PočetnaOstaloZanimljivostiProgramer je pokrenuo Windows 7 na CPU od 5 MHz sa 128...

Programer je pokrenuo Windows 7 na CPU od 5 MHz sa 128 MB RAM-a, sustavu je trebalo 28 minuta da se pokrene


Sustavu je trebalo 28 minuta da se pokrene, ali je mogao obavljati više zadataka.

Danas ne možete kupiti novi x86 procesor koji radi na manje od 1 GHz, a većina mainstream stolnih CPU-a ima bazne taktove koji su znatno iznad 2 GHz ili čak u rasponu od 3 GHz uz mogućnost overklokanja na mnogo više od toga. Međutim, 1980-ih i 1990-ih procesori koji su radili na samo nekoliko MHz bili su tada uobičajeni, a sam izvorni IBM PC imao je takt od samo 4,77 MHz.

(Image credit NTDEV)
(Image credit: NTDEV)

Može li se pokrenuti moderni Windows operativni sustav na CPU-u s tako niskim radnim taktom? Programer i popularni YouTuber NTDEV dokazao je da možete, podižući i koristeći Windows 7, koji je lansiran daleke 2009. godine, na Pentium-S procesoru koji je snižen na samo 5 MHz. To je punih 995 MHz ispod minimalnog zahtjeva OS-a iz 2009. od 1 GHz. Testni sustav također je imao samo 128 MB RAM-a, što je daleko manje od minimalnih zahtjeva od 1 GB za Windows 7.

U videu na YouTubeu, NTDEV prikazuje sustav, koji je zapravo virtualni stroj koji radi u emulatoru 86Box, podiže se Windows 7 Ultimate, pokreće program koji prikazuje njegovu brzinu takta od 5,00 MHz i uspjeva čak pokrenuti i Notepad. Usput, ako pratite ubrzani brojač vremena u videu, primijetit ćete da je potrebno više od 28 minuta da se pojavi radna površina Windows 7!

U videu možete vidjeti NTDEV-ov virtualni stroj sa procesorom Pentium-S koji radi na 50 MHz sa 128 MB RAM-a. Međutim, procesor je smanjen na samo 5 MHz, a ovako nisku brzinu programer je postigao uređivanjem izvornog koda 86Boxa.

(Image credit NTDEV)
(Image credit: NTDEV)

NTDEV pokreće sustav i dobiva izbor korištenja normalnog ili sigurnog načina rada. Odabire normalni način rada, ali on se zapravo pokreće u sigurnom načinu rada, prikazujući sve .sys, .dll i .exe datoteke dok se učitavaju. NTDEV je u svom videu rekao da je, hakiranjem uredio BCD (podatke o konfiguraciji pokretanja) tako da čak i odabir normalnog načina rada rezultira pokretanjem u sigurnom načinu rada.

Da bi se Windows 7 pokrenuo s tako sporim CPU-om, NTDEV nam je rekao da je morao onemogućiti gomilu sistemskih resursa, što je postigao pokretanjem sigurnog načina rada i onemogućavanjem većine upravljačkih programa i usluga do točke u kojoj rade samo tri usluge pri dizanju. Također je morao riješiti problem s logonUI.

“Kada padne ispod 50MHz, ekran za prijavu (logonUI) se ne želi učitati”, rekao je NTDEV. “Dakle, da bih došao do naredbenog retka, morao sam staviti OS u pseudo-OOBE stanje modificiranjem registra i brisanjem svega u mapi c:\windows\system32\oobe, kako se ne bi učitao. ”

Primijetili smo da radna površina prikazana u videu nema izbornik Start, nema pozadinu, a sami prozori imaju vrlo jednostavnu temu. Za pokretanje programa, WCPUID / Real Time Clock Checker, NTDEV mora upisati naziv prečaca u naredbeni redak. Kasnije čini isto kako bi pokrenuo Notepad.

Ono što je možda najimpresivnije u cijelom ovom videu jest da NTDEV može u jednom trenutku pokrenuti četiri različita programa: naredbeni redak, WCPUID, Winver (prikazuje verziju sustava Windows 7) i Notepad s nekim tekstom u njemu.

Virtualni stroj također koristi puno manje prostora za pohranu od 16 GB navedenih u zahtjevima sustava Windows 7. NTDEV je rekao da cijela instalacija koristi manje od 1 GB, a slika diska .wim datoteke za OS manja je od 350 MB.

Sada kada je natjerao Windows 7 da radi na 5 MHz, NTDEV kaže da traži načine kako natjerati Windows 10 ili Windows 11 da rade na procesoru koji je sporiji od 1 GHz. Već je uspio natjerati Windows XP da radi na samo 1 MHz.

Rekao je da je vrijeme podizanja od 28 minuta za 5 MHz Windows 7 sustav daleko od najsporijeg s kojim se susreo. “To je ništa u usporedbi sa sustavom Windows XP na 1 MHz”. “Toj stvari je trebalo 3 sata da se pokrene!”

Piše: D.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular