao bi naići na puno širu primjenu jednom kada bude usavršen. Naime, ovaj sićušni uređaj ugrađivao bi se u mozak i zahvaljujući svojim sposobnostima pomagao bi komunikaciji između mozga i okoline.
U prvoj fazi znanstvenici se nadaju kako će im ugradnja ovog uređaja pomoći u otkrivanju detaljnog načina kako funkcionira mozak, odnosno neuroni. Druga faza projekta bila bi poboljšati komunikaciju između okoline i mozga i to na način da se informacije iz okoline direktno prenose u naš mozak.
Iako je cijela priča pomalo misteriozna, sada slijedi onaj najbolji dio. Ukoliko se ovaj uređaj uspije razviti u smjeru u kojem znanstvenici žele, ovo bi moglo omogućiti slijepim ljudima da u potpunosti progledaju. Dakle, svi koji imaju oštećenje vida (ali i sluha), mogli bi se u potpunosti riješiti svojih problema, odnosno mogli bi progledati. Ovakve informacije su fantastične, no sve skupa treba uzimati još s dozom opreza jer ipak se radi tek o prototipu.
Piše: M.Ž.